צילום: Shutterstock שעה קלה לאחר הפיגוע בשדרות ארלוזורוב בעפולה, הודיע יו"ר ועדת הביטחון של היישוב הסמוך גן נר, רוני חיון, לחברת האבטחה של היישוב כי הוא אינו מעוניין שהשומר הערבי בשער ימשיך לאבטח את המקום.

המאבטח בפיגוע בסניף רמי לוי: ערבי מעיסאוויה

לדברי חיון, לא מדובר באקט גזעני אלא בחשש לשלומו של השומר, שעלול להיפגע אם ימשיך בעבודתו.

חיון מספר כי לאחר הפיגוע שהה במתחם הפלאפלים בעפולה ונחשף להתגודדות אלימה של עשרות אנשים מול דוכן 'שווארמה של פעם' בבעלות סלים עאבד, תושב דבורייה. "ראיתי המון משולהב וחם מזג שמבקש לפגוע בחנות ובמי שבתוכה", משחזר חיון.

"כשחזרתי ליישוב הבחנתי כי בשער עומד מאבטח ערבי, שנשלח אלינו מחברת האבטחה המספקת לנו שירותים. לא מדובר במאבטח קבוע. חששתי שמישהו יפיץ את הידיעה שבשער של גן נר עומד שומר ערבי, ושיהיו מי שינסו לפגוע בו. השער מרוחק מהבתים, והשומר אבטח את המקום ללא נשק.

"חששתי מסיטואציה שבה עפולאי יכול לבוא לבקר חבר בגן נר ולהבחין שבשער נמצא מאבטח ערבי בודד וללא נשק, ואז יתקשר לחברים שלו, יעביר להם את המידע - והנה ברגע אחד עלול לקרות פה אסון."אם היו פוגעים בשומר, אף אחד לא היה יכול לסייע לו. הדבר נעשה מתוך דאגה לשלומו. רציתי להגן עליו מחשש ללינץ' שינסו לבצע חמומי מוח הגרים באזור".

חיון התקשר מיד למנהל חברת האבטחה, יגאל אעידן, וביקש ממנו להחליף את השומר. "חיון ביקש שומר יהודי", אומר אעידן. "האמת היא שלא שמתי לב לעניין הרגיש הזה, כי השיבוצים לשמירות באותו ערב נעשו מראש", הוא מבהיר.

"מיד הודעתי לשומר שהוא משוחרר מהשמירה ושלחתי לו מונית. הוא לא נפגע, כי הוא קלט את הסיטואציה וקיבל את המהלך הזה בהבנה רבה. הוא עובד אצלי תקופה ארוכה ויודע שהדבר לא נעשה נגדו אלא בעדו. הייתה פה דרישה של היישוב והייתי חייב לפעול לפיה".

חיון הודף טענות על גזענות כסיבה להפסקת המשמרת של המאבטח הערבי. "היישוב גן נר גובל בכפר הערבי סנדלה, ולידנו נמצא גם הכפר מוקיבלה. אנחנו חיים בדו־קיום מושלם עם שכנינו הערבים ואנחנו רחוקים לחלוטין מהגזענות שמנסים להדביק לנו", טוען חיון בכל תוקף.

ומה באשר לשומר מחליף? מתברר שבאותו לילה נותר היישוב גן נר ללא שמירה, שכן בחברת האבטחה של אעידן לא נמצא מאבטח פנוי.

את תגובת המאבטח, תושב אום אל־פחם, לא ניתן היה להשיג.