צילום: shutterstock בעלי עסקים מנצרת מתלוננים שמאז גל הטרור הנוכחי, לפני כחודש וחצי, יהודים מהסביבה לא מגיעים לקנות אצלם והם חווים פגיעה כלכלית קשה.

תושבי נצרת נגד חנין זועבי: "לא מייצגת אותנו"

ג'וני עבודי, בעל חנות אופנה מנצרת, כבר מיואש. לדבריו, מאז תחילת גל הטרור המצב אצלו בחנות בכי רע עד כדי כך, שאם זה יימשך הוא ייאלץ לסגור את החנות.

"מאז מקרי הרצח במדינה, היהודים מנצרת עילית והסביבה לא מגיעים לקנות אצלנו", הוא מספר. "אלה הלקוחות שמהם הרווחתי הכי הרבה. יש פחות קבוצות שמגיעות לפה וגם פחות תיירות פנים, וזה משפיע עלינו חזק".

לדברי הסוחרים, שפנו אלינו מיוזמתם, ההפגנות הסוערות בנצרת בעיצומו של גל הטרור בוודאי לא תרמו למצב. בנצרת עילית אף קראו ליהודים להחרים עסקים של ערבים. "כל השביתות וכל ההפגנות האלה פגעו בנו", אומר סלים, בעל חנות לאביזרי בית.

"אני יודע שיהודים לא באים לקנות פה, חלק בגלל פחד - וחלק מענישים אותנו ולא רוצים לתת לנו פרנסה בגלל האירועים. אני אישית שמעתי את זה מכמה קונים שפגשתי בנצרת עילית. אחת אמרה לי שהיא יודעת שאני אדם טוב, אבל היא מפחדת להסתובב בנצרת, ואחר אמר לי שהם החליטו לא לבוא לנצרת לעשות קניות כדי ללמד אותנו לקח - אבל מה אנחנו אשמים? מי יחזיר לנו את כל ההפסדים האלה?"וואג'די, בעל חנות למוצרי טואלטיקה, מספר שבכל פעם שיש מבצע צבאי או גל טרור, אלה שנפגעים הם הסוחרים בנצרת, שאין להם חלק בעניין ואף נזהרים שלא לקחת צד. "זה מה שהיה גם ב'צוק איתן'", הוא אומר.

"בכל פעם שקורה משהו וערביי ישראל עושים רעש ומפגינים, מיד מחרימים אותנו. אנחנו בכלל בעד הדו־קיום, אני לא אתן לאף אחד לפגוע פה ביהודי שיבוא לקנות אצלי. אם צריך - אני אגן עליו בגופי, זה אינטרס שלי שיבואו לקנות אצלי. 30 אחוז מהלקוחות שלי מקומיים ו־70 אחוז יהודים מהסביבה.

"היום אני יושב במקום ריק. פעם, בכל סופשבוע היו עושים טיולים לנצרת, מנגבים חומוס, מטיילים בשוק, אוכלים כנאפה ואז מגיעים על הדרך לקנות אצלנו. בחודש האחרון הכל מת. אני רוצה כבר לסגור וללכת לעבוד כנהג מונית. יש לי רישיון למונית, וזה לפחות יכניס כסף למשפחה".

ראש עיריית נצרת, עלי סלאם, מודע היטב למצב העסקים בעיר. "אני מודאג מאוד, אנחנו רוצים שקט. המצב בנצרת לא טוב", אמר סלאם, "לפני האירועים האחרונים בכל סוף שבוע היו מגיעים לנצרת כשלושים אלף תיירים מהארץ ומחו"ל. היום מגיעים בקושי 200. אני קורא לכולם, גם ליהודים, בואו לבקר בנצרת. כל מי שיגיע יזכה לקבלת פנים שמחה ולבבית. אין שום בעיה בעיר ואין מה לפחד להגיע לפה, נקבל אתכם בחום רב".