תגובות נזעמות ותלונות רבות הועלו בסוף השבוע שעבר בפייסבוק בעקבות תמונות שצילם זוג הורים מכרמיאל, בהן נראים שניצלים שלא נאפו כראוי ואשר הוגשו בגן הילדים שבו לומד ילדם. בהמשך הגיעו תגובות קשות גם מהורים לילדים בגנים נוספים בעיר.

קראו עוד ב-mynet:
מזעזע: גור כלבים נזרק מחלון של רכב נוסע
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynetתושב העיר, שהוא ורעייתו חשפו את הפרשה: "אשתי הגיעה לגן מוקדם במקרה, ובדיוק הם היו בשלב חלוקת האוכל. היא הסתכלה על מה שהוגש, ומשהו נראה לה לא בסדר עם האוכל, כי חזה העוף שהוגש לילדים היה ורוד ועדיין לא מוכן לאכילה.

אשתי צילמה את התמונות והפיצה אותן בקבוצת הווטסאפ של הגן, ובמקביל הורים התקשרו לתזונאית של העירייה. היא הגיעה ובדקה, ואמרה שהשניצל נראה אכיל ושזה רק עניין של תיבול. בינתיים התמונות התפשטו ברשת ובקבוצות השונות, והתחלנו לקבל דיווחים מעוד גנים על כך שהגיעו שניצלים שאינם ראויים למאכל".

יצוין, כי תלונות דומות הגיעו מהורים לילדים בגנים העירוניים השלום, תמר, פלמ"ח, האורן והאיריסים. מנהל של אחד הגנים ניסה להרגיע את ההורים וכתב להם: "היתה בעיה עם ספק המזון. הנושא טופל בכל הדרגים. חשוב לי להדגיש שספק המזון עובד איתנו כמעט שנתיים, ולראשונה נתקלנו בבעיה. אילו היו בעיות, אני, כמנהל הגן, הייתי מיידע אתכם על כך".

התלונות הרבות הגיעו גם לידיעתו של ראש העיר, עדי אלדר, שכינס ישיבה דחופה בעניין, ומיד לאחריה נמסרה התגובה כי משרד החינוך הוא הגוף האחראי על הנושא, ולא הרשות המקומית. עוד נטען, כי תזונאית מטעם חברת "מילרם", שנבחרה על ידי משרד החינוך, בוחרת במכרז את ספקי המזון ומכתיבה להם תפריטים בהתאם להנחיות משרד החינוך.

החברה שנבחרה לספק את המזון בכרמיאל היא "היכל האושר", שעליה אמרו בעירייה: "מדובר בספק אמין, העובד שנים רבות עם עיריית כרמיאל מטעם משרד החינוך, וללא תקלות. במסגרת תוכנית של משרד החינוך לתזונה בריאה, הוכנס מוצר חדש של חברת מילועוף לתפריט - חזה עוף ללא ציפוי וללא טיגון, אלא אפוי בתנור.

הארוחה סופקה ל-29 גני חובה בכרמיאל, בהם כ-655 ילדים. מתוך 29 גני החובה, הגיעו תלונות בנושא ממספר קטן מאוד של גנים. מתוך כלל המנות שסופקו, חלק קטן אכן לא נאפה כנדרש. במקרה הנדון רכזת ההזנה בדקה את המזון ביחד עם התזונאית של חברת 'מילרם'. המזון לא היה מקולקל, אלא שחלקו לא היה עשוי כנדרש. פרטי המקרה הועברו מיידית למשרד החינוך, הפועל מול הספק, על מנת להבטיח שמקרים אלו לא יישנו".

ממשרד הבריאות נמסר: "הפיקוח על מפעל ההזנה הינו באחריות משרד החינוך, כפי שנקבע בהחלטת ממשלה. עם זאת, משרד הבריאות מעורב ביוזמת החקיקה של חוק האוסר אספקת מזון שאינו עומד בקריטריונים התזונתיים של משרד הבריאות. התלונה תועבר ללשכת הבריאות במחוז הצפון, לבדיקתה מול בית העסק".

ממשרד החינוך נמסר: "משרד החינוך, הרשות המקומית ותזונאית מקצועית בדקו את הנושא וטיפלו בו באופן משביע רצון. המשרד והרשות מקפידים הקפדה יתרה על כך שהתלמידים יקבלו מזון בריא, טרי, מזין וראוי, וכך ייעשה גם להבא".

מחברת ההזנה "היכל האושר" לא נמסרה תגובה עד למועד פירסום הידיעה.

יצוין, כי בחוברת שחיבר משרד הבריאות ב-2011 ואשר עוסקת בסטנדרטים בנושאי תברואה במסגרת החינוכית, נכתב: "מחלות שמקורן במזון, הנגרמות על ידי חיידקים שונים, נגרמות על ידי צריכת מזון נגוע, מוצרי ביצים שלא בושלו דיים, בשר, עוף ודגים. ילדים נוטים לרגישות יתר לזיהומים של חיידק אי-קולי, שמקורו בבשר לא מבושל היטב ושעלול לגרום לפגיעה בכליות ובמקרים קיצוניים לסכנת חיים".