הם כבשו כל פינה בארץ, את תל אביב, חיפה וירושלים. חלקם גם כבשו מדינות אויב, אחרים הרחיקו עד ספרד. הם הציתו את דמיונם של מיליוני ישראלים, ולפעמים גם עלו להם על העצבים. אבל מעל הכל הם נטו להגיד את האמת בפרצוף. כי מה לעשות חביבי, אתה יכול לקחת את האיש מהעמק ולשים אותו על פסגת העולם, אבל אתה לא יכול להוציא את העמק מהאיש.

10. דודו אוואט

בואו נהיה כנים. לעמק לא חסרים אנשי ספורט גדולים. מאיתי שכטר דרך נג'ואן גרייב, מבועז ינאי ועד לארז אדלשטיין, ועוד רבים וטובים אחרים. אבל את הדרך שדודו אוואט (40) עשה מלהיות שוער מחליף בנוער של מכבי חיפה, ועד למפגשי ענק מול מסי, רונאלדיניו, רונאלדו ואחרים בליגה הספרדית, אז הטובה בעולם - אף ספורטאי ישראלי לא עשה.

השור הישראלי ממאיורקה, לה קורוניה וראסינג סנטאנדר שניהל קריירה של יותר מעשור בחו"ל! היה נקודת אור ישראלית בדור של כדורגלנים חלשים, וכל הטוב הזה מגיע מלא אחרת מאשר נצרת עילית. 

דודו אוואט. שיחק מול הגדולים ביותר | צילום ארכיון: ראובן שוורץ

9. חן אמסלם

רק בת 27 והצעירה מבין יושבי רשימה זו, אמסלם התפוצצה על מסך הטלוויזיה הישראלי ב-"זגורי אימפריה". הסדרה שהביאה לה תהילה ארצית, הקפיצה אותה לתודעה הישראלית ועל הדרך סידרה לה זוגיות עם יוצר הסדרה מאור זגורי. אמסלם פה בעיקר בזכות הפוטנציאל. כי בינינו, מסלול ההמראה נקי ולאמסלם נותר רק לעוף. לא רע בשביל הילדה החכמה והיפה ממגמת התיאטרון עפולה.

רשומה בכוכבים. חן אמסלם | צילום: דנה מוסברג

8. רפאל איתן ז"ל (רפול)

אילו הרשימה הזו הייתה מתפרסמת בשנות ה-80, רפאל איתן היה ככל הנראה מספר אחת, ללא עוררין. מסיבה פשוטה, הייתי מפחד לפגוש אותו ברחוב אחרת. סיבה נוספת - הגיע לו. הרמטכ"ל הכי קשוח שהמדינה הזו ידעה הגיע מתל עדשים בה התגורר מרבית חייו. מעין גנרל לא מתפשר כזה, שפחד כלל לא היה בלקסיקון שלו. דמות יוצאת דופן במדינה שבהרבה מובנים הייתה קטנה על מידותיו. מה-101 דרך המתלה ועד למלחמת לבנון הראשונה, מעלליו של האיש קצרים מדי כדי לסכמם בפסקה. 

לא להתבלבל כמובן עם רפי איתן מעין חרוד, עוד יוצא העמק שלא הייתם רוצים להתקל איתו בסמטה אפילה באמצע שנות ה-60, באחריות.

אתם רואים סרטי פעולה, הוא היה סרטי פעולה. רפול | צילום: דוד רובינגר

7. מוש בן ארי

מוש (47) פה משתי סיבות. האחת, כי האיש מלך מוסיקת עולם והוא מגיע מעפולה. שתיים, כי היינו חייבים לחצוץ בין רפול לבין מי שיבוא אחרי מוש. הרבה לפני שלפעמים הוא ניהל מסע ומתן והורידו אותו נמוך, ולפני שהחיים שלו לקחו אותו להזרים נעימותיו לכל פינה בתבל, בן ארי היה קודם כל איש העמק. 

מלך מוסיקת עולם תוצרת עפולה. מוש בן ארי | צילום: שאול גולן

6. משפחת זועבי

כן, כן, אני יודע מה אתם חושבים. אבל לפני שאתם מתחילים לנאץ. כולנו מכירים את גברת חברת הכנסת מרמרה, חנין זועבי (49) שהיא ככל הנראה אחד מהמסממנים הכי ניציים ברשימה המשותפת הערבית בכנסת הנוכחית. אבל יש גם צד שני לתמונה. מימין נמצא, סייף-א-דין זועבי, איש ההגנה, גיבור ישראל וראש עיריית נצרת לשעבר. משפחה ערבית-ישראלית אחת שהיא כמו תמונת מראה טראגית לכל הסכסוך. והכל שוב, קרוב קרוב. 

