חברי ותושבי מרחביה, בהם גם אלה משכונת ההרחבה בקיבוץ, הופתעו למצוא שלשום הזמנה להילולת ל"ג בעומר שאמורה להיערך ביום חמישי הקרוב ברחבת גן השעשועים של הבית הכנסת היישובי מרחב-יה.

פעולה מיסיונרית בדרכי נועם? בית הכנסת בקיבוץ וההזמנה לאירוע, צילום: משה להב

על ההזמנה היה חתום ארגון חב"ד שמקיים אירוע דומה, בשעה אחרת באותו היום, במושב מרחביה הסמוך. "בואו לפעילות כיפית ומהנה ברחבת גן השעשועים שליד בית הכנסת", נכתב על גבי ההזמנה לאירוע, "הגרלה על טאבלט ועל הוברבלייד, הלהיט החדש".

בשיחה עם מיינט העמק הזהיר אחד מחברי הקיבוץ, שפעל לביטול הפעילות, מפני הדתה ואמר כי חב"ד מבקש לקיים לדעתו "פעולה מיסיונרית בדרכי נועם" בניסיון לקרב את ילדי השומר הצעיר לדת.

"הוועד המקומי מבקש לקרב את ילדי היישובי החילוני לפעילות חב"ד, שנעשתה עד כה רק במושב מרחביה הסמוך, מבלי לתת את הדעת לבעייתיות ולהשלכות של פיתוי הילדים אל הדת באמצעים לא חינוכיים של הגרלות ומתנות", אמר החבר.

בית הכנסת מרחב-יה נחנך בחודש אוגוסט האחרון לאחר מאבקים פנימיים לא פשוטים בין חברי הקיבוץ הישן לבין תושבי ההרחבה החדשה, בעיקר סביב שאלת מיקומו. במקום מתקיימות תפילות ומועדים ברוח מסורתית, ללא פיקוח או התערבות של ארגון כלשהו.

ההזמנה המתוקנת

רב חב"ד במושב מרחביה, ברוך ליפקין, פקד אמנם בפסח את גני הילדים בקיבוץ ואפה עמם מצות אבל הפעילות לא היתה כרוכה בחלוקת מתנות ובהטפה בענייני אמונה.

התושבים במרחביה גם יודעים לספר על אדם נעים הליכות – סיבה נוספת מדוע הופתעו לקבל את ההזמנה להילולה עליה היה חתום ארגון חב"ד שליפקין הוא שליחו ביישוב הסמוך.

יו"ר הוועד המקומי בקיבוץ, משה להב, מי שפעל רבות להקמת בית הכנסת וגייס לשם כך כמיליון שקלים, טען ששמע על האירוע לראשונה מפניית מיינט קיבוץ אליו.

"בהתרשמות ראשונה, ולאחר שהעברתם לי את ההזמנה, אני מתרשם שמישהו לא מוסמך בנוגע לפעילות בית הכנסת אישר לארגון חב"ד במושב מרחביה לקיים אירוע כזה", אמר להב.

"ערכתי בדיקה ואני יכול להתחייב שאף גוף דתי כזה או אחר לא יקיים כאן הילולה. אין לי דבר כלפי הרב ליפקין, הוא אדם מאוד נחמד שסייע לנו בעבר. בכל מקרה עניין ל"ג בעומר לא היה על דעת הוועד המקומי".

"אם רוצים לארח את הרב ואת אנשיו, זה צריך להיעשות מטעם רכזת הקהילה שאחראית גם על התרבות ביישוב ולא על ידי בית הכנסת", המשיך להב. "כנראה שזו היתה יוזמה אישית של הרב ליפקין. בכל מקרה העניין יבוטל לאלתר, ומי שבכל זאת ירצה לקיים הילולה של ל"ג בעומר יוכל ללכת לזו שבמושב".

עוזי עשת מכפר יחזקאל, מזכיר הוועד המקומי ומנהל האגודה הקהילתית בקיבוץ מרחביה, מסר בתגובה: "הצעד לא היה על דעתנו ובאישורנו. אין לי עניין לעסוק במיסיונריות של חב"ד, ולא תהיה אצלנו פעילות של הארגון. כל אחד יכול להוציא ניירות ולשלוח לחברים ולתושבים, אבל זה לא מחייב אותנו.

"אני רואה בפעילות של חב"ד סוג של הדתה, ואני צריך לבדוק מי נתן אישור לדבר כזה, אם בכלל. הרב ליפקין אולי מרגיש פטרון גם עלינו, וכנראה שגורם כזה או אחר מחב"ד ביקש ממנו לבצע פעולה מיסיונרית גם בקיבוץ".

לא על דעת הוועד המקומי. להב, צילום: אלבום משפחתי

בשיחה עם ליפקין נשמע הרב נבוך מהאירועים וחזר שוב ושוב בדבריו על כך שמדובר ככל הנראה ב"טעות". "הבנתי ששינו את כל האירוע, ואני לא בטוח אם יהיה ואיך יהיה ל"ג בעומר בבית הכנסת של ההרחבה בקיבוץ. מי שמארגן הוא הוועד של הקיבוץ ובטעות נכתב חב"ד", אמר ליפקין.

בוועד טוענים שאתה ואנשיך הוצאתם את הנייר לחברים.

"זה מה שאני אומר. היתה טעות בניסוח ובשליחה של ההזמנה, והבנתי שיש בעיה איתה. אברר כיצד זה קרה".

קצת מוזר לשמוע זאת מפיך. אפילו הבטחתם מתנות והגרלות לילדים שיבואו להילולה.

"היתה פה טעות. אני לא יודע מה יהיה שם, אם בכלל".

לבסוף הוחלט כי האירוע לכבוד ל"ג בעומר יתקיים רק במושב מרחביה, ולא בסמוך לבית הכנסת של הקיבוץ כפי שהיתה הכוונה המקורית.