צילום: דובר צה"ל רב נגד יגאל לוי (48), תושב קרית שמונה, זכה לתעודת הערכה מיוחדת מאלוף פיקוד הדרום, סמי תורג'מן, על תרומתו לחשיפת המנהרות במבצע 'צוק איתן'.

האב זכה לצל"ש, שלושה מילדיו לוחמיםעל חלקו של לוי במבצע נכתב בתעודת ההערכה: "רב נגד יגאל לוי הפעיל את הציוד המכני שנמצא תחת אחריותו בהתמדה, בנחישות ובשקידה, עד שנמצא פתח המנהרה אותה היה צריך להשמיד. מקרים אחרים שבהם לא נמצאו פתחי המנהרות ואף מקרים שבהם נורתה אש לעבר כוחות ההנדסה לא ריפו את ידיו של רב נגד יגאל, והוא המשיך לפעול במשך 13 יום רצופים תוך סיכון אישי רב, כשהוא ניצב בכלי הנדסי חשוף, עד שנמצאו פתחי המנהרות והן הושמדו".

הפעילות תחת אש הייתה מוכרת ללוי עוד לפני צוק איתן. גם במלחמת לבנון השנייה הוא פתח צירים עם הדחפור ואיפשר לטנקים ולנגמ"שים להתקדם. כך גם עשה בתחילת המבצע בעזה, כאשר כוחות חטיבת הנח"ל נכנסו לתוך בית חנון ולוי, עם דחפור 'די 9' גדול, פרץ עבורם דרכים."חשוב היה לפרוץ דרכים חדשות כי הדרכים הקיימות היו ממולכדות", הסביר השבוע לוי ל-mynet ו'ידיעות קרית שמונה'. "אחרי שהסתיים שלב הפריצה עברתי מהדחפור למחפרון והתחלתי במלאכת חשיפת המנהרות. המחפרון ממוגן מפני נשק קל אבל כנגד טילים אין לו הגנה, וזה היה קצת מפחיד, בעיקר בהתחלה כשהדחפור עוד היה על פני השטח. אחר כך כשירדתי איתו מתחת למפלס הקרקע הייתי מוגן, וכך המשכתי לחפור עד שהגעתי למנהרה, לפעמים בעומק של 22 מטר מתחת לקרקע. עבדתי בממוצע 18 עד 20 שעות ביממה. הצלחתי לאתר שלוש מנהרות וזה היה מתיש, אבל בכל פעם שגיליתי מנהרה הייתי מאושר. ידעתי שתרמתי תרומה חשובה".

לוי, נשוי ואב לשלושה, עשה את מרבית שירותו הצבאי הרחק מהבית. למרות זאת לא שקל מעולם לעבור לגור במקום אחר. "אני אוהב את הצפון ואת קרית שמונה במיוחד. עכשיו אני משרת בקו בלבנון, אז אני קצת קרוב יותר לבית. עכשיו גם אשתי יותר רגועה כי אני לא נמצא בתוך התופת של הלחימה, אבל אני לא שאנן. השקט כאן בגבול לבנון יכול להטעות. התקרית האחרונה שבה נהרגו חיילי צה"ל ליד רג'ר המחישה עד כמה המצב פה נפיץ. חשתי את זה שוב כשהגעתי עם הדחפור לפנות את כלי הרכב שנפגעו בתקרית".