צילום: שרון צור בימים האחרונים לכהונתו כראש מועצת עמק הירדן שלח יוסי ורדי לתושבים אגרת ובה הסביר מדוע החליט לסיים במפתיע את תפקידו, שלוש שנים לפני סוף הקדנציה.

חשד: ראש מועצת עמק הירדן נתן כסף שלא כדין

"רבים קבלו את ההודעה בתדהמה וזה טבעי", הוא אומר. נפגשנו ביום שני בלשכתו, רגע לפני שהוא עוזב אותה לתמיד (או לפחות לחמש שנים). מעל שולחנו תלוייה תמונה של הרצל, חוזה המדינה, ומימינו נשקפת הכנרת במלוא הדרה.

ורדי (67), תושב קיבוץ דגניה א', סיים ביום שלישי שעבר 13 שנות כהונה. הוא התפטר במסגרת הסדר טיעון בין עורך דינו, פרופ' דוד ליבאי לפרקליטות, לפיו יוגש נגדו כתב אישום ללא הרשעה בגין הפרת אמונים על תוספת שכר לשלושה עובדים בכירים, שניתנה לפני שמונה שנים שלא על פי הנחיות משרד האוצר.

במסגרת ההסדר סוכם שהוא לא יתמודד שנית על תפקיד ראש המועצה בחמש השנים הקרובות. עם ההודעה על התפטרותו, ביום חמישי שעבר, נורתה יריית הפתיחה של מערכת הבחירות שתתקיים כנראה בפברואר ב-22 יישובי העמק (ראו מסגרת). עד אז ימלא את מקומו באופן זמני חבר מליאת המועצה, עוזי קרן, מקיבוץ עין גב.

הפרשה החלה לפני שלוש שנים בעקבות חשיפה של היחידה לחקירות שכר במשרד האוצר, שבמהלכה זומן ורדי לחקירה במשטרה. בהודעת משרד האוצר נמסר בשעתו שבמסגרת שיתוף פעולה בין יחידת החקירות לבין יאח"ה (יחידה ארצית לחקירות הונאה) נפתחה חקירה פלילית נגד ראש המועצה מבלי ששמו של ורדי צוין בה מפורשות.

בהודעה נאמר שנחקר חשד ששלושה בכירים במועצה קיבלו תשלום שלא על פי הנחיות משרד האוצר. בכתב האישום שהוגש נגד ורדי השבוע נטען כי הוא ביקש מהקיבוצים שבהם מתגוררים העובדים להוציא להם חשבוניות עבור עבודה נוספת, כביכול עבור המועצה.

כנגד החשבוניות הועבר תשלום מתקציב המועצה לקיבוצים, נטען בכתב האישום, והקיבוצים העבירו את הכספים לשלושת העובדים כתוספת שכר שלא קיבלה כל ביטוי בתלושי השכר שלהם. על פי כתב האישום, בדרך זו ובהוראת ורדי הועבר סך כולל של כ 200,000 שקל.

"לא לקחתי שום דבר לעצמי", אומר השבוע ורדי ומסביר: "קבלתי החלטה שבדיעבד הסתבר לי כשגוייה, כלומר שיש בה עברה על החוק, ולקחתי עליה אחריות. לא חיפשתי אף אחד, לא האשמתי מישהו ולא שאלתי איפה שומרי הסף. הכסף ששולם לאותם שלושה בכירים, שלדעתי הגיע להם, הוחזר למועצה כך שהקופה הציבורית לא ניזוקה.

"יתרה מכך, משרד הפנים אישר לאחר מכן תוספת שכר לשני עובדים מתוך השלושה. זאת היתה החלטה לא נכונה לתת העלאה שלא דרך התלוש".ורדי מודה שוויתר מראש על מאבק בבית המשפט. "אני לא בנוי מהחומרים האלה, זה לא השדה שלי", הוא אומר. "יפשטו את עורך, יעברו חמש שנים ומי בכלל יזכור מה היה. אשתי חיזקה את ידי ורוחי בהחלטה שקבלתי ביני ובין עצמי לפני תקופה ארוכה. היו תהליכים שונים אבל ידעתי שאני לא הולך להתמודד מול זה בבית משפט".

ראשי ערים שמוגש נגדם כתב אישום צריכים להתפטר לדעתך?
"זאת שאלה בעייתית. לפעמים הקלות הבלתי נסבלת של המשטרה והפרקליטות מעלה שאלות. מצד שני אם ראש רשות סרח ופעל שלא על פי החוק אז בוודאי שמקומו לא ברשות. צריך לשקול את הדברים לגופו של עניין. ראש רשות שבארגז הכלים שלו יש כלים לא חוקיים - שלא יהיה ראש רשות".

"קשה לנהל"
ורדי, אב לשלושה ילדים ונשוי לאשת חינוך בפנסיה, הוא דור שלישי למייסדי דגניה. עד שנבחר לראשונה לראשות המועצה, בשנת 2002, כיהן כעוזר שר הביטחון להתיישבות במשרד הביטחון. "החיידק הציבורי קינן בי הרבה מאוד שנים", הוא מספר. "זה התבשל לכדי החלטה להתמודד בבחירות מול שלושה מועמדים, ונבחרתי בסיבוב הראשון. בניגוד לעירייה, למליאת מועצה לא מתמודדים נציגי מפלגות. אין כאן קואליציה ואופוזיציה.

"עם זאת, צריך לזכור שכל השלטון המקומי עדיין מתנהל על פי פקודה מנדטורית (פקודת העיריות), עוד מהתקופה שהבריטים שלטו פה. בפועל, האחריות האישית והפלילית יושבת עליך כראש הרשות, והסמכות יושבת בירושלים - ועכשיו לך תנהל. זה הולך ונעשה קשה יותר ויותר, כי למעשה, בלא מעט מקרים אתה מוצא את עצמך במצב שמוטלת עליך אחריות, אבל אין בידיך כלים ליישומה.

"לדוגמה, נחקק חוק שיש להנגיש מבני ציבור. אף אחד לא בדק שהמשמעות של החוק מבחינת השלטון המקומי היא מיליארדי שקלים. מאיפה נביא את הכסף? אבל אם אתה לא עושה את זה - עברת על החוק. ככה זה מתנהל וזה לא מעניין אף אחד. זאת המציאות ואיתה צריך לעשות את המקסימום".

ביום חמישי בשבוע שעבר הודיע ורדי למשרד הפנים על התפטרותו מהכהונה במועצה. במקביל הוא מסיים גם את תפקידו כיו"ר איגוד ערים כנרת. "הכנרת היא כתר לראשנו", הוא מתגאה.

"אני נולדתי בדגניה ובכל פעם שפקחתי עיניים, ראיתי את הכחול שלה. צריך להגיד את האמת: כל זמן שטענ