צילום: אפי שריר בשיאו של גל הטרור שמשתולל ברחובות הארץ התייחס רבה הראשי של צפת, הרב שמואל אליהו, לסוגיית פיגועי הדקירה והדריסה במסגרת מסורת השיעורים השבועיים שלו, 'קול צופייך', ואמר: "אל תשאירו רוצח הולך חי על פני האדמה".

בגלל שירת נשים: הרב אליהו ביקש שלא להגיע לטקס

שיעורו של הרב החל בקריאות מקהל מאמיניו, שזעמו על מה שכינו 'דם יהודי נשפך ברחובות'. בהתייחס לכך, הקדיש הרב את שיעורו השבועי לנושא. "אפילו בכלא אסור שרוצח יישאר חי למשך זמן", אמר, "כי בסוף הוא ישוחרר באיזו עסקה וכל רגע שבו הוא חי - זה קטרוג. לכן צריך לכַלות רוצחים מעל פני האדמה".

במהלך השיעור הביא הרב מובאות וציטוטים מתוך המקורות, שכיבכול מבססים את הטיעונים שהעלה. "שמעתי שבמקרים כאלה ואחרים שוטרים חששו לירות במחבל או במחבלת, מתוך חמלה ורחמים", אמר. "אני לא מבין את זה: מה זה לא לירות במחבלת? תגמרו עליה מחסנית! זה מה שצריך לעשות".

בהמשך התייחס הרב למחבלים שנפצעו או נותרו בחיים והסביר מדוע לצוותים הרפואיים יש הרשאה, לפחות לכאורה על פי ההלכה, לחסל אותם. "שוטר שהורג מחבל, צריך לשלוח לו פרחים, מתנות וכסף", אמר הרב.

"זאת הלכה. אם אי אפשר להרוג אותם, אז תסובבו את זה ככה שהם בסוף ימותו; תאכילו אותם אוכל מקולקל, שיקבלו קלקולי קיבה ובסוף ימותו. זה מה שצריכים ללמוד במד"א.""אני לא מבין - מה הבעיה? אתם חוששים מהחוק? תמצאו עורך דין טוב ואם יש משפטנים שאומרים שאסור להרוג, תחליפו אותם. תשנו את החוק - או תבטלו אותו. בין כה וכה אלה לא חוקים, אלא בלבולי מוח של אנשים שלא למדו תורה.

"צריך להבין שיותר ממה שהיהודים אוהבים את החיים, הגויים אוהבים את המוות", הוסיף אליהו, "ומאחר שהקדוש־ברוך־הוא יודע שבני עמו רחמנים בני רחמנים, הוא התיר נקמת דם. יותר מזה: ההלכה אומרת שבשביל מצוות נקמת דם, אפשר אפילו לחלל שבת ולצאת מתחום שבת, אם יודעים איפה נמצא הרוצח. הרוצחים האלה הם השחתת עולם".

מנגד, ביום שלישי השבוע הוציא ראש רבני 'צהר' הרב דוד סתיו, שנמנה עם בכירי הציונות הדתית, קריאה שלא לחסל מחבל שנוטרל, והגדיר את החיסול "קלקול מוסרי". לדבריו של סתיו, מרגע שהמחבל נתפס והוא אינו מהווה עוד סכנה, הרי שאין לפגוע בו. "זו אינה דרכנו, אנחנו לא נרד לשפלות של אויבינו ולא נזהם עצמנו בקלקול מוסרי", סיכם הרב את קריאתו.

הרב יובל שרלו, מראשי ארגון רבני ׳צהר׳, התייחס השבוע גם הוא לעניין הטיפול במחבלים והדגיש, כי כל עוד המחבל מהווה סכנה לאזרחים, הרי שיש לעשות הכל כדי לפגוע בו. עם זאת אין לפגוע בו מרגע שאין הוא מסוכן עוד.

שרלו: ״כשמחבל מנסה להרוג אזרחים חפים מפשע חובתם להגן על עצמם ועל אחרים בכל דרך, גם אם צריך לפגוע במחבל. אולם ברגע שהמחבל נוטרל, זו כבר לא נחשבת פעולת הגנה ולפיכך, מרגע זה ואילך, המושכות עוברות לידי השלטון ומשפט מנהל רק שלטון. לכן, אני סבור שדבריו של הרב אליהו מאוד לא נכונים״.