צילום: מתוך סרטון ההסברה הספארי ברמת גן הפיק לאחרונה סרטון תדמית מיוחד בעקבות התופעה הבעייתית שבה מבקרים במקום מאכילים את החיות במזון שהביאו בעצמם.

תובע את הספארי: תוכים ב-100 אלף שקלים מתו

הסרטון, ששמו 'מי שאוהב לא מאכיל', מבקש להסביר שאסור להאכיל את חיות הספארי מחשש לבריאותן; החיות צריכות לאכול רק את התפריט המיוחד שמכינים להן, בהתאם למה שהתרגלו לאכול בטבע.

באחד הקטעים מופיעים שני צעירים סוררים שמנסים להאכיל צב ענק. אחד מהם מחזיק שקית של חטיפים, פונה אל הצב ואומר: "תאכל כבר! אני באתי מקרית שמונה, שעה עד שהוא אוכל". חברו גם הוא לא מרוצה מחוסר ההיענות של הצב, ומוסיף: "שילמנו, מה".

בסרטון שפירסם הספארי מופיעים קטעים מבוימים רבים שבהם מבקרים מנסים להאכיל את החיות, ובתגובה ניגשים אליהם עובדי הספארי ומעירים להם שההאכלה אסורה.

אותם מבקרים־לכאורה מתחילים להתווכח עם העובד שמעיר להם ומסרבים לציית לכללים. הסרטון שודר באחת מתכניות הטלוויזיה ומופיע דרך קבע בדף הפייסבוק של הספארי. קרית שמונה היא העיר היחידה המוזכרת בו, לטוב ולרע.

גדעון קיפניס, איש פרסום מחיפה שהתגורר בעבר בקרית שמונה, לא אהב את ההתייחסות לעיר בסרטון והעלה אותו בדף פייסבוק העוסק בענייני קרית שמונה, כשהגולשים מוזמנים להגיב.

המגיב הראשון, מישל בן שימול, לא הסתפק בתגובה אלא שלח גם הודעה להנהלת הספארי. "חוצפה שאין כדוגמתה לייחס התנהגות כזאת לתושבי קרית שמונה, אפילו במסגרת של רעיון כללי חיובי", כתב בן שימול. "אני דורש במפגיע להסיר מפרסומת זו מיד כל אזכור של קרית שמונה, ולפרסם הודעת התנצלות גורפת במדיה".

הנהלת הספארי לא הסירה את הקטע, כפי שדרש בן שימול, אלא רק הוסיפה תגובה קצרה והתנצלות, שבה הוסבר כי אין בסרטון כוונה להכפיש את קרית שמונה ותושביה וכי האמירה מתייחסת למרחק הגיאוגרפי בלבד.את גדעון קיפניס ההתנצלות הזאת לא משכנעת. "זה לא רק המרחק הגיאוגרפי", הוא מסביר, "יש פה גם עניין תדמיתי. הרי אפשר היה לבחור במטולה או באחד הקיבוצים כדוגמה ליישוב מרוחק.

רוב הטיפוסים שמופיעים בסרטון הם דמויות עממיות, חסרות חינוך ודרך ארץ, ואולי לתפיסתם של יוצרי הסרטון זה מתאים לקרית שמונה. אני התגוררתי בעיר הזאת, יש לי חברים שגרים בה ואני יכול להבין מדוע התושבים זועמים על הסרטון. יש פה הכללה מקוממת, ומתקבל הרושם כאילו זו המנטליות של התושבים בעיר, כשבפועל יש בה מגוון של תושבים כמו בכל עיר נורמלית".

"אין כוונת זדון"
קרית שמונה מתמודדת כבר שנים עם בעיית תדמית. בעבר נכללה העיר בקטגוריה של "עיירות פיתוח" - כלומר עיירות שהוקמו כדי לשכן בהם עולים, מרביתם ממוצא מזרחי - ובמשך שנים ארוכות התמודדה עם מצב ביטחוני קשה בשל קטיושות והפגזות, מה שהקשה מאוד על התפתחותה.

גם לאחר שהמצב הביטחוני השתפר נותרה בעיית התדמית בעינה, אף שהעיר התפתחה והאוכלוסיה הפכה להיות מגוונת.

המשבר שפרץ לפני כמה שנים, כאשר המתנ"ס העירוני עמד על סף סגירה, פגע עוד יותר בתדמית של קרית שמונה, שהוצגה שוב כעיר נזקקת התלויה בתמיכה ממשלתית. בנוסף לכך, תמיד העיקה הבעיה של היחסים עם הקיבוצים והמושבים באזור, וצעירים בני העיר נתקלו לעתים קרובות בקשיים להיכנס למועדונים הפועלים בהם.

סיגל שמואלי, תושבת העיר, כועסת על האופן שבו מוצגת קרית שמונה בסרטון. "ביקרתי בספארי פעמים רבות עם הילדים, ראיתי אנשים שמאכילים חיות ואני יכולה להעיד שמדובר באנשים מכל שכבות האוכלוסייה, לא רק טיפוסים עממיים כמו אלה שמופיעים בסרט.

השנה בתקופת הבחירות נתקלנו בתופעה של הדבקת תוויות מקוממות על מגזרים שלמים, כמו המקרה של חיילים מקרית שמונה שהיו בחופשה, נסעו למועדון ריקודים באחד הקיבוצים בעמק יזרעאל ולא נתנו להם להיכנס. בעיני זה חלק מההכללות שעושים לגבי תושבי קרית שמונה, וזו תופעה שצריך לעקור מן השורש".

אביב עזוז, פעיל ציבור מהאזור, אינו מאשים את היוצרים בכוונת זדון. "אני מניח שיוצרי הסרטון לא התכוונו לפגוע, אבל יצא להם משהו בעייתי, ואני בהחלט מבין את תושבי קרית שמונה שמתקוממים על כך".

אנשי ציבור בקרית שמונה מביעים אף הם אי־נחת מהאופן שבו מוצגת עירם בסרטון. "גם אם הקטע צולם בתום לב, זה עדיין מעשה מאוד לא ראוי", אומר סגן ראש העיר, יגאל בוזגלו. "אני מצפה מהנהלת הספארי להסיר את הקטע הזה מהסרטון לאלתר".

מרחק תודעתי
קרית שמונה עוד לא הצליחה להשיג שינוי תדמיתי אמיתי, למרות ההצלחה של קבוצת הכדורגל העירונית ולמרות ההישגים היפים שרשמה במערכת החינוך. התדמית הבעייתית שממנה העיר סובלת היא נקודה רגישה בקרב רבים מהתושבים, שלעתים קרובות מביעים על כך כעס ומרמור.

לפני כשלושה חודשים פרץ עימות מתוקשר בין שרת התרבות והספורט, מירי רגב, ל