צילום: shutterstock חריגות קרינה התגלו בחמישה בתי ספר יסודיים ותיכוניים בבית שאן. מוסדות הלימוד שבהם אובחנה קרינה גבוהה מהתקן המותר הם בתי הספר היסודיים 'גלבוע' ו'מאיר' והתיכונים 'מקיף כללי אורט', 'מקיף דתי אורט' והישיבה התיכונית. הנתונים עולים מבדיקה שהסתיימה לאחרונה ב־14 בתי ספר ברחבי העיר. מנהל היחידה הסביבתית בעירייה, אורן דרעי, אישר את המידע.

אף שאין חוק המחייב בדיקה שכזאת, בעיריית בית שאן ביקשו לבדוק את רמות הקרינה בבתי הספר. יודגש כי מדובר בקרינה בלתי־מייננת, דהיינו קרינה בעוצמות פחותות מהקרינות המוכרות. מהבדיקות, שנעשו באמצעות מכשור מתקדם ומדויק, עולה כי הקרינה נפלטת מארונות החשמל הפנימיים של בתי הספר.

בעיריית בית שאן ביקשו להרגיע בטענה כי הכול תחת שליטה, וכי הושג תקציב הנאמד בכ־100 אלף שקל כדי לתקן את הליקויים ולאפשר לתלמידים סביבה חינוכית בטוחה יותר.

"העירייה מייחסת חשיבות עליונה לשמירה על בריאות התלמידים ופועלת יחד עם משרד החינוך כדי למנוע את חשיפתם לקרינה", אמר דרעי. "העירייה ביצעה בדיקות קרינה במוסדות החינוך, התוצאות נבחנו ואכן, במספר מוסדות חינוךהתגלו ממצאים חריגים. לאחר ביצוע תוכנית הנדסית, החלה העירייה להתקין מערכות מיגון במוסדות החינוך".במסגרת פעולות המיגון יוצבו קירות אלומיניום מסביב לארונות החשמל ובקרבתם, מה שימנע למעשה את מעבר הקרינה מהארונות אל חלל בית הספר. עבודות תיקון הליקויים אמורות להסתיים בימי חופשת החגים ובמבנים צפויה להיערך בדיקה נוספת, בתקווה שהפעם יתגלו נתונים מעודדים.

יו"ר ועד ההורים בתיכון כללי אורט, ניסים בדוס, שמע לראשונה על תוצאות הבדיקה מ'ידיעות העמק'. "אני מקווה שהדברים נבדקו באמצעות המכשור והכלים הנכונים והמדויקים לבדיקה חשובה שכזו", אמר בדוס.

"אנו דורשים טיפול מהיר, יעיל וענייני בליקויים שנתגלו. אם הנושא לא יטופל - לא נשלח את ילדינו לבית הספר. אבל בשלב זה אנו נותנים הזדמנות הוגנת לעירייה לטפל בליקויים, ורק לאחר מכן נהיה חכמים יותר. אנו מקווים שלא נצטרך להשבית את המערכת".

ראש העירייה רפי בן שטרית אמר כי הדאגה המתמדת והמחויבות הבלתי־מתפשרת לבריאות התלמידים ולבטיחותם עומדים כל העת לנגד עיניהם של המופקדים על מערכת החינוך.

"אנחנו נדרשים לנושא ברצינות ובאחריות שאין למעלה מהן. נעשה מעל ומעבר כדי לאפשר לתלמידים ללמוד במתחמים מוגנים, בטוחים ובטיחותיים מפני קרינה, כמו גם מפני סיכונים פוטנציאליים מכל סוג שהוא", ציין בן שטרית.