צילום: רויטרס מצבה הכלכלי של עיריית טבריה מטפס בסדר העדיפויות של ממשלת ישראל. השבוע החליט ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, בצעד חריג להקים ועדת היגוי של שרים מטעם ממשלת ישראל שתפקידם יהיה לבחון את מצבה של עיריית טבריה, ואת צרכיה הכלכליים ולהסדיר את שיפוץ אתרי המורשת בעיר. בינתיים ראש העירייה זוכה להתקפות מצד חברי מועצת העיר שלו.

ההחלטה על הקמת הוועדה התקבלה בעקבות דיון שהתקיים השבוע ביד בן צבי בירושלים. בדיון נכחו ועדת השרים לענייני חקיקה שהתכנסו על מנת לאשר את התקציב לשיקום אתרי מורשת במדינת ישראל שעומד על 52 מיליון שקל. במהלך הישיבה הוצגו כמה מוקדים בצפון הארץ, תוך התמקדות במוקדים בעיר טבריה אשר זקוקים לשיפוץ ולשיקום.

לאחר הצגת הממצאים ציינה שרת התרבות והספורט, ח"כ לימור לבנת, כי במקרה של העיר טבריה אין די בשיפוץ נקודתי של אתרי מורשת כדי להשיג את השיפור הדרוש. "מצב העיר מבחינת תיירות לא מעודד", הבהירה לבנת לראש הממשלה, "למיטב הבנתי העיר טבריה מצריכה טיפול ברמה הלאומית ויש לבצע חשיבה אסטרטגית ברמה של ועדת שרים מיוחדת לטיפול בנושא".

השרה הוסיפה כי המצב הנוכחי בעיר טבריה מורכב מבחינת תיירות וכלכלה, ולכן יש הכרח לפעול באופן מידיי על מנת להגיש לה סיוע. עוד הוסיפה לבנת כי בטבריה קיים פוטנציאל תיירותי אדיר, וכי רק באמצעות חשיבה וטיפול ברמה אסטרטגית לאומית אפשר לממש את חזון שיפוץ אתרי המורשת.

בעקבות דבריה של לבנת, הורה נתניהו על הקמת ועדת שרים מיוחדת שתפעל באופן מיידי למען תכנון ארוך טווח בעיר טבריה, וכמו כן תטפל בצרכים הכלכליים. בתוך כך דרש נתניהו להודיע לשרי האוצר, התיירות ותחבורה על חשיבה אסטרטגית בנושא, במטרה לקבוע דיון בהקדם האפשרי.

מבחינתו של ראש עיריית טבריה, זוהר עובד, הוא רואה בהחלטת נתניהו משהו מבורך. אלא שחברי מועצת העיר לא מבינים על מה השמחה. "אם מצבה של טבריה הגיע לשולחנו של ראש הממשלה. לא נותר לנו להוסיף יותר מידי". אמר השבוע אחד מחברי הקואליציה במועצת העיר.

חבר קואליציה אחר הוסיף: "ההחלטה לא מציירת את טבריה כעיר תיירות, ובטח לא כעיר משגשגת ומצליחה. ראש העירייה צריך לעשות חושבים לפני שהוא נפגש עם שרי הממשלה, על מנת לא לפגוע עוד יותר בתדמית של העיר".
חבר קואליציה נוסף אמר: "אנו מחכים בקוצר רוח לפגישה של ראש העירייה עם ועדת השרים, בתקווה לחשוף את כל הבעיות שקיימות. אני ממליץ לראש העירייה להפסיק לצאת בסלוגנים לתקשורת ולהתחיל בעשייה למען דברים מהותיים וחשובים כמו אתרי מורשת".

תגובת משרד התרבות והספורט: "שרת התרבות והספורט ח"כ לימור לבנת מברכת על החלטת ראש הממשלה,
ומתכוונת לקחת חלק פעיל בכל דיוני ועדת השרים המיוחדת על מנת להצעיד את טבריה קדימה".

תגובת עיריית טבריה: "עיריית טבריה והעומד בראשה מברכים על החלטת ראש הממשלה, בנימין נתניהו לעשות כל שנדרש על מנת להוביל את טבריה למעמדה הראוי כעיר תיירות מובילה בישראל".