צילום: ויז'ואל/פוטוס תביעת רשלנות הוגשה השבוע נגד בתי החולים 'זיו' בצפת ו'תל השומר', לאחר שאצבע בכף ידו של תושב קרית שמונה לא אוחתה. התובע טוען שהטיפול שהוא קיבל היה לקוי ונוגד את כל הכללים הרפואיים המקובלים.

הסיפור התרחש בינואר 2009, אז עבד שם טוב נקש במסגרייה בקרית שמונה. בשעה 10 בבוקר בערך אירעה לו תאונה. כף ידו השמאלית נתפסה במקדחה, וכתוצאה מכך נקטעה אצבע האגודל שלו.

הוא הובהל לחדר המיון בקרית שמונה שם הונחה אגודלו בשקית עם קרח והוא נשלח בדחיפות לבית החולים זיו בצפת להמשך טיפול. הוא הגיע לבית החולים בשעה 11:05 בכתב התביעה נטען כי במשך שלוש שעות הוא לא קיבל שום טיפול, ורק לאחר מכן הוחלט להעביר אותו באמבולנס לבית החולים תל השומר, למחלקת כירורגית כף יד. בשעה 16:37 הוא הגיע לתל השומר והתקבל במיון, אך נאלץ להמתין עוד שעות רבות לפני שהחל כל טיפול בידו. רק בשעה 23:11, 13 שעות לאחר הקטיעה, הוכנס נקש לחדר הניתוח.

על פי כתב התביעה האגודל הקטועה שומרה בשקית עם מים ללא קרח, בניגוד לכללי השימור המקובלים. הניתוח נכשל ובאגודל המושתלת התפתח נמק. כתוצאה מכך היה צורך להסיר אותה, ונקש נותר נכה ללא אגודל בידו השמאלית.

לדברי עו"ד דוד פייל, מתמחה בתביעות רשלנות רפואית, המטפל בתביעה, למרות שהצוות הרפואי בביה"ח זיו ידע כי אין בביה"ח מחלקה לכירורגיית כף יד, התקבלה ההחלטה להעביר את התובע לביה"ח תה"ש רק לאחר 5 שעות- זמן קריטי. כמו כן, במהלך שהותו בביה"ח זיו לא הואיל מי מהצוות המטפל להכניס את הגדם למקום שימור אופטמילי על מנת שיגדיל את סיכויי קליטתו.

התביעה הביאה כעד מומחה את פרופ' משה רופמן, מומחה לאורתופדיה, שניהל בעבר את המחלקה האורתופדית בבית החולים 'כרמל' בחיפה. פרופ' רופמן טען שניתן לשחזר אצבע קטועה באופן שמאפשר לה תפקוד, אבל הגורם הקריטי הוא הזמן העובר מאז הקטיעה ועד ניתוח השחזור.

תנאי נוסף לדביר פרופ' רופמן, הוא התנאים בהם נשמר הגדם, ובמקרה הנ"ל הגדם נשמר לא בטמפרטורה המתאימה ולא בסביבה הנוזלית המתאימה. "התובע יטען", נכתב, "כי הנתבעת לא נהגה כפי שרופאים זהירים וסבירים היו נוהגים באותן נסיבות, על אחת כמה וכמה כאשר עמדו לרשותם כל הכלים לאבחון מצבו של התובע והם לא עשו כן".

בכתב התביעה נטען כי פרט לנכות הפיזית ממנה סובל נקש כיום, הוא סובל גם מהפרעת דחק פוסט טראומטית,
ומובאת חוות הדעת של ד"ר אורית שלמון, פסיכיאטרית שבדקה את נקש. עיקר הנזק הנפשי נובע מחוסר יכולתו לעבוד באותן עבודות בהן עבד בעבר. בסיכום תובע נקש את בתי החולים זיו ותל השומר בסכום כולל של 550,000 אלף שקל.

תגובת בית החולים זיו: "התביעה שנשלחה אלינו עדיין לא הוגשה, כאשר תוגש נתייחס אליה".

תגובת בית החולים תל השומר: "טרם קיבלנו לידינו את כתב התביעה. לכשיתקבל, נלמד את העובדות ונגיב במוסדות המקובלים".