צילום: shutterstock מחירי הקרקע בחלק מקיבוצי הגליל העליון יקרים היום משמעותית מבעבר, כך טוענים בהנהלות הקיבוצים ובמועצה האזורית גליל עליון. ההתייקרות, כך אומרים שם, עלולה לטרפד את מאמצי הקליטה של משפחות חדשות.

על פי נתוני המועצה האזורית גליל עליון, הבית האחרון בהרחבה הקהילתית באיילת השחר נמכר בשנת 2008. מחיר הקרקע היה אז 185 אלף שקל ליחידת דיור, אך לרוכשים ניתנה הנחה מיוחדת לאזור פיתוח והם שילמו רק 31 אחוז מערך הקרקע, כך שבפועל שילמו עליה 58 אלף שקל.

עכשיו יצטרך המשתכן לשלם 51 אחוז מערך הקרקע עד למחיר של 350 אלף שקל, ו-91 אחוז מערך הקרקע על היתרה שמעבר למחיר זה.

על פי נתוני המועצה, השמאים של רשות מקרקעי ישראל תמחרו את החלקות לבנייה באיילת השחר בשווי של 475 אלף שקל ליחידת דיור, כך שבפועל, לאחר חישוב ההנחות, יצטרך המשתכן לשלם 340 אלף שקל תמורת הקרקע.

שלמה רווח, האחראי על הקליטה והדיור באיילת השחר: "המועמדים שהתקבלו אצלנו לחברוּת צריכים לשקול כעת מחדש את צעדיהם. כלל לא בטוח שיוכלו לעמוד במחירים החדשים. השינויים הללו עלולים להחריף את תהליך ההזדקנות של האוכלוסייה בקיבוץ. אנחנו זקוקים לזוגות צעירים כמו אוויר לנשימה, ורשות מקרקעי ישראל מערימה עלינו קשיים".גם בקיבוץ חולתה מוחים בתוקף על הצעדים האחרונים של הרשות. 60 אחוז מאוכלוסיית הקיבוץ, שחגג לא מכבר 100 שנה להיווסדו, נמצאים מעל גיל הפרישה. עכשיו יותר מתמיד מנסים שם לקלוט אוכלוסייה צעירה ומעמידים לשם כך 87 יחידות דיור לזוגות צעירים, שאמורים להתקבל לחברוּת.

"אנחנו בתהליך קליטה של 60 משפחות חדשות", אומר מנהל הקהילה של חולתה, יונתן פרידמן. "הייקור הזה במחיר הקרקע עלול לטרפד הכל. בקיבוץ הוחלט שלא תהיה הרחבה קהילתית אלא קבלה לחברוּת, ולכן תהליך הקליטה נועד להבטיח שהמועמדים אכן יתאימו למרקם הקהילתי.

"השיקול אינו מי מסוגל לשלם יותר, אלא מי מסוגל להשתלב היטב בקהילה. כאשר מייקרים כך את מחיר הקרקע, מוציאים מהסיפור זוגות צעירים איכותיים שיכולים לתרום להתחדשות של חולתה, וכעת יוותרו על האופציה הזו בגלל הקושי לעמוד במחירים החדשים".

מטעם ראש המועצה האזורית גליל עליון, גיורא זלץ, נמסר: "יד אחת של הממשלה מדברת על עידוד הפריפריה - ויד שנייה מתעמרת בזוגות צעירים המבקשים לבנות את ביתם בגליל. אין שום הצדקה או סיבה למחיר המטורף שנקבע. כביש 6 עדיין לא מגיע הנה, גם לא הרכבת. לא נבנה שום מרכז תעסוקה ולא ניתנה הטבה חדשה. אנחנו ניאבק יחד עם הקיבוצים".

מרשות מקרקעי ישראל נמסר: "מבדיקה שערכנו עולה כי הפער בשווי הנכסים המוזכרים לעיל נובע ממאפייניהם השונים, כמו מיקומם השונה (שטח הקיבוץ או ההרחבה), זכויות הבנייה, סוג הנכס (חד־משפחתי או דו-משפחתי), וכן מהמועד הקובע לשומה ומנתוני השוואה עדכניים. לחוכר עומדת הזכות לבדוק את השומה".