צילום: באדיבות דובר צה"ל סגן א' (23) מקיבוץ אפיקים יכול סוף סוף לנשום נשימה עמוקה ולהרשות לעצמו קצת מנוחה לנוח. לאחר תהליך הכשרה מפרך שנמשך שלוש שנים הוא הגיע השבוע אל קו הסיום בקורס הטיס היוקרתי של חיל האוויר, שבו הוכשר כנווט במערך התובלה.

במשך שלוש שנים טייסי העתיד של חיל האוויר נטלו חלק בקורס הטיס המפרך והארון שכלל עמידה בלוח זמנים צפוף וגדוש, מטלות רבות שדרשו מאמץ גופני, יכולת חשיבה מהירה תחת לחץ, אינסוף ניווטים וכמובן לימודים תובעניים לתואר אקדמי בפוליטיקה ממש וניהול אותם סיים א' לאחרונה.

סגן א', שמעיד על עצמו כחובב טיולים בארץ ובחו"ל, התנדב לשנת שירות לפני שהתחיל את קורס הטיס. בשנה זו הוא שירת בכפר הנוער 'ניצנה' שעל גבול מצרים והדריך טיולים לכל שכבות הגיל - מילדים ועד קשישים.

יש לו שבעה אחים, שישה בנים ובת. היום הוא מגלה כי בתחילת הדרך לא ידע בדיוק לאן מועדות פניו בתוך המערכת הצה"לית, אבל מה שהיה ברור לו, זה שייבחר במסלול קרבי. "תמיד חשבתי שאהיה לוחם", הוא מספר, "אבל קיבלתי זימון לקורס טיס ומשם הכול התגלגל. רציתי לבדוק אם אני יכול לעבור את כל המבחנים וכנראה שהצלחתי", הוא מחייך.

על כל פנים, לא מדובר בבחירה קלה. "יש פעמים שאתה חושב אם זה המסלול בשבילך", מודה סגן א', "ברגע שאתה חושב על זה לעומק, אתה מבין שעשית החלטה לא פשוטה, אבל מספקת ומאתגרת. יש עומס פיזי גדול יחסית וגם עומס לימודי רב. אבל לפעמים קשה לא פחות להתמודד עם פרידה מחברים טובים מאוד שהפסיקו השתתפות, בגלל כל מיני סיבות. זה לא קל אבל שומרים איתם על קשר".

בסיום הקורס הנוכחי עמדו גם שתי בנות על מגרש המסדרים. "הן עשו איתנו את כל הקורס יחד ללא הבדלים, כל הכבוד
להן", מפרגן סגן א', ובאותה הזדמנות הוא חושף גם את דעתו על תופעת הסרבנות המתפשטת והולכת בצה"ל. "אני לא בוחר את הבחירות האישיות של אנשים", היא אומר. "רק חשוב לי לציין שכל אחד יכול לתרום את החלק שלו בתוך המערכת הצבאית".

והמשפחה? שם כמובן השמינו השבוע מנחת. "יחד עם כל הדאגה אני מקבל פרגון חם מהמשפחה ותמיכה לכל אורך הדרך", הוא מציין. כאמור, א' הוכשר כנווט תובלה ויתחיל את תפקידו החדש בימים הקרובים.