צילום: אביהו שפירא למדתי? נשארתי. מחקר חדש שערכה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מצביע על ההשפעה המכרעת שיש ללימודים בפריפריה על ההגירה של תושבי המרכז אליה. ממצאי המחקר מראים, שהלמידה במכללות האקדמאיות בצפון הארץ העלו את הסיכוי של תושבי המרכז להגר לצפון ליותר מפי 26 לעומת אלו שלא למדו.

על פי המחקר, ההשכלה הגבוהה אינה רק מנוף להשארת האוכלוסייה האיכותית בפריפריה, אלא גם מנוף רציני לעידוד ההגירה לפריפריה של אוכלוסיה חזקה ואיכותית. נתון זה מקבל אישוש גם במחקרם של פרופ' שמואל שמאי וד"ר שרה ארנון מהמכללה האקדמית תל-חי, אשר בחן את מאפייני המהגרים לצפון. החוקרים מצאו כי ל-42 אחוז מהמהגרים לצפון יש לפחות תואר ראשון וכ-70 אחוז מהם בעלי משלח יד אקדמי.

סטודנטים שלומדים במוסדות כמו מכללת תל חי, מכללת צפת או אוהלו מצליחים במקרים רבים תוך כדי הלימודים למצוא עבודה באזור, פשוט משום שהם נמצאים בסביבה ונחשפים לאפשרויות. גם מערכת ההיכרויות שהם יוצרים מבחינה חברתית מעודדת אותם להישאר בצפון.

"אחד התפקידים שהמכללה לקחה על עצמה הוא פיתוח כלכלי וחברתי של הגליל", אומר מנכ"ל מכללת תל חי יוסי מלכה. "אנו עושים בין היתר באמצעות בוגרי המכללה, המהווים כוח איכותי וחשוב המגיע ממרכז הארץ, שחלקו אף נשאר להתגורר בגליל באופן קבוע".

למעלה מ-50 אחוז מהסטודנטים במכללה האקדמית תל-חי מגיעים אליה מאזור המרכז. המכללה פועלת לשילובם במקומות תעסוקה שונים כבר בזמן לימודיהם באקדמיה, במטרה שעם סיום לימודיהם ישתלבו בהם באופן קבוע. כך ניתן למצוא היום סטודנטים ממדעי המחשב המשתלבים במפעלי היי-טק כדוגמת בי.אם.סי, מלאנוקס, תדירן ועוד, סטודנטים מהחוג לכלכלה וניהול, המשתלבים במפעלים כדוגמת גלקון.

פרופ' שמואל שמאי, מהמכללה האקדמית תל-חי, מסביר נתון נוסף העולה מהמחקר: "מחקר זה של הלשכה המרכזית
לסטטיסטיקה מראה שצעירים מהצפון בוחרים ללמוד לימודים אקדמאים במרכז, משום שהם מחפשים חוגים יוקרתיים ללמוד בהם. לכן ככל שיפתחו יותר חוגים יוקרתיים בצפון, כך כוח המשיכה לגבי תושבי האזור יהיה גדול יותר ותמנע בריחת המוחות מהפריפריה.

"בנוסף פתיחת חוגים כאלו תאפשר משיכת המוחות הטובים מהמרכז. המכללה האקדמית תל-חי ומכללות נוספות בצפון פועלות במרץ לפתיחת חוגים יוקרתיים. בתל-חי כבר פועלים חוגים כמו פסיכולוגיה, תזונה ועבודה סוציאלית ובימים אלה אנו שוקדים לקידום תוכנית לפתיחת חוג למדעי הרפואה. מכללת צפת מציעה לימודי משפטים ועוד. אם המדינה שואפת לחזק את הפריפריה עליה לעודד פתיחת חוגים יוקרתיים נוספים בצפון".