צילום: ניר רובין סירקין גל הטרור שפוקד את המדינה בשבועות האחרונים הסעיר את הרוחות בנצרת עילית והחריף את המתיחות השוררת בין יהודים לערבים. אחרי שנודע כי הצעירה ששלפה סכין בתחנה המרכזית בעפולה היא תושבת נצרת, התרכזו כמה תושבים באופן עצמאי בסמוך למרכז המזון ירכא בעיר, וביקשו מיהודים תושבי העיר לא לקנות בחנות המעסיקה עובדים ערבים רבים מנצרת והסביבה.

מחאת צרכנים דומה התארגנה גם בפייסבוק ביוזמת כמה תושבים שקראו להחרים קניות בדודג' סנטר, במרכז המזון, בביג פאשן ובנצרת, ואכן תושבים יהודים רבים נענו לקריאה והדירו רגליהם מחלק ממרכזי הקניות.

אחרים ארגנו רכבי שטח והתכוננו לפתוח צירים חסומים בעצמם במקרה הצורך, ובעצרת הזדהות עם כוחות הביטחון שרפו צעירים דגלי פלסטין וקראו "מוות לערבים".

התלהטות היצרים וההתלהמות שטפה גם את עפולה לאחר דקירת החייל בשדרות ארלוזורוב בעיר, כאשר לוכדי הדוקר נאלצו להגן עליו מפני ההמון הזועם ושוטרים הדפו כמה תושבים שהתגודדו מול דוכן שווארמה של תושב דבורייה, וביקשו לפגוע פיזית בו ובעסק שלו.

אולם בין הקולות המתלהמים הללו, משני הצדדים, נשמעו בשבוע שעבר גם קולות אחרים הקוראים להרגעה ולאחדות, לשכנות טובה ולהפסקת הטרור, האלימות וגילויי הגזענות. כחלק מקריאה זו נערכה בשבוע שעבר 'משמרת שלום', שבה השתתפו כמאה מתושבי נצרת עילית והסביבה, יהודים וערבים, שקראו להפסקת האלימות.

בין היתר הוקמה קבוצה בשם 'חברה משותפת', ששמה לה למטרה ליצור היכרות ושיח הדדי בין יהודים לערבים למען שכנות טובה וחיים משותפים בשלום. כמו כן, בימים אלה מתקיימים באזור מפגשים קולינריים של שפים ערבים ויהודים המבשלים ביחד, כשההכנסות מהארוחות מופנות למוסדות לימוד שבהם מתחנכים תלמידים משני המגזרים.

כל הפעילות הזו נועדה להביא לקירוב לבבות, מתוך הבנה משותפת שאף אחד מהצדדים לא מתכוון ללכת מכאן, ולכן כדאי ללמוד לחיות פה יחד. "צריך לגדל את הילדים שלנו בהבנה ובשלום, ככה זה כשחיים יחד זה לצד זה", אומרים היוזמים.

עצרת שלום
כאמור, בשבוע שעבר התקיים אירוע 'משמרת שלום', שהתארגן בפייסבוק במסגרת קבוצה בשם 'משלבים ידיים נגד האלימות, תושבי הגליל מקיימים משמרת שלום'.

"בתגובה לאלימות המשתוללת בארץ, נקיים היום משמרת שלום של תושבי הגליל התחתון - נצרת עילית, נצרת, יפיע והסביבה - יהודים וערבים, מוסלמים ונוצרים", נכתב בקבוצה, "נלבש חולצות לבנות ונשלב ידיים בקריאה להפסקת האלימות, הטרור והגזענות. לא ניתן לקיצוניים לפורר את מרקם החיים באזור שבו מתגוררים זה לצד זה ערבים ויהודים. מזמינים אתכם לבוא בחולצות לבנות ולקחת חלק".

בין יוזמי ההתכנסות בולטים ענבל פרן־פרח וניר רובין־סירקין מנצרת עילית. בשבוע שעבר נענו תושבים רבים לקריאה, התרכזו בסמוך למבנה העירייה בנצרת עילית ונשאו שלטים, שעליהם נכתב "יהודים וערבים שומרים על שכנות טובה" ו"משלבים ידיים נגד האלימות".

בהתחשב במהירות ובספונטניות של ארגון האירוע, הופתעו המארגנים לטובה מכמות האנשים שהגיעו. "זה קרה מעכשיו לעכשיו, פשוט לא יכולנו להישאר אדישים לכל מה שקורה", מסביר רובין-סירקין, המתגורר בקיבוץ העירוני בנצרת עילית זה ארבע שנים.

"האירועים האלימים ברחבי הארץ, הדקירה בעפולה ונסיונות הפיגועים גרמו לנו להרגיש שהאלימות הזאת מתקרבת גם אלינו. לכן החלטנו לארגן הכול בצורה מהירה ומיידית. אנחנו חיים יחד בשלווה ולא מעוניינים בהתססה ובמלחמות משני הצדדים".רובין-סירקין רואה את החיים המשותפים של ערבים ויהודים יחד בעיר כחוויה. "בנצרת עילית, בניגוד לערים אחרות שבהן מתגוררים יהודים וערבים, אין ריכוזים של המגזרים, כלומר אין אזור שבו מתגוררים רק ערבים ואזור אחר שבו מתגוררים רק יהודים. המגורים משותפים בכל העיר. בבלוק אחד אפשר למצוא גם ערבים וגם יהודים, ומבחינתי זה ייחוד.

"הערבים והיהודים לומדים יחד במוסדות החינוך ויש עסקים של ערבים ויהודים. אני שמח שהילדה שלי מכירה מגוון רחב יותר של אנשים - עולים חדשים לצד ותיקים, דתיים, חילוניים, מוסלמים ונוצרים. אני רואה את זה כחוויה טובה. אתה חווה תרבויות שונות ובתים שונים. מעניין את הבת שלי לבקר אצל מי ששונה ממנה ולראות מה קורה בבתים שלהם. מבחינתי הגיוון הוא ברכה", הוא מציין.

לדבריו, המטרה שלהם היא ליצור חברה משותפת בנצרת עילית. "אנחנו רוצים ליצור מפגשים יומיומיים עם הרבה שותפוּת ופחות פחד", הוא מסביר. "יש דברים שגיליתי רק לאחרונה, למשל שהחשש הוא הדדי - גם אצל הערבים, שיש להם תחושה שלא מספיק מקבלים אותם פה.

"כולנו מחפשים איכות חיים, גם היהודים וגם הערבים. נידונו לחיות פה יחד ולחלוק את אותה הארץ. המלחמה לדעתי היא לא בין יהודים לערבים, אלא בין הקיצוניים משני הצדדים שמנסים לחמם את ה