צילום: אביהו שפירא ביישובי הגליל המערבי הכריזו השבוע על שביתה במחאה נגד מתווה הטבות המס החדש, שאמור להיות מאושר בוועדת הכספים בזמן הקרוב. אולם בכפר הדרוזי מג'דל שמס דווקא מרוצים, לאחר שעד כה לא קיבלו כלל הטבות, ומעתה צפויים לקבל הטבת מס גבוהה במיוחד של 18%.

מגד'ל שמס נגד משהב"ט: שלמו ארנונה על מוצב

עיון ברשימה הלא רשמית שפורסמה בכלי התקשורת מסביר את ההבדלים. הרשימה חושפת מי הרוויח ומי הפסיד במתווה החדש. כזכור המתווה מתבסס על שקלול בין שלושה מדדים. מדד סוציו-אקונומי 35 אחוז. מדד פריפריאלי (מרחק ממרכז מטרופוליני) 40 אחוז, ומדד קרבה לגבול (פחות מ-9 ק"מ) 25 אחוז.

מדד שביעות הרצון של תושבי היישובים, תלוי בעיקר בשינוי בהטבות שיקבלו לעומת מצבם הקודם. בנהריה למשל לא מרוצים מהמתווה החדש. שם התושבים זכו עד היום להטבה של 11 אחוז עד לתקרת שכר שנתית של 241 אלף שקל. במתווה החדש ההטבה תהיה 9% עד לתקרה של 150 אלף שקלים.במסגרת המתווה החדש, כדי להחריג לטובה את קרית שמונה אל מול היישובים הכפריים מסביב, הוחלט להכניס קריטריון נוסף של ישוב עירוני במרחק של עד 2 ק"מ מהגבול.

לכן בקרית שמונה ייהנו מהטבת מס של 18 אחוז עד לתקרה של 228 אלף שקלים, במקום 21 אחוז עד תקרה של 241 אלף שקלים. אמנם גם בקרית שמונה יש הפחתה, אך ביחס לציפיות המוקדמות, הפגיעה היא שולית ביותר.

ההחרגה בין קרית שמונה ליישובים הכפריים, פעלה לטובת הישוב הדרוזי מג'דל שמס, שהרוויח יותר מכולם מהמתווה החדש. תושבי הכפר, שלא קיבלו עד היום דבר, יזכו להטבה הגדולה ביותר האפשרית, בבאותו היקף שמקבלים בקרית שמונה. זאת משום שזהו הישוב היחיד פרט לקרית שמונה, שהוא גם ישוב לא כפרי, וגם נמצא במרחק של פחות משני קילומטר מהגבול.

את הנתונים יש אמנם לקחת בהסתייגות, שכן המתווה לא אושר עדיין באופן סופי והלחצים על חברי ועדת הכספים נמשכים. אבל הנתונים מצביעים על המגמה המסתמנת, והשינויים, אם יתקבלו, יהיו ככל הנראה שוליים.