דרמה התרחשה בנצרת עילית לפני כמה ימים כאשר תיק ובו סכום כסף של 21,300 שקלים, המיועד למשפחות מעוטות יכולת וקשישים לקראת החג, נפל לרכזת התרומות. בזכות אדם עירני, שמצא את האבידה, הוחזרו התרומות והמשפחות יכלו ליהנות בחג.

לפני כמה ימים, בעודו יוצא מסופר מרקט 'אושר עד' במתחם 'מול הרים', הבחין ג'מאל מחג'נה מנצרת בתיק קטן הזרוק על הרצפה בסמוך לרכבו. הוא ניסה לאתר בסביבה את הבעלים, אך לא ראה איש. "הלכתי לקנות כמה דברים שאשתי ביקשה ממני, וכשהגעתי לאוטו ראיתי תיק נפוח בין הרכ שלי לרכב שלידי. הרמתי אותו והסתכלתי לצדדים, אבל אף אחד לא היה שם", סיפר.

"רצה אליי אשה כולה רועדת ואמרה שהתיק שלה" (אילוסטרציה: לילך לובל)

כשפתח את התיק כדי לבדוק אם יש שם מסמך מזהה כדי שיוכל להשיבו לבעליו, הוא היה המום. "היו בתיק הרבה שטרות של כסף ופתקים עם שמות", סיפר.

מחג'נה פתח את אחד הפתקים ומצא שם מספר טלפון. הוא התקשר במטרה לאתר את בעל התיק, כשמהצד השני ענה גבר שאמר לו להמתין במקום עד שיאתר את האשה שהתיק שייך לה. מחג'נה: “לא עברו חמש דקות ורצה אליי אשה כולה רועדת ואמרה שהתיק שלה. היא היתה צריכה להתיישב באוטו מלחץ, מסתבר שהיא חנתה לידי וכנראה התיק נפל כשיצאה מהרכב".

מירה אליהו, האשה שהתיק שייך לה, אחראית על איסוף תרומות ממתנדבים במטרה לקנות סלי מזון למעוטי יכולת ולקשישים שלא יכולים להרשות לעצמם חג כהלכתו. "כל שנה אני אוספת כסף מחברים ומקורבים למשפחות מצוקה שאני מכירה. הלכתי ל'אושר עד' לבצע את הקנייה, ולפני ששמתי לב בכלל קיבלתי את השיחה. עזבתי הכל ורצתי", סיפרה בהתרגשות.

אליהו סיפרה לג'מאל למה הכסף מיועד והודתה לו על היותו אדם ישר שגילה אזרחות טובה. "אם לא ג'מאל, כ־50 משפחות לא היו מצליחות לעבור את החג כמו שצריך. אין סיכוי שהייתי מספיקה לאסוף את הכספים שוב עד החג, ועשרות משפחות היו נותרות מאוכזבות. אני לא בטוחה שאדם אחר לא היה לוקח את זה".

מחג'נה מצדו התרגש מאוד. "עשיתי מה שהייתי אמור לעשות. עכשיו כשאני מבין את המטרה לשמה נועד הכסף אני מתרגש מאוד וביקשתי לתרום גם 200 שקלים", סיפר.

למחרת שלחה לו אליהו זר פרחים גדול לתודה. "גם מצוות מחברות בין עמים ודתות, אנשים ישרים נכנסים לכל לב", סיכמה.