צילום: shutterstock בית משפט לתביעות קטנות בנצרת דחה חלקית תביעה נגד חברת התעופה אל על, בסך כ־20 אלף שקל, שהגישה אזרחית ישראלית מהצפון.

תביעה: הטיסה לפולין איחרה ב־14 שעות

לטענתה בתביעה, היא הופלתה לרעה בעת הבידוק הביטחוני בשובה לארץ מטיול בכרתים, וגם תיקה האישי אבד והוחזר אליה באיחור. השופט ריאד קודסי קיבל את דרישתה לפיצוי על האיחור בקבלת הכבוּדה, אך דחה את הטענה כי עברה בדיקות משפילות בשל מוצאה.

על פי התביעה שהגישה האישה, בשנות ה־40 לחייה, היא התייצבה כארבע שעות לפני הטיסה כדי לעבור בידוק ביטחוני לפני העלייה למטוס. לטענתה בתביעה, עברה חקירות ארוכות ומתישות, שכּללו בידוק גופני ובידוק הכבודה שברשותה.

היא ביקשה להיות נוכחת בבדיקת הכבודה, אך הדבר לא ניתן לה, ורק לפני שעלתה למטוס גילתה שתיק היד עם כל המסמכים האישיים שהיה במזוודתה חסר. הנוסעת התלוננה בפני הדיילת ואמרה שהתיק נשאר כנראה בחדר הבידוק הביטחוני, אך לטענתה קיבלה תשובה אדישה והופנתה לדלפק החברה בארץ.על פי התביעה, כשהגיעה לארץ פנתה הנוסעת לדלפק אל על, שם נמסר לה כי התיק נשמר בחברה והוא יוחזר ארצה בטיסה הבאה. "התובעת טענה כי נגרמה לה עוגמת נפש וכתוצאה מהאיחור בקבלת התיק היא נאלצה לשאת בהוצאות שונות, בין היתר הוצאת כרטיסי אשראי חדשים ושכפול מפתחות", נאמר בפסק הדין.

אל על טענה מנגד כי הבדיקה הביטחונית שעברה הייתה עניינית, ללא חריגות, וכי הטענות בגין הנזקים שנגרמו לנוסעת באיחור הגעת הכבודה נשללות על פי הכללים הקבועים באמנת מונטריאל, שנהלי התעופה הבינלאומיים שלה מחייבים את חברות התעופה גם בנושאי תובלה אווירית.

"אין חולק כי אל על, בהיותה הגוף המבצע את הבידוק הביטחוני לכלל הנוסעים בכלי טיס ישראליים, מספקת שירות ציבורי", קבע השופט בפסק הדין.

"השאלה אם הפלתה את התובעת על רקע מוצאה או השתייכותה הלאומית סבוכה וקשה להוכחה, ואיני מוצא שהתובעת לא הוכיחה כי הבדיקה הביטחונית נעשתה בצורה לא סבירה או כי נעשו בה מעשים שחורגים מהנדרש".

עם זאת, הוא קיבל את דרישתה של התובעת לפיצוי על הכבודה וכתב: "לאור משך הזמן שבו הייתה התובעת ללא כבוּדתה, הרי שלא ניתן להתעלם מהמאמץ, מאי־הנוחות שהיה על התובעת להשקיע כדי ליצור קשר עם גורמים שונים ומהמאמץ הכרוך בהמצאת מסמכים, תעודות ומפתחות, כאשר בסופו של דבר קיבלה את כבודתה לידיה רק כחודשיים לאחר הגעתה לארץ". השופט פסק כי תפוצה בכ־8,000 שקל וכן 300 שקל הוצאות משפט.