זה שנים שגל, תוכי כבן 20 מסוג גלא, מברך את באי גן החיות האוסטרלי בברכות "אמא, סבבה, מה נשמע?" וכדומה. התוכי הדרומי הפך כבר להיות אטרקציה בפני עצמו בתוך הגן המאפשר נגיעות טבע מיבשת אחרת לכל מי שנכנס בשעריו.

השגרה הזו הופרה לפני כשבועיים, כאשר אנשי הגן באו לבקר בכלובו של גל ומצאהו פרוץ ללא זכר לעוף המפטפט. הגניבה שפורסמה בתוכנית הבוקר של רשת, "העולם הבוקר", כנראה נגעה בנימי נפשו של הפורץ הלא כל כך נוצץ, וכעבור מספר ימים, לפני כשבוע וחצי, מצא עצמו התוכי הסלב מוטל על הכביש בצד תחנת הדלק הסמוכה לגן גורו כשהוא תשוש וזועק "אמא".

החוטפים לא ידעו עם מי יש להם עסק. גל הגלא | צילום: גן גורו

"ההערכה שלנו הוא שהוא נגנב", אומר היום נדב כפיר, מנהל גן גורו, "אבל קשה לנו לשים את האצבע בדיוק מתי. יכול מאוד להיות שזה קרה לנו מתחת לאף לקראת סגירה", מסביר כפיר.

אבל מה לדעתך גרם לפורץ לשנות את דעתו?

"תראה, אנחנו הגשנו תלונה במשטרה, אברי גלעד הציג את זה בתוכנית הבוקר "העולם הבוקר", וקרא למי שלקח את התוכי להחזירו ושלושה ימים אחר כך הוא אכן נמצא. כך שמבחינתנו יש שתי אפשרויות. האחת היא שמישהו התחרט, ראה את הפרסום והבין שהתוכי ימות אם הוא לא יחזור לפה, כי אין לו אפשרות לתת לו את התנאים שאנחנו נותנים ואת הסביבה שהוא מורגל אליה. אפשרות נוספת היא שמדובר בחובב טבע שחשב שהתוכי מסכן והחליט לשחרר אותו לטבע. שזה להיות לא חכם בעליל".

הכוונה היא לחובבי חיות שמשחררים חיות כאג'נדה?

"נכון. האנשים האלה רוצים לשמור על בעלי החיים ומהבחינה הזו גם אנחנו, אנשי גני החיות, מאוד דומים להם. מה לעשות היא שהמציאות הקיימת אומרת שעוד מעט לא נשארים בעלי חיים בעולם. סביבות המחייה הולכות ומצטמצמות בגלל שבני אדם מכחידים אותם. והמטרה הבסיסית של גני חיות היא לאפשר רוויה ולמנוע הכחדה ועל הדרך לחנך את בני האדם לראות שהטבע הולך ונעלם.

"אז כל התנועות האלה בעד לשחרר את כל החיות לטבע מפיצות שקר אחד מרכזי שגני חיות לוקחות בעלי חיים מהטבע - זה לא נכון. אנחנו שומרים על גרעין הרוויה שנלקח מגני החיות האחרים, שהוא מין תיבת נח, אם תרצה".

מהו השקר השני?

"השקר השני הוא התפיסה לפיה בעלי החיים סובלים בגני החיות ושהן מעוניינות לצאת לחופשי. גל, התוכי, למשל, לא ברח, וכמוהו גם החברים שלו. גם כשהדלתות פתוחות הם לא בורחים, כי זו הסביבה שלהם, זה מה שהם מכירים. כשבעל חיים מגיע מהטבע לכלוב בגן חיות, אז זה באמת בעייתי אבל זה לא המקרה כאן".

תראה, אני משער שהם חושבים שהחיות בגן החיות סובלות?

"כל התדמית הזו לפיה חיות סובלות זו השלכת רגשות על בני אדם. אתה לא יודע דבר וחצי דבר על מה שנעשה בגני החיות באמת. אנשים מסתכלים על הדוב וחושבים שהוא עצוב בגלל שיש לו עיגולים כהים מסביב לעיניים - אבל זה פשוט חלק מהפרווה שלו. זה נראה כמו ליצן עצוב, אבל בפועל הדוב הזה אוכל טוב, יש לו חצר הרבה יותר גדולה שאתה לא רואה אותה מאחורה".

אבל יבואו ויקשו עלייך ארגוני חובבי החיות ויגידו לך, אוקיי יש אוסטרליה, שים אותו שם, למה הוא בכלל בכנען?

"האוסטרלים לא קולטים בעלי חיים. כי בכל קיץ יש להם שריפות חורש במסות מטורפות. הם רק מנסים לשקם את הטבע. אם בשנות ה-80 באוסטרליה היו יערות גשם שאכלסו עשרות אלפי קזוארים (מין עוף אוסטרלי דמוי יען, א.י.), אז היום יש כמה אלפים בודדים. אנחנו מרבים פה קזוארים, ואילו האוסטרלים יבואו ויבקשו מאיתנו אותם כדי שישוחררו בטבע, אז אנחנו נעשה את זה בדקה הראשונה שייבקשו. אבל הם לא רוצים את זה. אין טעם לשחרר בעל חיים אם זה עלול לגרום להכחדתו.

"צריך להבין, השאיפה שלנו היא שייסגרו את גני החיות. זה באמת הרצון שלנו כשומרי גנים, הלוואי. כי אז לא יצטרכו אותם. כי ילד יוכל ללכת בטבע ולפגוש קיפוד, צבי, בז אדום וכהנה".

הקנגרואים בגן גורו. חיים טוב | צילום: גן גורו

תראה אבל הדימוי בציבור הוא שהפיל צריך ללכת אלפי קילומטרים ביום ואתה שם אותו בספארי.

"קודם כל, אני לא הדובר של הספארי, אבל במקומות כמו הספארי מבצעים הרבה אימונים והעשרה לפילים כדי לתמוך בהם. השאלה היא למה בכלל הפיל עובר את המרחקים האלה והעופות עפים כאלה מרחקים בטבע? זה לא בגלל רצון לתחושת חופש, אלא בשביל למצוא אוכל ושלא יטרפו אותם - בשביל לשרוד.

"היום מחקרים מראים שחיות בגני חיות בעלות רמות הסטרס נמוכות משמעותית מאלו של אלו בטבע, כי אין את הפחד ואת האינסטינקט ההשרדותי, שאגב כן צריך אותו, אבל בפועל החיות האלו מתרבות יותר, חיות יותר ויש להן תנאים טובים".