בשבועות הקרובים ייפתח לתנועה כביש אגרה חדש, מיקנעם ועד למחלף תל קשיש, מקטע אשר ינוהל על ידי חברת 6 חוצה צפון, ומיום הפתיחה לתנועה, הנסיעה בו תחויב בתשלום אגרה.

זכיין נפרד מהקטע המרכזי. כביש 6 צפונה. צילום: נחום סגל

המקטעים החדשים יופעלו על ידי חברת 6 חוצה צפון, זכיין שונה מזה שמפעיל את המקטע המרכזי (משורק עד עין תות) שמתופעל על ידי חברת דרך ארץ - ולכן מחייב רישום מנוי חדש.

מקטע זה מהווה חלק מפרויקט תשתיתי מורכב להארכת כביש 6 צפונה, הכולל סלילת 21 ק"מ כביש מהיר, כריית 3 מנהרות כפולות: יקנעם, רכסים ואיבטין, באורך כולל של 9.4 ק"מ, ובניית שני מגה מחלפים. השלמת הפרויקט כולו תאפשר נסיעה בכביש 6 לאורך של כ-188 ק"מ מבאר שבע ועד לצומת סומך - ללא רמזורים.

זהו הקטע הראשון מתוך חוזה ביצוע זכייני אשר נחתם בין המדינה לבין חברת 6 חוצה צפון לתקופה של 34 שנים (BOT) הכולל מימון, תכנון מפורט, בנייה, תפעול, אחזקה ושירות. במסגרת הקטע הראשון ייפתחו לתנועה, בין השאר, מנהרת יקנעם, המחלף התלת מפלסי של תל קשיש וגשר הויאדוקט, באורך של כ-700 מ'. פתיחתו לתנועה של הקטע השני, עד לצומת סומך, צפויה להיות כבר במהלך דצמבר 2018.

חברת כביש חוצה ישראל היא זרוע ביצוע של הממשלה לניהול פרויקט זה, המבוצע בהיקף של כ-2.5  מיליארד שקל. לחברה ניסיון בניהול וביצוע פרויקטי תשתית תחבורה מורכבים ורחבים ובין היתר היא מנהלת את פרויקט הרכבת הקלה בין חיפה לנצרת, הקמתו של כביש 6 והארכתו צפונה ודרומה ועוד. בנוסף משמשת החברה רשות ממונה מטעם הממשלה על מיזמים זכיינים של כבישי אגרה, כמפורט: כביש 6, מנהרות הכרמל והנתיב המהיר משפירים לת"א.

מיום הפתיחה לתנועה, הנסיעה במקטע תחויב בתשלום אגרה לזכיין החדש - 6 חוצה צפון. מנויי כביש 6 במקטע המרכזי (שורק-עין תות) לקוחות הזכיין 'דרך ארץ', לא ייחשבו כמנויים של חברת כביש חוצה ישראל בע"מ, אלא אם יירשמו במיוחד ובאופן נפרד כמנויים לזיכיון זה.

אין חובת רישום מוקדם, וניתן לעשות שימוש בקטעי הכביש החדשים של חברת 6 חוצה צפון כנוסע מזדמן ולקבל את החשבון לתשלום לכתובת בעל הרכב, הרשומה במשרד הרישוי.

באתר חברת 6 חוצה צפון פורסמו תעריפי הנסיעה: מקטע יקנעם: 4.16 שקל בשעות העומס ו-2.38 שקל בשעות הרגילות. המחירים בקטע שייפתח בעתיד: מקטע סומך 2.97 בשעות השיא ו-1.78 בשעות הרגילות.

נסיעה בשני המקטעים, עם השלמת העבודות ופתיחת הכביש עד לצומת סומך בסוף השנה הזו, תעלה 5.70 שקל בשעות השיא ו-3.33 בשעות הרגילות.

בעלי משאיות ישלמו מחיר גבוה יותר עבור הנסיעה במקטעים, עד 11.41 שקל בשני המקטעים בשעות השיא. במהלך השבוע, שעות השיא מוגדרות בין 06.00-21.00, בימי שישי בין השעות 13.00-17.00 ובשבתות בין השעות 17.00-21.00.

מתוך כוונה לחזק את הפריפריה ולעודד תנועה צפונה ותנועה ודרומה, נקבעו תעריפים נמוכים יותר לעומת התשלום עבור הנסיעה בקטע המרכזי של כביש 6.