צילום: AP כמה חודשים לאחר שפרקליטות מחוז חיפה הגישה כתב אישום נגד עו"ד עדנאן עלאדין מנצרת, בגין עבירות ביטחוניות חמורות, אימץ בית הדין המשמעתי של לשכת עורכי הדין במחוז הצפון את דרישת ועדת האתיקה המחוזית של לשכת עורכי הדין, והשעה אותו מכל פעילות עד לסיום ההליכים הפליליים נגדו.

הדיון בעניינו של עלאדין, שעבד גם כעורך דין מטעם הסנגוריה הציבורית, התקיים בפני הרכב בית הדין המשמעתי וכלל את עורכי הדין גד נחום, ורד רם ואדהם ספדי.

בדיון טענה ועדת האתיקה המחוזית של לשכת עורכי הדין כי על פי כתב האישום שהוגש נגד עו"ד עלאדין, הוא הציג עצמו בפני כמה נאשמים אחרים תושבי הצפון כתומך בארגון דאע"ש, כפעיל בעל מעמד רם בארגון ואף טען בפניהם שבכוונתו להכריז על עצמו כאחראי הצבאי של הארגון בפלסטין.

ועדת האתיקה העלתה טענות נוספות נגד עלאדין מכתב האישום שהוגש נגדו, ולפיהן לימד חלק מהנאשמים לרכוב על סוסים בחווה שבבעלותו בכפר מנדא, כדי שיהיו בכושר גופני הולם לביצוע פעולות ג'יהאד. על פי ועדת האתיקה עוד נטען נגדו בכתב האישום כי סיפק ליתר הנאשמים שמות של אנשי ארגון דאע"ש בחו"ל, כדי שייצרו קשר ויצטרפו לארגון.ועדת האתיקה טוענת שעלאדין נאשם שהדריך אותם כיצד לשחוט כבשים, במטרה להכין אותם למקרה שיצטרכו לשחוט "כופרים" בסוריה או במקומות אחרים.

עוד הסביר להם כיצד להכין בקבוקי תבערה וכיצד לעשות בהם שימוש נכון וזהיר. עוד נטען בועדת האתיקה שבאישום נוסף נטען כי התראיין לתוכנית טלוויזיה, שבה הביע דברי שבח ואהדה לארגון דאע"ש, הצדיק הוצאות להורג בידי אנשי דאע"ש וכן הסביר כי היהדות היא כפירה וכי כוחות האמונה יילחמו בכוחות הכפירה.

בנימוקיה לבקשת השעייתו טענה ועדת האתיקה המחוזית של לשכת עורכי הדין בישראל באמצעות פרקליט האתיקה מטעמה, עו"ד שאדי ג'ברין, כי "במעשים המיוחסים לעורך הדין המדובר כמתואר בכתב האישום יש משום קלון והינם בעלי חומרה רבה".

בהמשך הוסיף ג'ברין כי "העבירות הללו מהוות פגיעה בשלטון החוק, והקלון שדבק בהן הוא מובהק".

להגנתו טען עו"ד עלאדין, בכתב הסיכומים שהגיש לבית הדין המשמעתי, כי "האישום בגין חברוּת בלתי־מותרת, כמו גם האישום בגין התמיכה בארגון טרור, אינם מהווים עדות על היעדר מוסריות מצדו, וכי הדבר אינו יכול להוביל למסקנה שהתנהג או התבטא באופן שמבייש את מקצוע עריכת הדין". עוד טען להגנתו כי "עדיין עומדת לזכותו חזקת החפּוּת".

בסיכומו של דבר קיבל הרכב בית הדין המשמעתי המחוזי פה אחד החלטה להשעות את עו"ד עלאדין בהשעיה זמנית, עד למתן פסק דין סופי בעניינו. "אם יזוכה בהליך הפלילי נגדו, תבוטל ההשעיה הזמנית ללא כל צורך בהחלטה נוספת", כך נכתב בהחלטה.