צילום: shutterstock בית המשפט העליון פסק 1.5 מיליון שקל פיצוי למשפחתו של איליא שורוש ז"ל, תושב נצרת שנהרג מנשקו של חברו, סוהיל בן־כמאל שליאן, לוחם מג"ב מהאזור, לפני 8 שנים.

י-ם: חייל ירה בבעל עסק בגלל ויכוח על מוזיקה

על פי פסק הדין, החייל - לוחם מג"ב, שהחזיק לצורך מילוי תפקידו בנשק מסוג M16 - שב אל ביתו בספטמבר 2007 לחופשה, שבמהלכה השתתף בחתונה של אחיו, המשרת אף הוא במג"ב כקצין בשירות קבע. לאחר החתונה שב החייל אל ביתו, שבו נשמרו המתנות שהתקבלו בחתונה, הכניס מחסנית לנשקו והטמין אותו מתחת למזרן בחדרו.

יום לאחר החתונה תכננו החייל ושני חבריו, בהם המנוח בן ה־18, לצאת לבילוי משותף. טרם נסיעתם נסעו השלושה אל ביתו של החייל וכשהגיעו לביתו, עלה החייל לחדרו וחזר כשבידו ה־M16.

לאחר מכן כיוון את הנשק לעבר המנוח, כשהוא שואל אותו "על דרך ההלצה", כך צוין בפסק הדין, היכן ירצה שיירה בו, וזאת בלי להוציא קודם לכן את המחסנית ובלי לבדוק אם הנשק פָּרוק. בשלב זה דרך החייל את הנשק, כשהיה במרחק של כשלושה מטרים בלבד מחברו, כיוון אותו לחזהו ולחץ על ההדק. כתוצאה מכך נורה כדור, שפגע בלבו ובריאתו של חברו וגרם למותו.לאחר מותו של המנוח הגישה המדינה כתב אישום נגד החייל, ובית המשפט המחוזי בנצרת הרשיע אותו בעבירה של הריגה. במהלך פברואר 2009 גזר עליו בית המשפט 52 חודשי מאסר, מתוכם 32 חודשי מאסר לריצוי בפועל ו־20 חודשי מאסר על תנאי.

לאחר סיום ההליך הפלילי הגישו הורי המנוח תביעה אזרחית נגד החייל, נגד אחיו ואביו וכן נגד המדינה, ובה דרשו לקבל פיצוי על הנזק שנגרם להם כתוצאה ממותו הטרגי של בנם.

באוקטובר 2014 קיבל בית המשפט המחוזי את התביעה נגד החייל וחייב אותו לשלם להורי חברו פיצוי בסך מיליון ו־160 אלף שקל, בתוספת הוצאות משפט ושכר טרחת עורכי דין בסך 35 אלף שקל. יחד עם זאת נדחתה תביעת הורי המנוח נגד אחיו ואביו של החייל, כמו גם נגד המדינה, לאחר שבית המשפט קבע כי אין להטיל עליהם אחריות.

בעקבות פסק הדין במחוזי הגישו הורי המנוח ערעור לבית המשפט העליון אך זה דחה אותו. עם זאת, העליון החליט להגדיל את הפיצוי הכספי שהמחוזי חייב את החייל לשלם להורי חברו ל-1.51 מיליון שקל.

מטעם משפחת המנוח נמסר באמצעות עו"ד סאמי אבו ורדה: "המשפחה מאוכזבת מזה שהמדינה מתנערת מהאחריות המוסרית שלה למצב שיצרה, שבו כל בחור בן 18 מסתובב עם נשק גם בחופשה, ומבחינה זו היא צריכה לשאת בתשלום הפיצוי".