האטרקציה הבאה (צילום: דוברות עיריית עפולה)

במתחם תחנת הרכבת העות'מאנית ההיסטורית בעפולה, שהפכה למתחם תיירות ופנאי, הוצב הבוקר קטר רכבת ייחודי, זהה לאותו קטר קיטור מקורי של רכבת העמק המיתולוגית.

לפני כחצי שנה רכשה העירייה את הקטר מחברה בארה"ב בסכום של כ-200 אלף דולר. הקטר המשוחזר אמור להיות האטרקציה המרכזית במתחם החדש, סוג של מונומנט שימשוך אליו תיירים רבים, בעיקר מחוץ לעיר. "הקטר ייצור חוויה שקשה יהיה להיות אדיש אליה. הוא יביא למקום ערך מוסף יוצא דופן. לוותיקי העמק הוא יעורר מן הסתם געגוע לזמנים שחלפו. נוסטלגיה אמתית", אמרו בעירייה. 

הקטר במשקל 9.2 טון הגיע כאמור הבוקר לעפולה ובימים הקרובים ישלימו את מיצובו שיכלול הרכבת רכיבים וחלקים שהגיעו מפורקים, הרכבת פסי רכבת ואדנים.

הרכבת העות'מאנית הידועה יותר בכינוי שהדביק לה היישוב היהודי לפני קום המדינה 'רכבת העמק' חיברה בין חיפה לצמח ומשם לדרעא שבירדן. היא החלה לפעול בשנת 1905, כשתחנת הרכבת בעפולה הייתה התחנה הרביעית משמונה התחנות המקוריות שנבנו לאורכה.

הקטרים שפעלו במהלך שנותיה של רכבת העמק היו קטרי הקיטור הוותיקים. בתקופה העות'מאנית היו הקטרים מתוצרת גרמניה ובתקופת המנדט הבריטי מתוצרת בריטניה וארה"ב. בשנת 1951 הופסקה פעילותה של רכבת העמק. יש לציין כי מספר קטרים ששימשו את רכבת העמק נשמרו בסוריה ובירדן.

בעפולה רכשו שחזור של קטר מתוצרת גרמניה, זה ששימש את העותומאניים. הקטר נרכש מחברה בארצות הברית המתמחה בהעתק מדיוק (רפליקה) של קטרים. הקטר יוצר בעיירה טמקולה ליד סאן דייגו.

ראש העירייה יצחק מירון: "הקטר שהינו חלק בלתי נפרד ממתחם התחנה במרכז העיר, מהווה עוד ציון דרך בפיתוח תיירות ובילוי פנאי בעיר עפולה".