צילום: אביהו שפירא יהודית איטח, תושבת צפת, נפסלה מלקבל קצבה מביטוח לאומי מכיוון שהשתמשה במכונית של הבן שלה. כבר חצי שנה היא לא עובדת כתוצאה מארבעה פריצות דיסק בגב, ואין לה שום מקורות הכנסה.

עד לפני חצי שנה עבדה יהודית איטח מצפת כמנקה בבית משפט השלום בעיר. פרט למשכורת היא קיבלה השלמת הכנסה מהביטוח הלאומי. עקב ארבעה פריצות דיסק בגב היא נאלצה לפרוש מהעבודה ולמעשה הייתה בחופשת מחלה מזה חצי שנה.

אבל היא לא זכתה לקבל את דמי חופשת המחלה, וגם לא את השלמת ההכנסה. כשהיא ביררה את העניין בסניף המוסד לביטוח לאומי, אמרה לה הפקידה שהתברר להם שהיא השתמשה במכונית של הבן שלה, ולכן הם מקזזים לה את כל דמי השלמת ההכנסה שהיא קיבלה במשך השנתיים האחרונות. כך שלמעשה היא חייבת לביטוח הלאומי סכום של מעל 50,000 שקל שיקוזזו מהקצבאות המגיעות לה.

"אני אכן השתמשתי במכונית של הבן שלי", אומרת איטח. "כי במצב הבריאותי שלי היה לי קשה להתנייד. ידעתי שיכולה להיות בעיה, לכן פניתי לפקידה בביטוח הלאומי ושאלתי אותה, האם אני יכולה מעת לעת להשתמש במכונית של הבן כי קשה לי, והיא השיבה לי שלא צריכה להיות בעיה. כשהתברר לי שלא משלמים לי את דמי המחלה, פניתי אליה שוב, והיא טענה שלא סיפרתי לה שלבן שלי יש שתי מכוניות.

"האמת היא שהייתה לו מכונית אחת, ולפני שנתיים הוא זכה במכונית במפעל הפיס, והוא הרשה לי להשתמש במכונית הישנה. לא ידעתי שהפרט הזה יכול לקבוע את גורל התמיכה שאני מקבלת מהביטוח הלאומי. המכונית הזו אינה שלי, השתמשתי בה רק כדי להקל על עצמי, זה לא בגללה שהפכתי פתאום לאישה עשירה. נכון להיום אין לי ממה להתקיים".

תגובת ביטוח לאומי: "הגמלה להבטחת הכנסה משולמת לכל אדם ומשפחה בישראל, שאין בכוחם להבטיח לעצמם
הכנסה למחיה. על פי החוק, בעלות או שימוש קבוע ברכב עלול לשלול את הזכאות לגמלה להבטחת הכנסה אלא אם הרכב אושר לצרכים רפואיים, או שהתובע שבבעלותו רכב עובד ועומד בקריטריונים נוספים כמו: גובה השכר מעבודה, נפח מנוע ושנת יצור של הרכב.

"על פי בדיקתנו בשימושה הקבוע של הגב' איטח רכב (הרשום על שם בנה) החל מ- 1/2008, לפיכך, נשללה רטרואקטיבית זכאותה לגמלה מ- 1/2008 עד 12/2009 ועקב כך נוצר לה חוב. החל מינואר עד ספטמבר 2010 שולמה לגב' איטח הגמלה להבטחת הכנסה באופן שוטף. לאחרונה חודשה הזכאות לתקופת המחלה, כלומר, לחודשים אוקטובר נובמבר 2010".