צילום ירון ברנר הצפון אומר 'כן' לצה"ל. זה כנראה הסלוגן שנפוץ לאחרונה בקרב צעירי המועצות האזוריות גליל תחתון ועמק הירדן. מנתונים גיוס שפרסם השבוע צה"ל עולה כי כ-91 אחוז מהמועדים לשירות בעמק הירדן וכ-92 אחוז מהגליל התחתון מתגייסים לשרת את חובתם למדינה.

אגף כוח האדם בצה"ל בדק את הנכונות לשרת בצבא בקרב 50 מועצות אזוריות בארץ, בהן גליל תחתון, עמק הירדן, גולן, עמק יזרעאל, משגב ועוד.

נתוני הגיוס לצה"ל בקרב בוגרי המועצות האזוריות מטפס למעלה מ-90 אחוז ומעמיד את המועצות בעשירון העליון ברשימה. מי שמככבות בחלק העליון של הרשימה אלו הן מועצת גולן עם 92.2 אחוז מתגייסים, גליל תחתון עם 91.7 אחוז מתגייסים ועמק הירדן אשר 90.9 אחוז מצעירי מעוניינים לשרת בצה"ל.

כמו כן, נבדק גם מי מאלו שמתגייסים לצה"ל, משרת ביחידה קרבי. גם כאן הנתונים מעודדים כאשר 65 אחוז מצעירי עמק הירדן נוטלים חלק ביחידות קרביות ואף ממשיכים משם למסלולי קצונה. בנוסף, כמחצית ממתגייסי הגליל התחתון בוחרים במסלול קרבי.

"אני גאה מאוד בבני הנוער בגליל התחתון", אמר השבוע ראש המועצה גליל תחתון מוטי דותן, "נתונים אלו הם השלכה ישירה לכך שאחוז דומה של נוער בגליל התחתון פעילים בתנועות הנוער של בני המושבים ובני עקיבא. אני שמח שבני הנוער במועצה שלנו וברובן המכריע של המועצות האזוריות מבינים שבשביל לקיים את המדינה הכול כך מורכבת שלנו. צריך לתרום ולהקריב על מנת לשרוד כמדינה יהודית במזרח התיכון".

עוד הוסיף דותן: "בשנים האחרונות ניסו לצייר את בני המושבים והקיבוצים כמפונקים וככאלה שמזמן כבר לא מובילים את מדינת ישראל בתחום הגיוס לצה"ל. הנתונים שפורסמו השבוע מוכיחים שוב כי המושבניקים והקיבוצניקים, חילונים ודתיים הם חוד החנית של החברה הישראלית".

גורמי חינוך במועצה הוסיפו כי החוג הפופולארי ביותר בקרב בני הנוער בגילאי 16-18 הוא חוג "כושר קרבי" אשר מכין את הנערים לקראת גיוסם ליחידות הקרביות בצה"ל.

מלבד מועצת גליל תחתון. גם במועצת עמק הירדן העניין הפך למסורת רבת שנים העוסקת בהתנדבות ובגיוס לצה"ל במערכת בית הספר, ובסיוע החינוך המשלים. לדוגמא, בתיכון 'בית ירח' מתקיימים מזה שנים מפגשים של חיילים וקצינים בוגרי בית הספר עם תלמידי יב' על מנת לספר, לחזק ולעודד את הלומדים בחשיבות ההתגייסות בדגש על שרות איכותי ומשמעותי ביחידות השונות והליכה לקצונה.

"ההתנדבות לחברה היא חלק מרוח בית הספר מיום הקמתו לפני 60 שנה", אמרה השבוע מנהלת בית הספר חני בהלול,
"ההתנדבות לחברה מתחילה כבר בכיתה ט' במגוון מסגרות כאשר בכיתה יב' ממשיכים התלמידים להתנדב בתחומים שונים ובית הספר משקיע בנוסף בתחום השרות המשמעותי בצה"ל".

ראש מועצת עמק הירדן, יוסי ורדי, ציין בסיפוק את תמונת מצב הגיוס של בוגרי יב' היוצאים לשרות פיקוד והדרכה. "מועצה אזורית עמק הירדן רואה בנתוני הגיוס הישג שהוא פרי של מערכת החינוך מהגיל הרך שמבשילה בבית ירח", אמר ורדי, "פעילות המשולבת עם מגוון הפעילויות המתקיימות בחינוך המשלים שמנוהל על ידי מרכז עידן, פעילות העוסקת בחינוך לערכים לתרומה והתנדבות אזרחית".