צילום: שרון צור כמאה עובדי מפעל תכוף באזור התעשייה 'ציפורית' המייצר רכבי כיבוי ומיכליות, הפגינו ביום שלישי במחאה על התנהלותה של הנהלת המפעל. לטענתם ההנהלה מלינה את שכרם זה חודשיים ושוללת מהם זכויות סוציאליות בחצי השנה האחרונה. במהלך ההפגנה הסוערת הבעירו העובדים צמיגים בוערים, צעקו קריאות מחאה נגד מנהלי המפעל ונעלו את שעריו עד להודעה חדשה.

יו"ר ועד העובדים, סלמן אבו סמרה, סיפר כי המפעל שרוי בחובות של 140 מיליון שקל והמשכורות לא שולמו. "מצב העובדים גרוע מאוד", דיווח אבו סמרה, "לחלק ניתקו את החשמל בבית. יש לנו גם עובדים נוצרים שכרגע חג אצלם ואין להם כסף. יש עובדים שחזרו להם צ'קים, חלק הפכו למוגבלים בבנק ויש אנשים שאין להם אוכל בבית. עד עתה פיטרו 14 עובדים ואנו פועלים להשיב לעבודה ארבעה עובדים שמצויים בחל"ת.

"יש לנו גיבוי מלא מליאון פרץ, יו"ר ההסתדרות במרחב העמקים", מודיע אבו סמרה, "מנכ"ל המפעל מרוויח 735 אלף שקל בשנה, שהם 61 אלף לחודש וכרגע חברי ההנהלה יושבים עם הבנקים ומנסים להגיע להסדר. אנחנו נשבות גם מחר. למעשה, המנהלים לא היו כאן כשהפגנו, ובכוונתנו להישאר במפעל ולא לשוב לעבודה, עד להודעה חדשה מצד ההנהלה על ביצוע התשלומים".

איציק שיכמן (56) מנצרת עילית, אב לשניים ועולה ותיק מחבר העמים, עובד במפעל כאיש אחזקה. "אני עובד כאן כבר 19 שנה", הוא מקונן. "אני רוצה כסף. אני איש אחזקה בודד שעושה את כל העבודות כאן. אינסטלציה, חשמל, תיקונים מורכבים. יש לי משכנתא והלוואות ואין לי כסף. רק לפני ארבעה חודשים העלו את השכר שלי ובסוף מתייחסים אליי כמו לזבל.

"מזל שיש לי אישה טובה וילדים זהב. במפעל הזה יש מיליונים, אבל יש אנשים עם הרבה הרבה כסף ויש אנשים שאין להם כלום. אני הולך לחפש עבודה ולא שואלים אותי מה אני יודע לעשות אלא בן כמה אני. אני אומר '56', אומרים לי 'לך'. אין לי בעיה לעבוד בכל דבר, העיקר שיהיה כסף".

יו"ר מרחב העמקים בהסתדרות, ליאון פרץ: "ההנהלה הנוכחית היא הנהלה כושלת והביאה את המפעל לקריסה.
העדיפות היא שיגיע משקיע ויסייע לשמור על המפעל פתוח, לטובת העובדים. למרות הלנת שכר העובדים, הם מגיעים לעבודה ויש כאלה שיוצאים לביצוע עבודות בתורכיה ונוסעים, חרף העובדה שלא משלמים להם. מדובר בעובדים מסורים עם קשיים סוציאליים מרובים ומורכבים. לעובדים אין אמון במנכ"ל המפעל שמעון שחם, לנוכח הבטחות חוזרות ונשנות שלא בוצעו בפועל. אין בכוונתי להפסיק את מאבק העובדים ואמשיך ללוותו נאמנה, עד שישולמו כל הכספים המגיעים להם ועד שיושג הסדר".

ראש עיריית נצרת עילית, שמעון גפסו, פנה למנהלי המפעל והביע באוזניהם את דאגתו מהמצב. גפסו ביקש מהם שיעשו כל מה שניתן על מנת למנוע פיטורים.

את תגובת הנהלת המפעל לא ניתן היה להשיג עד מועד פרסום הכתבה.

הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב'ידיעות העמק'