לראשונה זה 80 שנה חגגה אסתר צמרי, ניצולת שואה מקיבוץ מרחביה, את יום הולדתה בתאריך האמיתי שבו נולדה - 11 באוקטובר 1936.

רופאת הילדים המיתולוגית חגגה יום הולדת 100

צמרי נולדה בעיר צ'חנוביץ' שבפולין ושרדה את השואה לאחר שבזמן מלחמת העולם השנייה הסתתרה בכפר מילצ'י הסמוך. הוריה ושלושה מתוך ארבעת אחיה נספו, ובגיל תשע היא עלתה ארצה באונייה שהביאה ילדים יתומים ששרדו את המלחמה. היא הגיעה לקיבוץ מרחביה ושם קיבלו אותה בחום ובאהבה, אבל דבר אחד היה חסר לה.

"כשכולם חגגו את יום ההולדת, לא ידעתי מתי נולדתי. ידעתי רק באיזו שנה", מספרת צמרי. "בסופו של דבר החלטנו, חברתי דינה מן ואני, שאחגוג בתאריך שלה". התאריך הנבחר היה 13 במרץ. מאז ועד השנה ציינה צמרי את יום הולדתה יחד עם חברתה הטובה - עד לתפנית שחלה בחודש שעבר.בשש השנים האחרונות מלווה צמרי קבוצות מישראל המבקרות בפולין, במחנות ההשמדה ובין השאר גם בכפר מילצ'י, בבית שבו הוסתרה כשהיתה ילדה קטנה - בית שבו מתגוררת עד היום ידוויגה ביאלי, בתם של בני הזוג שהסתירו את צמרי.

באוקטובר האחרון היא נסעה שוב לפולין, ללוות קבוצה של עשרות תלמידי שכבת י"א מהתיכונים השונים בנצרת עילית, רק שהפעם חיכתה לה ההפתעה של חייה. במהלך ביקורה בכפר העניקה לה ביאלי את תעודת הלידה המקורית שלה, שאותה השיגה בתום מסע חיפושים מייגע. למרבה הסמליות, השבוע שבו סיירה צמרי בכפר היה בדיוק אותו שבוע שבו נולדה, ב־11 באוקטובר 1936, תחת השם אסתר לאה חזן.

"פרצתי בבכי לנוכח הגילוי הזה", היא מספרת בהתרגשות, "המשפחה של ידוויגה העניקה לי חיים - ועכשיו, 80 שנה אחרי שנולדתי, אני מרגישה בזכותה כאילו נולדתי מחדש".

יום ההולדת האמיתי של צמרי הפך למושלם כשתלמידי התיכון שליוותה ערכו לכבודה מסיבת יום הולדת על אדמת פולין, במרחק קילומטרים ספורים מהיכן שנולדה בדיוק 80 שנה לפני כן. "בכל פעם שאני נוסעת עם משלחת לפולין אני מתרגשת מאוד, אבל הפעם זה היה אחרת", משחזרת צמרי. "התלמידים האלה עשו אותי מאושרת מאוד. הם קנו לי שוקולדים ושרו לי 'היום יום הולדת'. בפעם הראשונה בחיי הרגשתי מה זה לחגוג יום הולדת בתאריך האמיתי".לאחר שחגיגות יום ההולדת שככו מעט, לצמרי נותר עדיין עניין פתוח שהיה עליה לסגור בקיבוץ. מיד עם שובה ארצה נפגשה עם חברתה דינה, שאיתה חגגה את יום ההולדת מדי שנה. "דינה שמחה מאוד בשבילי שיש לי תאריך משלי, אבל הבטחתי לה שלעולם לא אפסיק לחגוג את יום ההולדת גם איתה", אמרה.

בעלה של צמרי נפטר לפני כחמש שנים ולא זכה לקנות לה מתנת יום הולדת ביום הולדתה המקורי. יש לה ארבעה ילדים ו־11 נכדים, ולפני חודשיים אף נעשתה סבתא־רבתא לנינה ראשונה.