צילום: shutterstock בכל אזור אצבע הגליל אין מרפאה - צבאית או אזרחית - שרשאית לטפל בחיילים בחופשה. בעבר פעלו מרפאות כאלה בסניפי קצין העיר, או שחיילים הופנו למרפאה בבסיס צבאי באזור מגוריהם, כמו למשל במחנה צפונית ליישוב חד נס ברמת הגולן.

למה "מטרטרים" את חיילי כרמיאל ומשגב?

אבל הסידור הזה בוטל לפני מספר שנים וצה"ל העביר את הטיפול בחיילים לגורם אזרחי - רשת המרפאות של חברת 'ביקורופא'. אבל נכון להיום, הפריסה של הרשת באזור הצפון כוללת את חיפה, נהריה, עפולה, כרמיאל וחדרה בלבד ולא את אזור הגליל המזרחי. אפילו בטבריה אין סניף, וכך גם בקרית שמונה ובקצרין.

בהנחיות של חיל הרפואה לחיילים נאמר: "הפנייה למוקדי 'ביקורופא' לחיילים נועדה למקרה שבו נזקק חייל לשירותי רפואה דחופה כשהוא שוהה מחוץ ליחידתו, ולא ניתן להמתין מבחינה רפואית לבדיקה במרפאת היחידה . מוקדי ביקורופא נמצאים בפריסה ארצית. ביקור במוקד ביקורופא לחיילים לא יכול להוות תחליף לרופא היחידה".

"למה אין רופא באזור?"
"הבת שלי קדחה מחום", מספרת תושבת קרית שמונה על המסע הארוך שלה ושל בתה החיילת עד למרפאה שיכולה היתה לטפל בה. "לקחתי אותה למחנה הצבאי הקרוב, שם אמרו לי שהם לא מטפלים בחיילים בחופשה, והפנו אותי למוקד הרפואי בעיר. במוקד הפנו אותי בחזרה למחנה.

"חזרתי לשם ואמרתי להם, 'אני לא זזה מפה עד שיבוא מישהו שאחראי על הנושא'. הגיעה קצינה ואמרה לי שאני צריכה לנסוע למרפאה של 'ביקורופא' בכרמיאל. בלית ברירה נסענו לשם, ורק אז בתי קיבלה טיפול ושני 'גימ"לים' (ימי חופשת מחלה צבאיים). אני לא מבינה למה צריך לטרטר חיילים ככה. למה אין רופא זמין לחיילים באזור קרית שמונה? מה אמורה לעשות במקרה כזה משפחה שאין לה רכב?".

גם חבר הכנסת לשעבר ציון פיניאן מטבריה למד על הבעיה כשבתו החיילת נזקקה לדבריו לטיפול רפואי בזמן חופשתה. "היא נאלצה לנסוע לעפולה לסניף ביקורופא, כי אין סניף כזה בטבריה וזה היה הקרוב ביותר". ומוסיף על כך סגן ראש עיריית טבריה, דרור ללוש: "המצב הזה אומר דרשני ומצריך התערבות שלנו, כדי שלחיילים המתגוררים בטבריה יהיה טיפול רפואי נגיש ונוח כשהם בחופשה".ראש המועצה המקומית קצרין, דימי אפרצב, מכיר את הנושא מקרוב. "הבן שלי היה בחופשה מהטירונות", הוא מספר, "ובשעות הערב המאוחרות הוא חש ברע. התחלנו לברר לאן אפשר לפנות ובסוף נאלצנו לנסוע איתו עד כרמיאל.

"הנושא הזה עומד על סדר היום של המועצה, ואנחנו פועלים כיום מול משרד הבריאות להקמת מוקד רפואי בקצרין. כרגע המוקד נמצא בשלב של הכנה למכרז וגיבוש המתכונת שבה יפעל, כולל חיילים בחופשה".

סניף חדש בדרך?
בעיית הטיפול הרפואי בחיילים בחופשה נוגעת גם למקרי חירום, שבהם צריך להגיע לחדר מיון בבית חולים. סגן ראש עיריית קרית שמונה לשעבר, סמי מלול, חווה מקרה כזה במשפחתו. "זה נושא כאוב", הוא אומר.

"כשחייל בחופשה נזקק לטיפול, המרפאה הקרובה ביותר היא בכרמיאל. אם במקרה חריג אתה מגיע לבית חולים על דעת עצמך, הצבא מערים קשיים במתן טופס ההתחייבות על התשלום לבית החולים. יש כנראה כעס של המפקדים או של קציני הרפואה על כך שחיילים פונים לבית חולים על דעת עצמם, בלי הפניה של מרפאה מורשה".

מקרים כאלה באים לביטוי גם בהנחיות של חיל הרפואה: "חייל הפונה לחדר מיון על דעת עצמו וללא הפניה רפואית צבאית, המלווה באסמכתא תקציבית", נכתב בהן, "מתחייב בפני בית החולים לשאת בהוצאות הכרוכות בביקור זה. אם אין ברשותך טופס הפניה מרופא יחידה, אנא צור קשר עם מוקד 'מקול הלב' להתייעצות רפואית עם אחות.

"אם פנייתך עונה על הקריטריונים המאושרים, תופנה על־ידה לבדיקה בחדר מיון ותוכן השיחה יתועד בתיק הרפואי הממוחשב. בהתאם להוראות קצין רפואה ראשי, צה"ל יישא בהוצאות הביקור רק אם נמצא בדיעבד, על־ידי הגורם המוסמך לכך, כי פנייתו של החייל לחדר מיון ללא הפניה היתה מוצדקת, ובתנאי שהפרטים בתיק הרפואי הממוחשב תואמים לטופס השחרור מחדר המיון. ככלל, כל פנייה עצמית למיון בשעות שבהן פועלים מוקדי 'ביקורופא' לחיילים תיחשב כלא־מוצדקת".

ייתכן שהפיתרון לבעיה בדרך. בתחילת חודש דצמבר העלתה חברת הכנסת יפעת שאשא־ביטון את הנושא במליאת הכנסת ונענתה על־ידי שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון: "התקבלה כבר החלטה ונחתם חוזה עם חברת 'ביקורופא' להפעיל מרכז נוסף באזור חצור הגלילית, שייפתח באפריל 2016 לערך. פתיחת הסניף הזה תיתן מענה למה שהוצג כאן, בצדק, כמרחק רב מדי למי שגר בקרית שמונה או אפילו בחצור, בקצרין ובצפת".

גם מדובר צה"ל נמסר שיוקם בקרוב סניף חדש: "הפער באזור הצפון היה מוכר ועל כן במסגרת חידוש ההסכם שנחתם עם חברת ביקורופא לפני כחודשיים, סוכם על הוספת סניף נוסף באזור חצור הגלילית תוך שלושה חודשים. עד לפתיחת