צילום: shutterstock 'סיירת זבל' החלה לפעול בשבוע שעבר ברחובות שכונת בן גוריון בנצרת עילית כדי למנוע מתושבים להשליך את הפסולת שלהם מחוץ לפחי האשפה.

תובל: ערימות זבל מסריחות את כל האזור

לאחרונה הולכת ומתרחבת התופעה של השלכת פסולת ביתית מחוץ ל'צפרדעים', הפחים הגדולים והירוקים ברחבי שכונת בן גוריון. לדברי תושבי השכונה, חלק מהדיירים משליכים את האשפה מסביב לפח ומותירים את הפחים עצמם ריקים.

"בהתחלה זה נראה כאילו לא פינו את הפח. היו הרים של זבל מסביב", מסביר אבירן מרחוב אורה, "רק אחר כך הבנו שהבעיה היא לא פינוי הפחים, כי הפחים עצמם חצי ריקים, אלא שתושבים זורקים את הזבל מחוץ לפח בגלל עצלנות, ואז חתולים וכלבים שמסתובבים פה קורעים את השקיות כדי להוציא דברי מזון והכול מתפזר מסביב".אושרת מאיר מרחוב ציפורן מספרת שרוחות גורמות מדי פעם לאשפה להתעופף לכל עבר ולהגיע גם לחצרות הבתים. "יש ריח לא טוב, וזה פשוט מפגע תברואתי. ניילונים ונייר עפים לכל עבר".

מאחר שהמפגע אינו באחריות העירייה, החליטו חלק מהתושבים לנסות ולטפל בבעיה באמצעות 'סיירת זבל' שהקימו ביוזמתם. מסביר שמואל, פנסיונר המתגורר לא הרחק מפח זבל: "אנחנו לא מתכוונים לעוררר מריבות ומהומות, אלא רק להסביר לאנשים שעדיף לזרוק את הזבל לתוך הפח ולא מסביב. האינטרס הוא של כולנו. אני רואה ילדים שנשלחים החוצה עם הזבל, אבל במקום לפח הם משליכים אותו בחוץ וזה לא לעניין".

עד כה נרתמו למשימה שישה תושבים, שיתחלקו לזוגות ויסיירו ליד הפחים שלוש פעמים ביום, ברגל וברכב כדי ליצור הרתעה.

בעירייה שיבחו את היוזמה: "העירייה מברכת את היוזמים על מנת להתריע ולהעלות את המודעות לנושא".