צילום: אתי דור מתחם הקבר של רבי מאיר בעל הנס בטבריה הולך לשנות את פניו. בשלוש השנים הקרובות צפוי לקום בו מרכז מורשת אינטראקטיבי, שיעסוק בסיפורה של העיר ושל הרב.

טבריה: קבר רבי מאיר ישודרג ב- 20 מיליון שקל

עוד בתוכנית רחבת אוכל מקורה וממוזגת שתשקיף לכנרת, מתקן לקוויטלאך (פתקים שכותבים מבקרים) וחדרי הנצחה, שיאפשרו להתייחד עם זכרם של נפטרים.

כחלק מהמיתוג החדש שמוביל המנכ"ל הטרי של מוסדות רבי מאיר, יוסי נבעה, הוכשרו מקומות חנייה, הוצבו שירותים לבעלי מוגבלויות עם עובדת שתוודא שהשירותים נקיים, וכבר עכשיו נאסר על מבקרים להפעיל מנגלים במתחם. בשבוע הבא תחל בנייה של כיכר תנועה חדשה שתסדיר את הכניסה למתחם.

העלות המוערכת של תוכנית השיפוצים נעה בין 8 ל-9 מיליון שקל, ובמקום מקווים שכך יגדל מספר המבקרים למיליון וחצי בשנה, ואיתם גם ההכנסות מהתרומות.

"אמנם אנשים לא משלמים כאן בכניסה", אומר נבעה, "אבל יש הכנסות מתרומות כי אנשים מגיעים להתפלל ושמים כסף בקופות צדקה של מוסדות רבי מאיר בעל הנס. התרומות לא גדולות, אבל הן מצטברות. אנשים לא יודעים שמוסדות רבי מאיר זה לא רק הקבר."יש לנו בעמותה שישה כוללים, שמונה גני ילדים, שישה מעונות, בית ספר וישיבה קטנה. אנחנו מספקים קרוב ל־600 מנות אוכל ביום, כשהתקצוב שלנו מגיע ממשרדי הדתות, החינוך והתעשייה. לצד התקצוב, אנחנו צריכים לעשות השלמות. התפיסה אומרת שיש פה מלא כסף, אבל זה לא נכון. אנחנו עמותה מבוקרת ואני מכיר את ההכנסות והדוחות. אני יכול לומר - אין פה כסף. הכול מתנהל לפי תהליכי עבודה ובשקיפות מלאה".

עסק לכל דבר
עד לפני תשעה חודשים כיהן נבעה (43) כמנכ"ל עיריית טבריה. לניהול מתחם רבי מאיר, המשתרע על פני ארבעה דונם וכולל את הקבר ובניין משרדים עם רחבה מרווחת, הוא מתייחס כעסק לכל דבר. נבעה מגדיר את המתחם כאתר תיירות קדוש. השנה הקרובה היא מבחינתו שנת מעבר, עד להגדרה מחדש של המקום.

"זה האתר השלישי בגודלו בארץ מבחינת מבקרים, אחרי הכותל וקבר רבי שמעון בר יוחאי במירון. מבקרים כאן כ־1.2 מיליון איש בשנה. לפי המצלמות שסופרות את המבקרים ומעריכות את זמן השהות, כל מבקר שוהה כאן במשך 45 דקות בממוצע. היעד שלנו הוא שהמבקרים ישהו פה לפחות שעתיים, ואם הם באים פעם בחודש - שיבואו פעמיים. המקום פה הולך ומשתנה והשלב השני יהיה שיפוץ רחב־היקף.

נבעה מודה שהמקום נמצא בעיצומו של תהליך מיתוג מחדש. נבעה: "עשינו קופות צדקה חדשות והצבנו בעזרת הנשים דיילות", הוא אומר, "שכל תפקידן להגיד 'ברוכים הבאים למקום' ולתת תשורה. אנחנו מבינים שכדי שאנשים יגיעו לכאן, הם צריכים ליהנות.

"צריך שהמקום יהיה נקי ואסתטי, שתהיה חנייה מסודרת וכניסה יפה. מעבר לכך אנחנו צריכים ליצוק תוכן, כך שהמבקר ימצא פה יותר עניין מאשר התפילה. כעת אנחנו מנסים לעשות את זה בשיפוצים קטנים כאלה ואחרים. בהמשך מתוכנן שיפוץ בשיתוף עם קרן ספרא. אני מאמין שתוך כמה חודשים נתחיל בביצוע".

"שיגידו וואו"
בעוד כחצי שנה תתקיים במתחם ההילולה המסורתית. לנבעה אין שאיפות להתחרות בהילולה של רשב"י, שמתקיימת במירון כמה ימים לאחר מכן.

"עשינו השנה שדרוג של סדרי חנייה והתוכן היה מכובד יותר. ניהלנו את זה יותר נכון. אני רוצה שבעוד שנתיים יבואו להילולה ויגידו 'וואו'. אבל ההילולה היא אירוע חד־פעמי, ואני דווקא רוצה שעכשיו יבואו מבקרים מבתי הספר. שהתלמידים שבאים לצפון יעצרו ברבי מאיר.

"המטרה היא שאנשים יבינו שכאן בטבריה ממוקם המתחם של רבי מאיר בעל הנס. יש עוד עמותות שקוראות לעצמן 'כולל רבי מאיר בעל הנס', וגם הן מגייסות תרומות על שמו. זה בסדר, אבל הקבר הוא פה ואם מישהו יציע לאנשים משהו אחר, הם יידעו שזה שונה. אנחנו צריכים לעשות הרבה עבודה כדי שבעולם ובארץ יידעו - קבר רבי מאיר זה כאן".