צילום: shutterstock בית המשפט קבע לאחרונה כי המשטרה תשלם פיצויים בסך 13 אלף שקל לתושב הצפון, שתבע אותה בטענה כי הטלפון האישי שנלקח ממנו לצורכי חקירה אבד.

המשטרה בדקה ופירקה, המשטרה תשלם

מפסק הדין עולה כי בחודש אוקטובר 2009 עוכב התובע, המתגורר באזור הצפון, לחקירה על ידי תחנת המשטרה נצרת עילית בגין חשד לאיומים ותקיפה. במהלך החקירה לקחה המשטרה את מכשיר הטלפון שלו כחלק מחומר החקירה, בטענה כי הוא שימש אותו לבצע עבירה פלילית.

כעבור יום אחד במעצר שוחרר האיש לביתו והוגש נגדו כתב אישום, ובמסגרת ההליך הפלילי שננקט נגדו המשיכה המשטרה להחזיק במכשיר הטלפון שלו.

לטענתו בתביעה, בסוף ההליך קבע בית המשפט כי על המשטרה להשיב לו את המכשיר, והוא אמנם פנה למשטרה וביקש את הנייד בחזרה, אך נענה בתשובה כי מכשיר הטלפון שלו לא נמצא.לאור זאת הגיש התובע לבית המשפט תביעה נגד תחנת המשטרה בנצרת עילית על סך 30 אלף שקל, ובה דרש לקבל פיצוי בגין אי החזרת המכשיר. עוד טען בתביעה כי על המשטרה לפצותו בגין עוגמת נפש שנגרמה לו, שכּן על המכשיר היו יותר מ-300 תמונות וסרטוני וידאו שלו ושל ילדיו.

במסגרת כתב ההגנה שהגישה המשטרה נטען כי רק לאחר כחודש מסיום ההליך הפלילי נגד התובע, שבמסגרתו הורה בית המשפט למשטרה להשיב לו את הטלפון, הוא הגיע לראשונה לתחנת המשטרה כדי לדרוש את המכשיר בחזרה, ובאותו יום נערכו במשטרה חיפושים יסודיים, אך הטלפון לא נמצא.

בנוסף לכך טענה המשטרה שיש לקבוע כי לתובע יש אחריות לנזק שנגרם לו, היות שהיה עליו לדאוג לבצע גיבוי לתמונות, לסרטונים ולמידע שהיה בטלפון שלו לפני שהוחרם על ידה.

השופטת, שאדן נאשף־אבו־אחמד מבית משפט השלום בעפולה, קבעה כי אין כל ספק שלתובע מגיע פיצוי כספי, ולכן על המשטרה לשלם לו סך של 4,622 שקל בגין שווי מכשיר הפלאפון ביום שלקחה אותו. עוד קבעה השופטת כי על המשטרה לשלם לתובע פיצוי בסך 6,300 שקל בגין אובדן התמונות והמידע, ובנוסף לכך חייבה את המשטרה לשלם הוצאות משפט בסך 2,500 שקל.

מהמשטרה נמסר בתגובה: "משטרת ישראל מכבדת כל החלטה שיפוטית וכך תעשה גם במקרה המדובר".