צילום: יורם כהן במשך שבוע ימים נאלצו 500 תלמידי בית הספר הממלכתי 'תחכמוני' בטבריה להתמודד עם תאי שירותים מטונפים ומזוהמים שהוזנחו על ידי עובדת הניקיון. הסיבה לכך נעוצה בהחלטת העירייה לקצץ במשרת עובדת הניקיון בשעות הבוקר. ההורים הזועמים פנו למנהל בית הספר, חיים שקד, ובעקבות כך פנה יו"ר ועד ההורים, עו"ד אפי דמרי, לראש העירייה זוהר עובד על מנת לטפל בבעיה. ביום ראשון חזרה עובדת הניקיון לעבודה סדירה.

עיריית טבריה מעניקה לכל בית הספר יסודי בעיר תקן של חמש עובדות ניקיון, שתפקידן הוא לשמור על הניקיון והסדר בבית הספר, ובייחוד על תאי השירותים שחשופים לזיהומים ולמחלות בהיעדר ניקיון שוטף. עובדות הניקיון מגיעות בכל יום לאחר סיום הלימודים, כאשר כל תלמידי בית הספר יצאו לביתם. אז מתחילות עובדות הניקיון לנקות את הכיתות ואת תאי השירותים, ולהכין אותם ליום המחרת.

בשנה שעברה פנה שקד אל גורמים במערכת החינוך ודרש תקן נוסף של עובדת ניקיון לשעות הבוקר. בקשתו אושרה ומתחילת השנה נפתח תקן חדש לעובדת ניקיון שהגיעה בכל בוקר כדי לנקות את תאי השירותים לאחר הפסקות התלמידים. למרות שצוות חינוך בית הספר היה מרוצה מתפקודה של עובדת הניקיון, החליטה עיריית טבריה בצעד פתאומי לבטל את התקן ולקצץ במשרת עובדת ניקיון לבית הספר.

בעקבות מהלך זה נותר בית הספר ללא עובדת ניקיון במשך בשבוע שעבר למשך שבוע שלם. הורי התלמידים ששמעו על כך פנו להנהלת בית הספר כדי למצוא פתרון הולם עבור התלמידים. "הילד שלי סיפר לי שהוא לא נכנס לשירותים במשך כל היום בגלל שהם מלוכלכים". סיפרה אחת האימהות, שילדה לומד בכיתה ג'. "פנינו למנהל כדי לקבל פתרון מהיר וזמין עבור התלמידים".

ביום שישי שעבר הוזעק יו"ר ועד ההורים, עו"ד אפי דמרי, כדי לטפל בבעיה. "ברגע שנודע לי הדבר, פניתי מיד לראש העירייה זוהר עובד", מספר עו"ד דמרי, "וזה דאג לתקן של עובדת ניקיון שתנקה את השירותים שסבלו מההזנחה". בעקבות התערבות ראש העירייה, חזרה עובדת הניקיון של בית הספר לעבודה סדירה.

"זה חשוב שיש לנו כתובת לפנות אליה", הוסיפה האם, "יו"ר הוועד לקח את העניינים לידיים ופתר את הבעיה, לפני שהתלמידים נדבקו במחלות".

מנהל בית הספר חיים שקד בחר שלא להתייחס.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "משרד החינוך עומד על כך שבתי הספר יהיו מקום ראוי, חם, מכובד, מזמן למידה ובעל
אקלים חינוכי מיטבי. משרד החינוך מופקד על הפדגוגיה, על תהליך ההוראה והלמידה ועל התכנים החינוכיים על השאר מופקדת הרשות המקומית".

תגובת עיריית טבריה: "לא מדובר בקיצוץ המשרה כי אם בהתאמת כוח האדם לתקנים המותרים. לפנים משורת הדין ומעל לתקן הנקבע לבית הספר 'תחכמוני', החליטה העירייה לאשר את משרת עובדת הניקיון".