צילום: באדיבות דוברות בית חולים העמק חולים ומבקרים במחלקה האורולוגית במרכז הרפואי 'העמק' נתקלו בשבוע האחרון באנשי צוות, רופאים ואחים, ששפם מעטר את פניהם.

השנה החליט הצוות להצטרף לקמפיין ההסברה הבינלאומי 'מובמבר' (שילוב של המלה 'שפם' באנגלית עם חודש נובמבר) שמקורו באוסטרליה, הקורא לגברים לגדל שפם במהלך החודש שבו מציינים ברחבי העולם את המודעות לסרטן הערמונית אצל גברים.

סרטן הערמונית הוא הסרטן השכיח ביותר בקרב גברים והגורם השני לתמותה מסרטן. "ככל שעולים עם הגיל, כך עולה השכיחות של המחלה", הסביר ד"ר מיכאל כהן, מנהל המחלקה האורולוגית במרכז הרפואי העמק.

"הגידול נוצר כאשר חלק מהתאים בבלוטת הערמונית משנים את אופי גדילתם ויוצרים תאים סרטניים. מכיוון שלמחלה אין תמיד סימנים ברורים, החולה לא בהכרח ירגיש במחלתו. קיימת נטייה לשכיחות מוגברת כאשר גברים אחרים באותה משפחה לקו במחלה."את סרטן הערמונית מאבחנים בעזרת בדיקת דם ייחודית ובדיקה של רופא אורולוג מומחה. במקרה של חשד, החולים מופנים לביצוע ביופסיה. במרכז הרפואי העמק מתבצעת הביופסיה בגישה חדשנית וייחודית, המאפשרת שילוב של נתונים מסריקת MRI בעת הביופסיה בזמן אמת".

חלק מאנשי הצוות החליט לגדל שפם של ממש, ואילו השאר עובדים במחלקה עם שפם מודבק או מפלסטיק. לדברי ד"ר כהן, גידול השפם יצר שיח מעניין גם בבית החולים וגם מחוצה לו.

"אנשים שואלים אותנו מה פתאום החלטנו לגדל שפם, וזו הזדמנות להעלות את המודעות למחלה, לשוחח עליה ועל מאפייניה ולבדוק אם הם מודעים לחשיבות של הגילוי המוקדם".

תושבת עפולה, שביקרה במחלקה עם בעלה, נתקלה בתצוגת השפמים שכמובן עוררה את סקרנותה. "יוצא לי לבקר במחלקה די הרבה בגלל בעיה של בעלי", סיפרה, "פתאום ראיתי שני רופאים שאני מכירה מסתובבים במפתיע עם שפם. החמאתי להם על המראה החדש ואז הם הסבירו לי מה הסיבה שהם גידלו שפם. זה רעיון נחמד, כי זה מושך תשומת לב".