צילום: צביקה טישלר דיווחים רבים שנשמעו לאחרונה על בעלי חיים באזור הצפון שנמצאו נגועים בכלבת מלמדים על עלייה בהיקף התפשטות המחלה בשנתיים האחרונות. על פי נתונים מאתר השירותים הווטרינריים נתגלו בשנת 2010 44 מקרים של כלבת באזור הצפון בלבד. 19 מהם, המהווים כ-43 אחוז מהמקרים אירעו בעפולה וסביבתה. תושבי עפולה מוחים על כך שהרשויות לא עושות די ואינן מטפלות בתופעת הכלבים המשוטטים בעיר במטרה למנוע את התפשטות מגפת הכלבת.

מחלת הכלבת היא מחלה קטלנית המועברת על ידי וירוס ופוגעת בכל מיני היונקים ובכללם האדם. המחלה נפוצה מאוד בעולם וקיימת גם בארץ, בעיקר באזורי הפריפריה בסמוך לגבולות, ובמיוחד בקרב חיות בר (תנים, שועלים ועוד).

לאחרונה מדווחים תושבים רבים בעיר עפולה כי הם חשים בעלייה משמעותית בנוכחותם של כלבים משוטטים. התושבים מתלוננים על כך שהעירייה לא מספקת פתרונות בנושא. לאחרונה הופצה לעיריות ברחבי הארץ ובהן עפולה, פנייה מטעמם של המשרד לאיכות הסביבה ומשרד החקלאות בניסיון למגר את תופעת הכלבים המשוטטים באמצעות הקצאת משאבים של עד חצי מיליון שקל, אך בעפולה לא הרימו את הכפפה.

מנהל חנות החיות 'הג'ונגל של בן' בעפולה, שלומי יפרח, מסביר את חומרת המצב: "לא הגיוני שלעיר שמכילה כמעט 50 אלף תושבים לא תהיה כלביה והיא תזדקק לחסדים של ערים אחרות. מכיוון שהחנות שלי מוכרת בעלי חיים וציוד עבורם", הוא ממשיך, "אנשים נוטים לחשוב שאפשר לזרוק אצלי כלבים בחזית החנות. אני מאוד אוהב כלבים, ולכן אני משאיר אותם אצלי כדי למצוא להם בתים, גם כי כואב הלב עליהם וגם כי אני לא רוצה שיהרגו אותם. האמת היא שזה מגיע לכמויות מטורפות ואני מאכיל אותם, אבל זה בהחלט לא פתרון".

"בשנתיים האחרונות אנו עדים להתפרצות של מחלת הכלבת, בעיקר בכלבים בצפון הארץ", מוסרים גורמים ממשרד החקלאות, "וזאת לאחר כמה שנים שבהן מספר הנדבקים בישראל נשמר קבוע יחסית. במהלך שנת 2009 התגלו בישראל 58 בעלי חיים הנגועים בכלבת ומהם 32 כלבים. מתחילת שנת 2010 ועד היום התגלו 45 בעלי חיים נגועים, מהם 21 כלבים. רוב המקרים התגלו בצפון הארץ, חלקם בסמיכות לגבולות עם סוריה ולבנון, חלקם בלב הגליל ובצפת. כתוצאה מכך, ננשכו אנשים רבים, שנאלצו לקבל זריקות למניעת התפתחות המחלה".

"לשם השוואה", מסבירים במשרד החקלאות, "התגלו בשנת 2008 בישראל 12 מקרי כלבת בסך הכול, בשנת 2007 נמצאו 15 מקרי כלבת ובשנת 2006 אובחנו תשעה מקרים של המחלה בלבד. הכלבת, שמקורה בחיות הבר, בוערה מאוכלוסיות אלה במסגרת פרויקט החיסון האוראלי של שועלים ותנים, שנעשה במשותף על ידי השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות ורשות הטבע והגנים. בשנה האחרונה אנו עדים לגידול משמעותי בהופעת המחלה בכלבים משוטטים ובכלבים בית הנדבקים מחיות בר.

"השירותים הווטרינרים במשרד החקלאות קוראים לציבור הרחב לא לאסוף כלבים זרים מהרחוב, ולדווח לעירייה על כלבים משוטטים. בעלי הכלבים נדרשים להקפיד לחסנם נגד כלבת מדי שנה (על פי חוק) ולהקפיד לטייל עמם כשהם קשורים ברצועה. כלבים המסתובבים חופשי ללא רצועה עלולים לבוא במגע עם בעלי חיים אחרים החולים בכלבת, להידבק ולסכן את בני המשפחה".

מעיריית נצרת עילית נמסר: "על פי חוזה שנחתם בין נצרת עילית לעיריית עפולה לפני כשנה, מספקת עיריית נצרת עילית
לרשות בעפולה שירותי הסגרת כלבים משוטטים ונושכים בכפוף להגשת חשבונית מדי חודש. יש לציין כי הכלבייה של המחלקה הווטרינרית בנצרת עילית נחשבת לאחת הטובות בארץ. העירייה ביצעה לאחרונה שיפוץ מקיף של הכלבייה, כולל התקנת מיזוג אוויר והנמכת תקרה, וזאת בסיוע המשרד להגנת הסביבה".

עיריית עפולה בתגובה: "בשנת 2010 השירותים הוטרינריים האזוריים, מוקמו בעפולה ולכן כל אירועי הכלבת שטופלו על ידי השירותים מאזורי העמקים נרשמו בתחנת העיר עפולה. אין כלביה בעפולה כשנה אחת בלבד. מאחר ובמרחק לא רב ישנן 2 כלביות מאושרות ואנו משתמשים בשרותיהם. אין כל קשר בין הכלבייה לבעיית שיטוט הכלבים. מידי יום נלכדים כלבים נטושים ומשוטטים ומועברים לכלביה בנצרת".