צילום: רונן קרטיס קול נפץ עז נשמע ביום ראשון השבוע בקרית שמונה, בסביבות השעה ארבע אחר הצהריים. תושבים בעיר השתוממו, כי הרעש נשמע כמו נפילה של קטיושה, אבל לא הופעלה אזעקה.

שלט שהכריז על מוקשים הטעה והזוג הזעיק חילוץ

קול הנפץ נגרם מנֵפל ישן של קטיושה, שחבלני המשטרה ביצעו בו פיצוץ מבוקר. בבדיקה התברר שהטיל נורה לאזור במהלך מלחמת לבנון השנייה.

ביום שישי בצהריים התקבל במשרדי חברת 'קולחי גליל עליון' דיווח על גלישת מי שפכים באזור מרגליות. צוות שהגיע למקום ניסה לאתר את הסתימה בצנרת, אך מאחר שהצינור היה תת־קרקעי, הצליחו העובדים לאתר אותה רק למחרת בצהריים. כדי לשחרר את הסתימה היה צורך להביא למקום מחפרון וציוד חיתוך והלחמה של צנרת פלסטית, ולכן הוחלט לדחות את התיקון ליום ראשון.

כאשר החלה החפירה התגלה בצינור מי השפכים גליל מתכת מוארך וחלוד. "הקבלן שלח לי את התמונה של החפץ", מספר אמציה שלומי, מנהל מדור שפכים בקולחי גליל עליון."בהתחלה זה נראה כמו סתם צינור מתכת, או עמוד סימון. רק אחרי ששלח לי עוד תמונה, קלטתי שזה נפל של קטיושה. היה מזל גדול שהיא לא התפוצצה בזמן ששלפו אותה מתוך הצינור. ברגע שהבנתי את המצב, הזעקנו את המשטרה. חבלן הגיע למקום, זיהה שזה אכן נפל של קטיושה, ומכאן ואילך החל נוהל אירוע ביטחוני".

חבלני המשטרה הורו לקבלן לחפור בור בעזרת המחפרון, ורובוט משטרתי הרים את נפל הקטיושה והכניס אותו לבור. החבלנים הצמידו חומר נפץ לנפל ופוצצו אותו. מי שהביט מקרית שמונה לכיוון צפון, יכול היה לראות פטריית עשן עולה באזור הסמוך למושב מרגליות.

"אנחנו כבר מורגלים בטיפול בסתימות ביוב, אבל במקרה כזה עוד לא נתקלנו", מבהיר שלומי. "הטיל הזה היה נעוץ בתוך הצינור במשך עשר שנים. הוא חדר לצינור רק באופן חלקי, כך שמי הקולחין יכל ו להמשיך לזרום. לא נוצרה נזילה במקום עצמו, אבל בשלב מסוים הצטבר כנראה לכלוך סביב החלק שהיה נעוץ בצינור, וזה מה שגרם לסתימה".

ממשטרת מחוז צפון נמסר: "במהלך חפירות של קו ביוב בהרים מעל כפר גלעדי התגלה נפל של גראד בקוטר 122 מ"מ, ככל הנראה ממלחמת לבנון השנייה. מדובר בשטח שאינו נגיש להולכי רגל. כוחות חבלה של משטרת ישראל ביצעו פיצוץ מבוקר והשמידו את הנפל".