צילום: שרון צור שמונה וחצי בבוקר, היום שאחרי הזיכוי - וראש עיריית נצרת עילית, שמעון גפסו, מתייצב בעיריה ליום עבודה רגיל, אם אפשר לקרוא לזה כך.

גזר הדין של שמעון גפסו: אין קלון
גפסו על בכיר בעירייה: "היו יכולים לשפד אותו"

"כל מי שהיה קיבל אותי בחיבוקים ונשיקות", סיפר, "רוב חברי לפוליטיקה בעיר שמחו מאוד על חזרתי, והתקבלתי בחום ובשמחה על ידי ממלא המקום שהחליף אותי, נתנאל טויטו, והסגן שוקרי עעואודה".

מבחינתו של גפסו, הוא חזר לפעילות מלאה בעקבות זיכויו וכעת מדובר ב"עסקים כרגיל". הוא לא מתכנן שינויים גדולים בעירייה, כפי שעשה לאחר שאלכס גדלקין החליף אותו במהלך ההשעיה. "ממלא מקום ראש העיר עשה עבודה נהדרת בתבונה ובעוז ואני מודה לו על שפעל על הצד הטוב ביותר.

"יש הרבה מאוד דברים שצריך לעשות, ויש עבודה. העיריה נמצאת כרגע ללא מבקר הרבה זמן וללא מנהל חינוך ומנכ"ל עירייה. אלו הדברים שבסדר עדיפות. יש המון עבודה, ואני לומד את השינויים ומתעסק בהשבת הדברים לקדמותם. אין ספק שיש גם אנשים שמאוכזבים שחזרתי אבל הם יצטרכו למצוא מה לעשות בחליפות שכבר תפרו לעצמם".
ראש העירייה לא נשמע השבוע מוטרד מהעננה שעדיין מרחפת מעליו, הערעור בפרשה הקודמת לבית המשפט העליון. לטענתו, הוא סמוך ובטוח שבית המשפט ישקול את כל השיקולים בערעור שהוגש, עליו אמורה להתקבל החלטה בקרוב.

תמרור אזהרה לפרקליטות
החלטת הזיכוי הפתיעה רבים בעיר, אך גם בפרקליטות ובמשטרה. בדיון ביום שלישי השבוע החליטה שופטת בית המשפט המחוזי בחיפה, דיאנה סלע, לזכות את גפסו מכל העבירות שיוחסו לו - לקיחת שוחד, התנאת שוחד והפרת אמונים. אנחת הרווחה ניכרה היטב על פניו והוא ניגש מיד לחבק את רעייתו שמחה בפרץ של דמעות שמחה והתרגשות.

כתב האישום נגד גפסו הוגש כזכור במאי 2014. מדובר בכתב אישום שני נגד ראש העירייה, כשבכתב האישום הראשון שבו נאשם בעבירות של שוחד, הוא הורשע ונידון לחצי שנה של עבודות שירות ולקנס כספי. התיק הראשון נמצא כרגע בערעור בבית המשפט העליון, כיוון שגפסו ערער על הרשאתו וכיוון שהפרקליטות ערערה על כך שלא קיבל קלון.

בדיון הכרעת הדין קבעה השופטת סלע בהחלטתה כי אין בידי בית המשפט להכריע "מעל ספק סביר" כי גפסו אכן עבר עבירות אלו. אמנם מדובר לדבריה בהבטחה לא לגיטימית, אך לא מספיקה עצם האמירה ולא התקיימו יסודות העבירה. "המונח שאמר לאחד הפעילים, 'יהיה בסדר', לא די בו כדי לקיים מעבר לספק סביר". הקביעה העיקרית לזיכויו של גפסו על פי השופטת הייתה, כי בעת שניתנו ההבטחות מצידו, גפסו לא היה בגדר מועמד לראשות העיר מבחינה חוקית.זה כבר התיק השני נגד גפסו שבו נמתחת ביקורת מצד השופטים על התנהלות הפרקליטות והחקירה בהליך. כזכור, בתיק הראשון שבו הורשע גפסו אך לא הוטל עליו קלון, מתח השופט עודד גרשון ביקורת חריפה על התנהלות החקירה והפרקליטות.

"כתב האישום נוסח באופן פגום ולקוי", אמר, "ואני רואה לציין במורת רוח רבה את האופן שבו נוסח כתב האישום, הרצוף אי דיוקים לא מעטים ואף אמירות מפורשות או דברים שנאמרו במשתמע שבסופו של יום התברר שאינם נכונים, דברים שבקריאה ראשונה יוצרים רושם לא נכון".

השופט ציין בזמנו גם כי הטענה על השיהוי בהגשת כתב האישום הנה מוצקת וכי "לא שוכנעתי שהייתה הצדקה לשיהוי ממושך כזה". יחד עם זאת מבהירה הכרעת הדין כי אין בליקוי שבכתב האישום כדי לשנות מן התוצאה.

גם בהכרעת הדין הנוכחית מתחה השופטת סלע ביקורת חריפה על התנהלות החקירה והפרקליטות. "מיעוטן המפתיע של ראיות התביעה בתיק זה והחלל הראייתי שנוצר, נותר ללא כל הסבר", אמרה.

השופטת ציינה כי נפלו פגמים בהליך החקירה, וכי נעשו כמה ליקויי חקירה לרבות עדויות שלא נגבו. עוד אמרה, כי על אף קיומם של הפגמים בהליך, אין בתי המשפט נוטים להרחיק לכת עד ביטולם של כתבי אישום, אלא במקרים חריגים ביותר.

עוד ציינה השופטת כי משפט שהפרקליטות ייחסה לאחד המעורבים בפרשה לא נאמר למעשה לאחר שמיעת קלטת החקירה, ולכן הכללתו של משפט כזה - קל וחומר כשמדובר במשפט המפליל ביותר - "היא מחדל חקירתי בלשון המעטה, ורק למזלו הטוב של הנאשם, משהוקלטה החקירה, ניתן היה לעמוד על תקלה זו". לדבריה, היא מרשה לעצמה להניח כי מדובר בטעות, אך תוצאותיה היו עלולות להיות קשות לנאשם במידה שלא היו בודקים את הקלטת.

עוד אמרה השופטת כי האופן שבו נוהלה החקירה - כשגפסו נחקר לאורך שנה וחצי בעוד המתלוננים לא עומתו עם גרסתו אפילו פעם אחת, ועדים שיכלו לאמת אותה לא הוזמנו לחקירה, לגבי אירועים שקרו בשנים 2007-2008 - "פגע בזכויותיו של הנאשם כנחקר".
לבסוף קבעה כי קיבלה את גרסתו של גפסו בכללותה, והעבירה ביקורת כי ניתן היה לסתור אותה - אך כך לא נעשה.

המלחמות הזיקו
בעיר הבי