צילום: Shutterstock בוועדת הכספים של הכנסת שהתקיימה ביום רביעי שעבר גובש המתווה החדש של הטבות המס היישוביות, וממנו עולה כי קרית שמונה תזכה להטבה חריגה, גם ביחס ליישובים בסביבה.

כפר ורדים: יוצאים למאבק על הטבות המס

במהלך הדיונים הוכנסו שינויים בהצעה המקורית, כך שמשקל הקרבה לגבול והמרכיב הפריפריאלי גדל בקביעת גובה ההנחה. על פי הסיכום שהתקבל, אלה המדדים לקבלת הטבת המס ומשקלם: מדד סוציו־אקונומי - 35 אחוז, מדד פריפריאלי (מרחק ממרכז עירוני) - 40 אחוז, ומדד קרבה לגבול - 25 אחוז.

על פי הקריטריונים האלה, היישובים הכפריים בגליל העליון ובגולן, השוכנים במרחק עד 9 ק"מ מהגבול, יקבלו הטבת מס שנעה בין 7 ל־12 אחוז עד תקרת הכנסה שנתית של 150-120 אלף שקל.

קרית שמונה הוחרגה לטובה על פי קריטריון נוסף, שהגדרתו "יישוב שנמצא במרחק עד 2 ק"מ מהגבול", כשבקריטריון הזה ניתנת עדיפות למרכז עירוני על פני יישוב כפרי. לכן ההטבה שממנה ייהנו תושבי העיר תגיע ל־18 אחוז עד לתקרת הכנסה שנתית של 228 אלף שקל - שיפור ניכר לעומת 22 אחוז עד תקרת ההכנסה של 205 אלף שקל בשנה כיום. המשמעות היא שרק מי שהכנסתו החודשית מעל 23 אלף שקל ברוטו יחויב בתשלום מס.על פי נתונים אלה, קרית שמונה כמעט לא ניזוקה ואף שמרה על עדיפות מול היישובים הכפריים שסביבה. למשל בקיבוץ מנרה, שנמצא ממש על קו הגבול, הטבת המס תהיה 12 אחוז בלבד עד לתקרה של 192 אלף שקל. ביישוב רחוק יותר מהגבול, כמו קיבוץ חולתה, ההטבה היא 7 אחוזים עד לתקרה של 120 אלף שקל.

גם בחצור הגלילית, שבה נהנו התושבים עד כה מהטבה של 11אחוז, יהיה שיפור בהטבה של 12 אחוז עד לתקרה של 192 אלף שקל.

תושבי צפת, שעד כה לא נהנו משום הטבה במס, יזכו להטבה של 9 אחוזים עד לתקרת הכנסה של 150 אלף שקל. כך גם תושבי קצרין, שהיו מחוץ להטבה וכעת יזכו להטבה של 7 אחוזים עד לתקרה של 120 אלף שקל.

הסיכומים האלה, שגובשו בוועדת הכספים של הכנסת, צריכים עוד לעבור הצבעה במליאה ולהתקבל כחוק אבל זו נדחתה בינתיים עקב דרישת מפלגת 'הבית היהודי' לכלול את יישובי יהודה ושומרון במתווה ההטבות. כך או כך, אולי נראה באופק סוף לסאגת הטבות המס, ויושם קץ לעיוותים שהיו עד כה בין היישובים השונים. הקריטריונים יהיו אחידים, והטבת המס תינתן רק על פיהם.

חברת הכנסת יפעת שאשא ביטון אמנם אינה חברה בוועדת הכספים, אך בשל היותה תושבת קרית שמונה ונציגת הפריפריה הצפונית, היא היתה שותפה לכל הדיונים. "אני חושבת שבתנאים שנוצרו מדובר בהישג משמעותי", היא אומרת.

"זה היה מאבק לא קל, ופעלתי בו כדי שליישובי קו העימות תינתן עדיפות שתחזק אותם ותעודד אנשים להתיישב בהם. כך גם לגבי קרית שמונה - חשוב היה שהעדיפות שלה תישמר.

"לשמחתי, יו"ר ועדת הכספים וחברי כנסת נוספים היו שותפים במהלך וסייעו בו. אני שמחה שבמתווה החדש עדיין תהיה עדיפות משמעותית לעיר, ומבחינה מעשית תושבי קרית שמונה לא ירגישו בהבדל בין מה שהיה ובין מה שיהיה לאחר שהמתווה החדש ייצא לפועל. כמו כן, אני מברכת על כך שהצלחנו לשלב במתווה החדש יישובים נוספים בגליל".