צילום: דוברות עיריית עפולה זמן רב תכננו בעיריית עפולה את החייאתו של פסטיבל הסוסים העירוני, שגווע אי שם בשנות ה־90. המועד שנקבע לפסטיבל, חול המועד סוכות 2015, לוּוה בקמפיין שיווק ארצי ומקומי נרחב. הפסטיבל תוכנן כך שמופעי הסוסים ואטרקציות הרכיבה יתקיימו בשעות היום, והופעות של זמרים מוכּרים יתקיימו בערב.

עפולה: מעטים טרחו להגיע לעצרת 'אהבת חינם'

הסוסים, כך נראה, עשו את העבודה ומשכו את הציבור; אך הזמרים שעלו על הבמה בערב הראשון הופיעו מול קהל מצומצם בהרבה מזה שהמארגנים ציפו לו, ומופעי הערב השני לא התקיימו כלל.

הסיבה להיעדרות הקהל מהופעות הערב נעוצה כנראה במחירים. התשלום לפסטיבל הסוסים חולק לשניים: הכניסה לסוסיאדה חייבה רכישת כרטיס ב־20 שקל לתושבי עפולה ו־50 לתושבי חוץ, אבל ההשתתפות במופעי הערב בפארק היתה יקרה הרבה יותר ועמדה על 109 שקל לתושב עפולה ו-129 שקל לתושב חוץ.

כך יצא שבימי הפסטיבל בסוכות פקדו את הסוסיאדה אלפי מבקרים, שבאו לחזות במופעי הסוסים, אך אלה לא המשיכו את בילוי היום אל תוך הערב. בעירייה הטילו את האחריות לגובה המחירים על הזכיין שהפיק את האירועים.

"כמו בקומזיץ"
בין התושבים הרבים שבחרו להדיר רגליהם מאירועי החג היה גם משה יהודה מעפולה. "זו הפעם הראשונה בשנים רבות שלא הגעתי להופעות", סיפר. "רציתי להגיע, אבל אין לי 550 שקל לשלם על משפחה בת חמש נפשות כדי ליהנות מהופעה נחמדה. בשום מקום לא קורה שמכבידים כך על התושבים.

"אלה דברים שניתנו בחינם במשך שנים. כאב לי שלא לקחתי את הילדים להופעות, אבל זה לא היה בהישג ידי מבחינה כלכלית. זו הוצאה גדולה מדי לערב אחד".תושבים רבים נוספים ויתרו כמוהו על התענוג כשהבינו שלא יוכלו לקחת את כל המשפחה לבילוי. בערב הראשון של ההופעות הטריחו עצמם רק כמה מאות ופתחו את ארנקם לרכוש כרטיסים להופעות של גליקריה, שמעון בוסקילה והזמרת דקלה.

מי שנכח באירוע סיפר כי בוסקילה, שנתן מופע נהדר, אף התלוצץ ואמר: "אני מרגיש פה כמו בקומזיץ עם כמה חבר'ה, אבל הכול בסדר". למחרת כבר ביטלה חברת ההפקה את מופעי הערב, והופעותיהם המתוכננות של עברי לידר, מוקי ומופע הארנבות של ד"ר קספר לא התקיימו.

דרור כהן מחברת 'מופעים', שהפיקה את הפסטיבל, אמר: "אני מציע שתפנו לעיריית עפולה לקבלת התייחסות. אנחנו רק הפקנו. ההופעות ביום השני בוטלו בגלל כשל טכני". כשנשאל באיזה כשל טכני מדובר, בחר כהן שלא להשיב ושלח אותנו לשוחח עם עיריית עפולה.

יוני דרסנר, איש השיווק בחברת 'הליקון כנען' המייצגת את האמנים שהוזמנו להופיע בפסטיבל, מסר: "אם בחברת ההפקה טענו שהיה כשל טכני, אז כנראה היה כשל טכני. אני לא מעוניין להיכנס לזה".

רושם יקר
הביקורות הקשות לא איחרו לבוא גם מצד הפוליטיקאים. אם סגני ראש העירייה עשו זאת שבועיים לפני הפסטיבל, כשהביעו מורת רוח לנוכח העלויות הכרוכות בהשתתפות התושבים בחוויה, הרי שהפעם, עם סיום הפסטיבל, החלה להישמע גם הביקורת הצפויה מהאופוזיציה.

כבר בערב הראשון מיהר ראש העירייה לשעבר, חבר האופוזיציה אבי אלקבץ, להגיב בעמוד הפייסבוק שלו. "עצוב לראות עיר חשוכה ופארק ריק", כתב, "עצוב לראות את ההשקעה יורדת לטמיון, עצוב לראות אמנים שמופיעים בפני קומץ במקום מול קהל של אלפים.

"ידענו ימים טובים יותר. הפארק הוא של כולנו, התקציב של כולנו ולכולנו מגיע ליהנות בחג עם כל המשפחה בפארק העירוני, במופע תרבותי, ובחינם! לשם כך אנחנו משלמים ארנונה. לשם כך יש עירייה ומחלקת תרבות".

חבר מועצת העיר, שלום שלמה, ביקר אף הוא את תוצאות הפסטיבל והוסיף: "חבל שתושבי עפולה נאלצו לצאת מהעיר כדי ליהנות בחול המועד. בעיר היה עצוב, היה חשוך ולא התקיימה בה מצוות 'ושמחת בחגיך והיית אך שמח'".

גורם בכיר בעירייה, המקורב לראש העירייה, אמר השבוע: "גם אנחנו וגם המפיקים מהחברה הפרטית ציפינו לקהל רב יותר. בערב הראשון, כשבעפולה הופיעו שמעון בוסקילה וגליקריה בעלות של 109 שקל לתושבי עפולה, הופיע באותה השעה דודו אהרון בכפר תבור במחיר של 30 שקל בלבד.

"עפולאים רבים העדיפו לצפות במופע שלו. הטעות הייתה ששילבו את פרסום הסוסיאדה עם ההופעות בערב, וכך נוצר הרושם שהכניסה למופעי הסוסים יקרה מאוד, מה שבפועל לא היה נכון. מחירי הכניסה הלא־זולים למופעי הערב יצרו רושם של פסטיבל יקר. בכך נגרם נזק גם למבקרים הפוטנציאליים, שיכלו ליהנות במחיר 20 שקל בלבד מאירוע יוצא דופן".

מעיריית עפולה נמסר בתגובה: "אנו רואים את פסטיבל הסוסים הישראלי כהצלחה גדולה, הן באלפי המשתתפים מהעיר ומחוצה לה, והן בחוויות הייחודיות שהפסטיבל הציע למשתתפיו בכל המתחמים, ובפרט בהופעות הסוסים המרהיבות.

"חשוב לעשות הפרדה של ממש בין פסטיבל הסוסים הישראלי, על מתחמי הפעילויות ברחבי הפארק