צילום: shutterstock למים אין גבולות: המועצה אזורית הגלבוע, באמצעות תאגיד 'קולחי הגלבוע', בונה בימים אלה מתקן לקליטת השפכים של העיר ג'נין, השוכנת בשטחי הרשות הפלסטינית.

השפכים מג'נין, שזורמים בנחל הקישון, הופכים כיום למטרד בריאותי, מחלחלים ומזהמים את מי התהום. המתקן מוקם כשני ק"מ מזרחית ליישוב רם און, ויהווה פתרון למפגעי תברואה. כמו כן נבנית תעלת ניקוז החוצה את הכפר מוקייבלה, שתחל מעבר לקו הירוק ותסתיים בנחל הקישון.

במקביל לביצוע עבודות מתקן הקליטה מוקמת גם תחנת שאיבה סמוכה, שתסנוק את השפכים למכון 'טיהור שפכים תענך' החדש. השפכים הללו יהפכו למי קולחין, שהתאגיד ימכור לחברת 'מקורות', על פי הסכם שנחתם בין השניים.מקורות, באמצעות הצנרת המסועפת שבבעלותה, תספק את מי הקולחין לאנשי העמק, שירצו להשקות בהם את השדות החקלאיים ולחסוך בהוצאות של מים רגילים. חקלאי היישוב רם און, שבתחומו שטחי חקלאות נרחבים, יוכלו לקבל את מי הקולחין ישירות מ'קולחי הגלבוע', שכּן מדובר ביישוב סמוך שתשתיות הצנרת אליו זמינות.

מנכ"ל קולחי הגלבוע, מוחמד אלבחירי, הסביר: "מעבר להשלכות החמורות על הסביבה, כמו זיהום מי התהום, זרימת השפכים מהווה גם בית גידול לזחלי היתושים וגורמת למטרד בריאותי ותברואתי לתושבים. הפרויקט חיוני מאוד לתושבי האזור, שהתמודדו במשך שנים עם זרימות השפכים מהרשות הפלסטינית".

ראש המועצה האזורית הגלבוע, עובד נור, אמר: "אנו מתמודדים עם מתן פתרונות לתשתיות חוצות גבולות. מדובר בפרויקטים רחבי היקף ומחויבי מציאות".