צילום: אלבום משפחתי חודשיים וחצי לאחר שאביה נפטר ממחלת הסרטן גייסה אור סוויסה, בת עשר מעפולה, 1,000 שקל ותרמה אותם למחלקה האונקולוגית במרכז הרפואי 'העמק' במטרה לשמח ילדים חולים.

בת 11 גידלה שיער שנה ותרמה אותו לחולי סרטן

הכל התחיל בקיץ האחרון. את השבוע הראשון של חודש יולי בילתה אור באילת עם הוריה, אך עם שובם צפונה התברר שאביה במצב קשה. קובי סוויסה, דמות מוכרת בעיר, עסק בגינון והיה אחראי במשך 15 השנים האחרונות על טיפוח הנוי העירוני.

בקיץ, לאחר שחש כאבים עזים בראשו, עבר כמה בדיקות ואובחן כי הוא סובל מגידול משמעותי בבית החזה. שישה שבועות אחרי שאושפז בבית החולים רמב"ם בחיפה, הוא נפטר.

מיד בתום ימי האבל הגתה אור רעיון כיצד להנציח בעצמה את זכר אביה. היא וחברותיה ייצרו בעבודת יד צמידים צבעוניים ומכרו אותם, תמורת שני שקלים לצמיד, בכניסה לאחד ממרכזי הקניות בעיר. כעבור זמן קצר והודות לעבודה מאומצת הצליחה אור לאסוף 1,000 שקל, שאותם תרמה למחלקה האונקולוגית ב'העמק'.

אף שאביה לא אושפז במחלקה הזאת, היא בחרה לתרום את הכסף למרכז הרפואי הסמוך למקום מגוריה. צוות בית החולים היה נרגש לנוכח המחווה מצד ילדה, בסך הכל בת עשר, שהגתה לבדה את הרעיון וגם מימשה אותו ומתנהלת בבגרות מרשימה."אין לי מושג מהיכן צץ בראשה הרעיון לעשות את מה שעשתה", מספרת איילה, אמה של אור. "היא באה אליי ואמרה 'אמא, ראיתי איך אבא סובל ואני לא רוצה שגם ילדים קטנים יסבלו. אני חושבת שאנחנו צריכים לתרום למענם'. היא וכמה מחברותיה ייצרו צמידים מגומי, אספו תכשיטי נשים שכבר לא היו בשימוש ויצאו לדרך. היא לקחה על עצמה את הפרויקט הזה ועמדה בו בכבוד רב. אני גאה בה".

אור והחברות ייצרו במשך כמה שבועות מאות צמידים והסיפור האישי שלה, שהגיע לידיעת העוברים ושבים, לא הותיר אותם אדישים: רבים נעצרו ורכשו צמידים, כדי שהילדה תעמוד ביעד שהציבה לעצמה. "מעבר למה שאבא שלי חווה וסבל בגלל המחלה, אני גם מכירה ילדה שלצערי חלתה במחלה הזאת והיה לה קשה עם כל הטיפולים שעברה", מספרת אור.

"החלטתי שאנחנו חייבים לעשות משהו, גם אם זה לא משהו גדול. ידענו שעם התרומה שלנו ייעשו דברים טובים לשמח את הילדים החולים. מספיק שיקנו בזה אפילו פאה בשביל ילדה חולה, או יקנו לילדים הפתעות". אור מבטיחה כי המחווה הזאת לא תהיה האחרונה מצדה ומצד חברותיה. "אנחנו מתכוונות להשיג עוד כסף כדי לקנות לילדים במחלקה סופגניות בחנוכה, ולחלק להם משלוחי מנות בפורים".