צילום: אלכס קולומויסקי   "ידיעות אחרונות" עסק בחינוך עד יומו האחרון: ח"כ ושר החינוך לשעבר, יוסי שריד ז"ל, הלך לעולמו במהלך סוף השבוע. הראיון האחרון, אותו העניק ל"ידיעות קרית שמונה" ו-mynet, התייחס שריד לסוגיה השנויה במחלוקת של המסעות לפולין.

יוזמה: במקום המסע לפולין, מסע אל יהדות ספרד

יוזמה חדשה, שהגיעה לאחרונה גם לבתי הספר באזור הצפון, מבקשת להחליף את המסעות המטלטלים לפולין - שאליהם יוצאים מדי שנה מאות תלמידים מבתי הספר התיכוניים ברחבי הארץ - למסע בעקבות יהדות ספרד.

שר החינוך לשעבר, יוסי שריד, התייחס ליוזמה ימים ספורים לפני מותו ואמר כי הוא מאמין בחשיבות הטמונה בלימוד השואה ו'תור הזהב' בספרד גם יחד, אך הדגיש שלדעתו המסעות היקרים אינם אלא אמצעי מיותר."אני בעד לימוד ושינון כל פרק שקשור בהיסטוריה של עם ישראל", אמר, "ובכלל זה שואת יהודי אירופה וגירוש יהודי ספרד. אלא שכל הנושאים הללו יכולים להילמד נפלא גם בבתי הספר."

"המסעות הללו, שהפכו לשגרה במערכת החינוך, יוצרים פערי מעמדות עמוקים בין תלמידים, שידי הוריהם משגת את עלויות המסע, לבין אלה שאינם יכולים לשלם ונותרים מאחור, כשהם מביטים בחבריהם בעיניים כלות. לוּ אני שר החינוך כיום, המסעות הללו היו עוברים מן העולם".

ליוסי שריד קשר מיוחד עם קרית שמונה - בעבר, במקביל לעבודתו כחבר כנסת, לימד אזרחות בהתנדבות בבתי ספר בקריית שמונה ובשדרות - ואת הראיון האחרון בחייו העניק, כאמור, לעיתון "ידיעות קרית שמונה".