צילום: דוברות קק"ל המתגייס הראשון שמשרת בפרויקט הצפּרוּת של הקרן הקיימת לישראל, 'כנפי קק"ל', הוא נתן אדלשטיין, בוגר תיכון מקרית טבעון, שהחל את שירותו בחודש אוגוסט.

הנעדרת: נקבת התוכי ויסקי. הפרס: 5,000 שקל

במסגרת שנת השירות שלו כצפר, וכעוזר מטַבֵּע של שי אגמון באגמון החולה, הוא עסוק בשבועות האחרונים מעל הראש במלאכת טיבוע הציפורים (הרכבת טבעות זיהוי על רגלי העופות) בשיא עונת הנדידה.

שנת שירות היא מסגרת שבה צעירים לאחר סיום לימודיהם בתיכון מתנדבים במסגרות שונות למשך שנה. לצורך כך הם דוחים את שירותם הצבאי, ולאחר מכן הם מתגייסים לצה"ל ועושים שירות צבאי מלא. מרבית המתנדבים עוסקים בחינוך ובהדרכה בתנועות נוער, במתנ"סים, ובפנימיות. בדרך כלל מדובר בצעירים שהיו חניכים ומדריכים בתנועות נוער.

כמות הצעירים המעוניינים להצטרף לשנת שירות גדולה מההיצע המוגבל מסיבות תקציביות. בשנת 2014 הקצה משרד החינוך לנושא 28 מיליון שקל עבור 1,881 מתנדבים במסגרת 17 גופים שונים. התקציב שהוקצה לכל מתנדב עמד על 14,900 שקל לשנה. ישנם גופים שמממנים את ה"שין שינים" בעצמם, וסה"כ שירתו בשנת 2014 3,100 מתנדבים.ההיכרות בין אדלשטיין לאגמון החלה כבר לפני שנים. "התעניינתי בציפורים מגיל צעיר", הוא מספר. "בגיל 13 הייתי בטיול בקניה, שם נחשפתי לעושר מדהים של בעלי כנף, ומאז אני מכור לנושא. גם שי אגמון הוא תושב טבעון, ובשנים האחרונות למדתי ממנו הרבה על ציפורים וצפרות".

שגרת היום של אדלשטיין מתחילה בחמש לפנות בוקר כשהוא מגיע לשטח ופורש רשתות כדי ללכוד את הציפורים. אחר כך מתחילה מלאכת הטיבוע ושחרור הציפורים בחזרה לטבע, מלאכה שמסתיימת בשעות הצהריים. חלק נוסף של העבודה הוא ניטור ותצפיות.

"תפקיד עוזר המטַבּע חשוב ביותר", אומר הצפר הראשי של קק"ל, ירון צ'רקה, "כי טיבוע היא פעילות מאוד מורכבת. המטרה שלנו היא לשחרר את הציפורים מהר ככל האפשר, ותוספת של עוזר מטבע תאפשר לבצע את כל הפעולות הדרושות במהירות המקסימלית.

"בחודשיים הראשונים לעבודתו נחשף נתן לכמות ולמגוון של ציפורים שרק מעטים מבני גילו זכו להיחשף אליהן. זה מסלול מיוחד, שבעבר היה קיים בתחנת הטיבוע באילת, אך כיום נתן הוא היחיד שפעיל בתחום הזה".

ענבר רובין, מנהלת ההדרכה באגמון קק"ל החולה, אומרת שזו הזדמנות מדהימה בשביל אדלשטיין ללמוד את התחום. "באגמון קיים עושר ומִגוון של מינים לאורך עונות השנה, והוא נמצא על אחד מצירי הנדידה הגדולים בעולם", היא אומרת.

אדלשטיין עצמו מעיד ששנת השירות הזו היא התגשמות חלום עבורו. "עדיין אינני יודע מה הכיוון המקצועי שאליו אפנה אחרי הצבא, אך ככל הנראה זה יהיה קשור לטבע ולצפרות. הניסיון שאני רוכש במסגרת שנת השירות באגמון החולה יוכל לסייע לי מאוד, אם וכאשר ארצה להתפתח בתחום הזה בעתיד".