צילום: אבי מועלם עיריית עפולה תיאלץ לוותר על הכנסה בסדר גודל של כ־3.4 מיליוני שקלים מארנונה; זאת בעקבות החלטת משרד הפנים, שהודיע השבוע לעירייה כי בקשתה להעלות את הארנונה באופן חריג לא אושרה על־ידי השר סילבן שלום. השר שלום דחה גם את בקשותיהן של רשויות אחרות בעניין.

מסתמן: עפולה תוכרז כמטרופולין החמישי

מועצת העיר עפולה אישרה בתחילת השנה שתי העלאות ארנונה. האחת - המדד המעודכן מדי שנה, ובכפוף להנחיות משרד הפנים שבו מחויבות כל הרשויות, והשנייה - העלאה יזומה, שראש העירייה יצחק מירון הביא לאישור המועצה, במטרה לעבות את סעיף ההכנסות בתקציב הרשות בשיעור של כ־3.4 מיליון שקל. אילו התקבלה הבקשה, כל בית אב בעיר היה נאלץ לשלם לעירייה סכום נוסף הנע בין 120 ל־150 שקל בשנה.

שר הפנים, שעל שולחנו הונחו בקשותיהן של רשויות שונות בארץ, קיבל החלטה גורפת ולפיה כל הבקשות להעלאה חריגה בארנונה לא יאושרו. החלטתו התקבלה בנימוק שעל אזרחי ישראל מוּשָתים בין כה וכה מסים רבים, המכבידים עליהם את ההתנהלות הכלכלית.יו"ר האופוזיציה אבי אלקבץ בירך על החלטת משרד הפנים שלא לאשר את העלאת הארנונה החריגה. "זוהי בשורה נהדרת לתושבי עפולה", אמר, "שר האוצר ושר הפנים הוכיחו שהם קשובים לתושבים ודחו את פניית העירייה והעומד בראשה. מצבה הכלכלי של עיריית עפולה מעולה.

"תקציב העירייה מאוזן זה 10 שנים ברציפות, ואין כל סיבה להשית גזירות על הציבור. אם מסתמן גירעון צפוי, מוטב להתייעל מאשר להכניס יד ארוכה לכיס האישי של התושבים".

מעיריית עפולה נמסר בתגובה: "עקב הפחתת מענקי האיזון של משרד הפנים לעירייה, העלאת שכר המינימום על־ידי הממשלה והשתתפות העירייה במימון רשות כיבוי האש והמועצה הדתית, החליטה מועצת העיר להגיש בקשה חריגה בשיעור של שלושה אחוזים בארנונה.

"בימים אלה נמסר כי משרד הפנים לא אישר העלאת ארנונה לכלל הרשויות המקומיות במדינה. העירייה תמשיך לשמור על רמת השירותים הגבוהה שממנה נהנים התושבים, ועל תנופת הפיתוח שבה מצויה העיר".