נציגי העדה האתיופית בעפולה נפגשו לאחרונה עם גורמים בעירייה ובמשטרה ושיתפו אותם בתחושות הניתוק של הקהילה בעיר. בין היתר ביקשו באותה פגישה לשלב במשטרה העירונית שוטרים וחוקרים בני העדה, שיהיו ערים לצרכים הקהילתיים ולקודים החברתיים הייחודיים להם.

האתיופים זועמים: "אנחנו לא ממרח שוקולד"

המחאה הארצית של יוצאי העדה האתיופית לפני כשלושה חודשים וחצי גרמה גם לעיריית עפולה להבין שקיים צורך בקיום שיח מעמיק עם בני העדה, כדי להביא לצמצום הפערים ולתיקון הליקויים שהועלו במסגרת המחאה הארצית.

יותר מ-4,000 יוצאי אתיופיה מתגוררים בעפולה, כעשרה אחוזים מכלל אוכלוסיית העיר, ולכן התקיימו בשבועות האחרונים שני מפגשים בין נציגי העירייה ומשטרת עפולה לבין נציגי העדה בעיר.

במפגשים הללו נכחו בני הקהילה המעורבים בחיי היום־יום בעיר ונחשבים למובילי דעת קהל בקרב יוצאי אתיופיה, הנחשפים למצוקתם היומיומית של חבריהם ובני משפחתם. מרבית המשתתפים הם צעירים שהביעו נכונות להיות מעורבים יותר בקבלת ההחלטות ובקשר עם בני הקהילה.

אחד הצעירים שהשתתף במפגש היה גטה ייה, בעל תואר ראשון בכלכלה. "העירייה חייבת להשקיע בילדים ובנוער ולעשות שימוש נכון במשאבים שבידיה", אמר.

"צריך להפעיל מועדונים בשכונות הרלוונטיות, להעניק לבני הנוער של הקהילה בית חם למפגשים חברתיים. החוכמה היא לא לשלוח לצעירים הללו ניידת משטרה, אלא לטפל בשורש הבעיה וליצור מקומות שבהם כל בני הקהילה יוכלו להיפגש ולעסוק בדברים ייחודיים."לא נדרש פה טיפול של 'זבנג וגמרנו'. נדרשת פה השקעה לטווח ארוך עם ליווי מקצועי. אני מוכן לתרום מהידע שלי וללמד צעירים בהתנדבות, אך אני צריך מועדון או כיתה ללמד בה".

לאחר המפגש הראשון, שבו הועלו טענות על הקשר הבעייתי בין הקהילה למשטרה בכל רחבי הארץ, שבעקבותיו פרצה למעשה המחאה הארצית של בני העדה, הוחלט כי נדרש מפגש נוסף שבו ישתתפו גם נציגי משטרת עפולה.

במפגש העלו בני הקהילה את הסתייגותם ממה שהגדירו 'אצבע קלה על ההדק' בכל הנוגע לטיפול ביוצאי אתיופיה בישראל שנגדם עומד חשד כלשהו. הם ביקשו ממפקד משטרת עפולה, נצ"מ איתן מנשה, להנחות את שוטריו להיות קשובים יותר לצרכיהם של בני הקהילה וללמוד היטב את הקודים החברתיים שלהם.

אחד מיוזמי המפגשים הוא נועם אשטו, המנהל את המדור לענייני יוצאי אתיופיה בעיריית עפולה. לדבריו, המפגשים הועילו מאוד. "יש נכונות בעירייה להעמיק בנושא יוצאי אתיופיה ולקרב לבבות. אני שמח שראש העירייה ומפקד משטרת עפולה מבינים את החשיבות שבהכרת הקודים התרבותיים של העדה האתיופית", אומר אשטו.

"אין ספק כי הדבר מתבקש לנוכח המחאה הגדולה של בני הקהילה. ביקשנו לשלב שוטרים יוצאי אתיופיה במקומות רגישים, כמו חוקרי נוער וחוקרים בכלל. אלה נושאים קריטיים לנו כקהילה - בעלי תפקידים שיכירו את הקודים החברתיים של העדה, כדי לסייע להם בעבודתם".

במסגרת המפגש השני שארגנה משטרת עפולה, ואשר הוגדר כיום עיון ולמידה על מאפייני הקהילה האתיופית והמרקם הבעייתי בהשתלבותם בחברה, ביקרו נצ"מ מנשה ושוטרי התחנה במרכז למורשת יוצאי אתיופיה שבבית שאן. בין היתר צפו השוטרים בהצגה 'באמהרית זה נשמע אחרת' של השחקן יוסי ווסה.

הצדדים החליטו להמשיך את מפגשי הפורום, במטרה לגבש דרכי פעולה ולהדק את הקשר עם בני העדה האתיופית בעפולה.