76 שנים אחרי שנחרב בית כנסת עתיק בעיירה יאזלו שבפולין בידי הצבא הנאצי בערב יום הכיפורים, נחנך לפני שבועיים בעיר טורונטו שבקנדה העתק מדויק של אותו בית כנסת, בטקס חגיגי במיוחד.

על המלאכה הרגישה של שחזור ארון הקודש והריהוט הופקדה חברה ישראלית מקיבוץ לביא בגליל התחתון, 'תעשיות לביא', שהשלימה השבוע שישה חודשים של עבודה מוקפדת על הפרויקט הייחודי.

הסיפור יוצא הדופן החל לפני כשנה וחצי בעקבות פנייה של הקהילה היהודית בטורונטו, קהילת 'פורסט היל', אל תעשיות הרהיטים לביא. בפיו של רב הקהילה, אלי קרפונקל, הייתה בקשה לא שגרתית - לשחזר בית כנסת.

"כשהחלטנו על בנייה של בית כנסת חדש, שאלנו את עצמנו קודם כול מה המסר שנרצה להעביר", סיפר בהתרגשות הרב קרפונקל ל'ידיעות העמק'. "מהר מאוד הבנו שהמסר הכי חשוב שנרצה להעביר לעולם הוא ש'עם ישראל חי'.

"הקהילה שלנו מורכבת מניצולי שואה רבים, אודים מוצלים מאש שנמלטו מהתופת של היטל. ולכן רצינו בעיקר לומר להיטלר שיש לנו עתיד. לכן ערכנו תחקיר, שבאמצעותו למדנו על בתי כנסת שנחרבו באירופה הנאצית, וכך הגענו לבית הכנסת המפואר בעיירה יאזלו בפולין, שנחנך לראשונה ב-1905".כאמור, לפני כשנה וחצי נוצר הקשר בין הקהילה לבין 'תעשיות לביא'. מהנדס החברה שהופקד על תכנון ארון הקודש הייחודי, החל את מסעו בעבודת חקר מורכבת שביצע בבית התפוצות בתל אביב וכן בארכיונים בפולין, במטרה להשיג תמונה ברורה של ארון הקודש ושל חלל הפנים.

בנוסף לכך נעזרה החברה בחברת שחזוּר תמונות, שביצעה הבהרה והקטנה של התמונה המקורית, כך שתהיה יותר ברורה. מתכנני השחזור לא הסתפקו בכך ואף בחנו ארונות קודש מקבילים מאותה תקופה.

סמנכ"ל השיווק של המפעל, שלום אשכנזי, שנסע להשתתף בטקס חנוכת בית הכנסת החדש בטורונטו, ממשיך ומגולל את הסיפור: "המחקר והמאמץ לשחזר את הארון, שגובהו מעל 10 מ' ורוחבו כשישה מ', קרוב ככל האפשר לעיצובו המקורי, העלו את מחירו.

"הגילופים של שתי החופות משני צדי הארון, שמתחת כל אחת מהן ישב אחד מרבני בית הכנסת, שוחזרו בדייקנות ובהקפדה יתֵרה. עבודות הייצור של הארון בוצעו במשך שלושה חודשים בידי בעלי מלאכה - נגרים, גלפים, חרטים, צבעים ומתכננים - שהפיקו יחדיו יצירה מורכבת ומפוארת. לצורך בנייתו של הארון השתמשו האומנים בכשמונה קוב עץ ובמגוון עצום של טכניקות, חלקן מסורתיות, הכוללות ציור, רישום, גילוף וחריטה".

לפני שבועות ספורים, עם סיום העבודות המורכבות, הוטס הציוד כולו אחר כבוד לטורונטו שבקנדה בשלוש מכולות ובבית הכנסת הותקנו הארון, הבימה והספסלים. ביום שני לפני שבועיים נחנך בית הכנסת במעמד ראש עיריית טורונטו, רבני הקהילות היהודיות בקנדה, אישי ציבור, נציגי תעשיות לביא ומכובדים נוספים.