סייף א-דין א-זועבי (מימין) ו-חנין. קרובים | צילום: Teddy Brauner אוסף התצלומים הלאומי, אי-פי-איי 

5. מאיר שלו

בעולם מקביל בו מאיר שלו (69) כותב באנגלית, הוא ככל הנראה מסתחבק לו עם גדולי אמני העולם. הכי טובים. בוב דילן מבקש ממנו חתימה, ג'ק ניקולסון רוצה לשבת איתו על בירה, סאלינג'ר ז"ל מתייעץ איתו על ענייני עריכה וסנופ דוג מבקש ממנו עצות בטיפוח עציצים בגינה. אבל מאיר שלו מנהלל, משלנו. והדמויות שלו הן שלנו, וכשאתה קורא את הספרים שלו אתה יכול לטעום את רגבי החול מהעמק מתפרקים בפיך. והכל דרך דמויות בלתי נשכחות שהוא מצייר באותיות, כשחלקם הגדול מופיע, מן הסתם, גם ברשימה זו.

הסופר והעמק. מאיר שלו | צילום: אלעד גרשגורן

4. אורלי לוי... וגם אבא שלה וגם שאר המשפחה

אם יש משהו שלמדנו על חברת הכנסת אורלי לוי-אבקסיס (44) מבית שאן במשך השנים זה שאי אפשר להלביש עליה כובע אחד. מי שקיטלג אותה כמגישת טלוויזיה, דוגמנית והבת של, בשנות ה-20 לחייה, לא הבין בכלל עם מי יש לו עסק. בין אם זה במאבקי הסיעה מול אביגדור ליברמן או מיצובה כלוחמת זכויות אזרח ולמען השכבות החלשות, דבר אחד בטוח - ללוי אין תקרה וחסר לכם אם תנסו לתקוע אותה במשבצת. ככה זה כשאבא שלך, שר החוץ לשעבר מר דוד לוי, הוא שובר תקרות זכוכית מקצועי, ואחיך אף הוא לשעבר חבר כנסת וראש עיריית בית שאן.  

אוי למי שינסה לקטלג אותה. אורלי לוי | צילום: אוהד צויגנברג

3. נגה ניר נאמן

אנשים אוהבים את נגה ניר נאמן (40). בעידן שבו אנשי התקשורת סופגים אש על ימין ועל שמאל, מי שטיפסה לאט לאט במשבצות השידור עד לעמדת מגישת מהדורת החדשות המרכזית של ערוץ 10 ועל הדרך למסכים של מיליוני ישראלים, משדרת משהו שאי אפשר להתכחש לו. משהו שכל עפולאי יכול להתחבר אליו. כנות. כשניר נאמן מדברת אתה קונה כל מילה שלה. מצרך נדיר בעידן שבו מנהיגי עולם משתעשעים על בסיס יומי בביטוי פייק ניוז. כשמדובר בנגה הכל כלול, ושלא תתנו לאותיות הקטנות לבלבל אתכם.

יוצאת דופן. ניר נאמן | צילום: עידו לביא  

2. שלומי ארצי

האגדה מספרת ששנים לפני שכבש את צוותא, התרוצץ לו ארצי הצעיר (68) עם מגבת באלוני אבא. על אף הגיל הצעיר בו עזב אותנו כדי לככב בקיסריה, יש משהו בזמר הכי ישראלי שיש, דרך המרפסת שהולכים בה לאיבוד ועד לתחת שמי ים התיכון, יש שם געגועים למשהו... שתל אביב אליה עבר, פשוט אינה יכולה לייצר.

געגועים לשמיים כחולים. ארצי | צילום: יובל חן

1. משפחת דיין

היו שקראו לו נואף, אחרים קראו לו גיבור, היו שהאשימו אותו בגניבת עתיקות ואחרים פרסו עצמם לרגליו. משפחת דיין מנהלל הייתה קודם כל האב הגדול הקדמון משה. זה שהיה שני לילדי נהלל, דיבר ערבית כאחרוני הפלאחים והיה ממייסדי ההגנה. הוא היה רע והוא היה טוב והוא היה אגדי.

ואז הגיע הדור השני והשלישי. וכמו תמונת מראה לישראליות מתפרקת, משפחת קנדי המקומית מנהלל פרצה כל גבול בחברה הישראלית. אסי היה כשרוני מעל לכל דמיון, יעל (78) לחמה עבור זכויות אזרח ואודי הפסל הצנוע עסק באמנותו שלו. במקביל בני הדודים, סגן הרמטכ"ל לשעבר עוזי דיין והסופר יהונתן גפן אף הם לא טמנו ידם בצלחת, ואנחנו נעצור את הרשימה כאן כי זה באמת בלתי נגמר.

בשורה התחתונה, את כל גווני הצברים אפשר למצוא במשפחה הזו, את הטוב והרע, את היופי והכיעור. את הקשיחות ואת הרוך. ומאחורי כל זה עמק אחד, חלום אחד, תקווה אחת. והכל התחיל פה.

מימין אגדה צבאית ומשמאל פעילת שלום. משה ויעל דיין | צילומים: דוד רובינגר, יובל חן