צילום: גיל נחושת שבוע חלף מאז האירוע הביטחוני האחרון בעפולה, במסגרת גל הטרור שפוקד את ישראל, ובעיר מתקשים לחזור לשגרה. שוטרים ושוטרי מג"ב מפטרלים בכל פינה.

עפולה: מעטים טרחו להגיע לעצרת 'אהבת חינם'

התושבים ממעטים להסתובב ברחובות, בעסקים כמעט שלא מורגשת תנועת לקוחות ועל מבקרים ותיירים בכלל אין מה לדבר. גם אלה שבכל זאת יוצאים לרחובות, לרוב בשל סידורים חיוניים או דחופים, נוהגים משנה זהירות בכל צעד.

בשבוע שעבר ידעה העיר אירוע חבלני חמור כשביום חמישי בערב נדקר חייל בשדרות ארלוזורוב. למחרת, בצהרי יום שישי, בתחנה המרכזית בעפולה, אחזה צעירה מנצרת עילית בסכין עד שנורתה בידי שוטר. השבוע נראתה התחנה המרכזית כמו תחנת משטרה.

עשרות שוטרים במדים כחולים ואנשי מג"ב, לצד כוחות השיטור העירוני של העירייה, אבטחו כל פינה במקום, בדקו כל נכנס, סרקו פחים ואפילו צירפו לסיורים בתחנה ומחוצה לה כלבים מאולפים בתחום הטרור, בעלי חוש ריח מפותח לאיתור מטענים וחומרי נפץ.

גם בסביבת מוסדות החינוך תוגברה האבטחה באופן ניכר. צוותים של השיטור העירוני הונחו לפקח מקרוב על תנועות חשודות מסביב לגנים ולבתי ספר, ומתנדבים רבים גויסו לתגבור האבטחה.

המראות הללו מוכרים היטב ברחבי עפולה, המורגלת כבר בפיגועים. האירועים האחרונים ותגובות התושבים אליהם הציפו מחדש את העובדה שהמחבלים בוחרים שוב ושוב בעפולה כיעד מועדף.

למודי טרור
עפולה ידעה במרוצת השנים פיגועי טרור קשים. למעשה, ב-6 באפריל 1994, ביום שבו פוצץ מחבל מכונית תופת ליד אוטובוס קו 348 ברחוב חטיבה תשע וגרם למותם של שמונה אזרחים, נכנסה בירת העמק באופן רשמי לרשימת הערים מוכות הטרור.

בין השנים 2003-2001 נרשם בעפולה גל פיגועים עקוב מדם. באחד המקרים אירע פיצוץ אוטובוס בתוך התחנה המרכזית, אירוע שבו נהרגו שני אזרחים. באותה שנה בוצע גם פיגוע ירי ליד התחנה, שבו נרצחו שניים נוספים.

בשנת 2001 אירע פיצוץ במיניבוס, שכתוצאה ממנו נהרג אדם אחד. שנתיים מאוחר יותר, בערב ל"ג בעומר, פוצץ עצמו מחבל מתאבד בכניסה לקניון ושני אזרחים קיפחו את חייהם. לפני שנתיים, באוטובוס שהיה בתחנה המרכזית בעפולה, נדקר למוות החייל עדן אטיאס מנצרת עילית - וזוהי רק רשימה חלקית.

תא"ל במיל' דוד סויסה, קצין תותחנים ראשי לשעבר והיום חבר מועצת העיר, מעריך שמעמדה של עפולה כעיר מחוז מהווה מוקד משיכה למחבלים. "מדובר בעיר מרכזית, המעניקה שירותים ל־150 אלף תושבי הסביבה ולא רק ל־40 אלף תושביה. משמעות הדבר היא שכל תושבי האזור, ערבים ויהודים כאחד, רואים בה עיר מחוז ומסחר", הסביר סויסה."לכן, כשמפַגעים מבקשים לבצע פיגוע, נוח להם לבוא לעפולה, כי הם מסתובבים בה בקביעות ומכירים היטב אותה ואת רחובותיה. כך היה אז וכך גם היום. הם מכירים מקרוב גם את נקודות התורפה של העיר, היכן יש התקהלויות של אנשים ואיפה נכון להם לבצע פיגוע אפקטיבי. מטרתו של הטרור לעורר תודעה של פחד ובהלה ולייצר כותרות, ולכן הם עשו זאת במקום שבו האירועים באמת הצליחו לייצר את מה שייחלו לו".

גם ראש עיריית עפולה לשעבר, אבי אלקבץ, חושב שמיקומה הגיאוגרפי של העיר הופך אותה למטרה פגיעה יותר וליעד נוח למפַגעים. "עפולה היא העיר הקרובה ביותר באזור לרשות הפלסטינית ולג'נין. עפולה היא סמל. היא בירת העמק", נימק אלקבץ.

קצין בכיר נוסף במיל', תושב העיר, מאמין שהקרבה לג'נין והנגישות התחבורתית הופכות את עפולה למטרה קלה בשביל המחבלים. עוד הוא טוען שהזהות הפוליטית של העיר משחקת פה תפקיד של ממש.

"עפולה ידועה כעיר בעלת צביון מאוד ימני, לכן יש למפַגעים שאיפה גדולה יותר לפגוע באלה המזוהים עם צדה הימני של המפה הפוליטית", מסביר הקצין ומוסיף: "רבים מתושבי עפולה ידועים גם באהדתם הגדולה לקבוצת בית"ר ירושלים, שאוהדיה לא חוסכים באמירות ובקריאות גזעניות נגד הערבים. גם הצד השני יודע זאת היטב. לדעתי זה מחלחל עמוק".

כעס ספונטני
בעפולה התגובות לפעולות חבלניות שמתרחשות בעיר קשות במיוחד. אין זו הפעם הראשונה שהתושבים כאן מפגינים מחאה נוקבת, המתבטאת גם בגילויי שנאה והתלהמות כלפי ערבים.

רק בשנה שעברה התעוררה מחאה נוקבת של העפולאים בעקבות רצח בת העיר, הצעירה שלי דדון ז"ל, שכללה הסתה והתפרעויות אלימות נגד ערבים בראש חוצות, עוד לפני שנחשפה זהות הרוצח (גם כיום, אחרי שהרוצח חוסיין חליפה נשלח למאסר עולם, עדיין לא ברור מדוע ביצע את המעשה ואם היה על רקע לאומני).

עם נטרולו של המחבל שדקר את החייל בשדרות ארלוזורוב, ניסו כמה עוברי אורח לפגוע בדוקר ולכלות בו את זעמם, אולם כוחות ביטחון שהגיעו למקום הצליחו להבריח את המפַגע, וכמה מהם אף נפגעו בשעת מעשה. גם כשהמחבל הועבר לחדר מבודד בבניין הסמוך, ביקשו התושבים הזועמ