בשבוע שעבר נערך טקס לציון יום השנה ה־13 לרצח הנורא שאירע בסניף הליכוד בבית שאן, ביום הפריימריס לבחירת יו"ר המפלגה.

אלא שחברי כנסת ושרים מהליכוד כלל לא הטריחו עצמם להגיע לבית יד לבנים בעיר כדי לחלוק כבוד לחמישה פעילים שתרמו ממרצם ומזמנם לתנועה במשך שנים רבות, ואף סייעו בבחירתם של חברי כנסת שכיהנו באותה תקופה וחלקם עדיין מכהנים.

היחיד שכיבד את המעמד היה סגן שר הבינוי והשיכון ותושב העיר, חבר הכנסת ז'קי לוי, שבעצמו נפגע באורח קל בפעולת הטרור.

לוי נשא דברים במהלך הטקס. "אתם, בני המשפחות, שעבורכם 13 שנים זה יום־יום, רואים את התמונות ונזכרים בשבתות ובחגים, והחֶסר הזה ירדוף אתכם כל החיים", אמר. "אנחנו יכולים להיות גאים בכם - איך אתם נושאים, עם כל הכאב והעומס, את המשפחה קדימה".האירוע המדובר התרחש בנובמבר 2002, אז הגיעו שני מחבלים לאזור התחנה המרכזית בעיר, פתחו בירי, השליכו רימונים וגרמו לפציעתם של עשרות אנשים. מצדו השני של הכביש הבחינו בסניף הליכוד שהיה הומה אדם, בשל הבחירות שהתקיימו באותו יום, והחלו לירות גם לעבר האנשים במקום. כתוצאה מפעולת הטרור ההיא נרצחו חמישה פעילי ליכוד, תושבי בית שאן, והמאבטח, תושב נצרת עילית, שעמד בכניסה.

גלית פרץ, שאביה דוד ז"ל נרצח באותו אירוע, לא הסתירה את כעסה מהיעדרותם של חברי הכנסת ושרי הליכוד. "היה ראוי שתהיה נציגוּת של הליכוד בטקס", אמרה. "הפיגוע קרה בסניף של הליכוד. כל אלה שנרצחו היו פעילי ליכוד, שעשו רבות למען התנועה הזו.

"אנחנו מרגישים מחובקים על־ידי העירייה לאורך השנים, אבל זה לא אמור להסתכם רק בזה. גם נבחרי הליכוד היו חייבים להגיע. אני מרגישה שזה חוסר כבוד כלפי אלה שפעלו לבחירתם", אמרה פרץ.

בלה אברהם, אלמנתו של מוטי ז"ל, הוסיפה: "חבל שהם לא באו לטקס החשוב הזה לזכר יקירינו, שהעריצו את תנועת הליכוד ופעלו להצלחתה. זה לא היה אירוע שבו נרצח אדם בודד, אלא אירוע של מפלגה שלמה. לצערי, אולי מרוב הפיגועים שיש בזמן האחרון, כל פיגוע חדש משכיח את הקודם".

אלמנתו של אהוד אביטן ז"ל, תמי, אמרה בקול חנוק: "אין בנמצא אפילו חבר כנסת אחד שיגיע לחלוק כבוד לנרצחים ולתמוך במשפחות? אני ממש כועסת ופגועה".

ראש עיריית בית שאן, רפי בן־שטרית, שנכח בסניף הליכוד ביום האסון ונפצע באורח קל, ביקר את אי־הגעתם של חברי הכנסת ושרי הליכוד. "זה עצוב ומצער. זה מראה עד כמה נבחרי הציבור, ברגע שהם נבחרים, מנותקים מהאנשים ששילמו בדמם לטובת תנועת הליכוד".

בעיריית בית שאן טענו כי נשלחו הזמנות אישיות לכל חברי הכנסת והשרים, ועובדות הלשכה אף התקשרו לוודא שההזמנות הגיעו. "לצערנו, אף אחד מחברי הכנסת ושרי הליכוד לא אישר את הגעתו, וחבל מאוד", נמסר מהעירייה.

מתנועת הליכוד לא התקבלה תגובה.