רון אדרי (צילום: הראל לוי)

סגן רון אדרי מעפולה, מפקד צוות בפלחה"ן גבעתי, סגר מעגל בשבוע שעבר כשהגיע יחד עם לוחמי הצוות שלו, 'צוות אדרי', לבקר את חניכי מית"ר - "נירים" בחדרה. ההכרות של אדרי עם עמותת "נירים" רבת שנים, שכן גם הוא התחיל כחניך בעמותה בגיל 12 בעפולה.

נירים כבית שני

קשה להאמין שרון אדרי מפקד הצוות הנערץ של פלחה"ן גבעתי, הבחור התמיר והאצילי עם העיניים החכמות והטובות, שמהווה דוגמא לתמצית המזוקקת של הישראלי היפה, היה נער חסר ביטחון.

הוא מספר ש"נירים" היה הבית השני שלו. המדריכים הכריזמטיים יוצאי השייטת והיחידות הקרביות הלכו עליו ועל החברים שלו קסם. האכפתיות והדאגה שלהם, ההכרות האישית המעמיקה, המסגרת העוטפת, הוא הרגיש שרואים אותו, הוא הרגיש שהוא חשוב להם, וזה נסך בו הרגשה שהוא לא רוצה לאכזב, לא את עצמו ועוד יותר אותם.

המדריכים היו שם בשבילו ובשביל החברים שלו כל הזמן, הם היו אפילו באו לבית הספר, וישבו עם התלמידים הגאים בהפסקות. כשהם עשו "בעיות" למורים, המורים דיברו עם המדריכים ולא עם ההורים. הם היו גם מתעניינים מה הם עושים בלילות, היחס החם היה עוטף בכל התחומים ולאורך שנים.

לימים הפך רון למדריך ב"נירים" וסיפר שבכיתה יא' קיבל משימה שלימים הפכה להיות "משנת חיים": להעביר הרצאה מול כל בית הספר על יוני נתניהו, חוויה שהפכה להיות מכוננת בחייו והטמיעה בו תחושה של הצלחה. הוא הוסיף וסיפר שהמדריכים התאימו את המשימות לחניכים, והעצימו כל אחד בדרך הייחודית רק לו.    

בעקבות "נירים" נשלח אדרי למשלחת בגרמניה ואף קיבל אות הצטיינות. המדריכים היוו כמובן גם את הגשר לצבא כשהוא מספר שכנער שגדל ב"נירים" הוא קיבל את ההכוונה והכלים הנכונים שגרמו לו כשהתגייס להרגיש שווה בין שווים.  

"יש פה המון פוטנציאל"

אדרי מתאר ומאפיין את בני הנוער של "נירים" ברגישות ואומר: "מדובר בחבר'ה עם המון פוטנציאל, שעם האנשים והכלים הנכונים הפוטנציאל יתממש וכאן אנחנו נכנסים לתמונה, יש נערים שמתויגים בדרך מסוימת והם מאמינים לזה מקבלים את זה וזאת הופכת להיות אמונה שמגשימה את עצמה. המשימה שלנו לגרום להם להבין שיש להם צ'אנס לשנות, אם יבחרו בכך".

המפגש בחדרה (צילום: רון אדרי)

"הכי מרגש" אומר אדרי, "זה לראות אותם נלחמים, חלקם מסיימים בגרויות, מתגייסים, מגיעים עם המדים, חלקם בסיירות המובחרות" .

מסורת ההתנדבות של רון והצוות שלו התחילה כשבת דודה של אחד הלוחמים הייתה זקוקה לתרומת מח עצם, אז התגייס כל הצוות למענה וזאת הייתה חוויה מכוננת ומרגשת שגרמה להם להפוך את הנתינה וההתנדבות למסורת.

לסגן אדרי זה היה טבעי לחזור "הביתה"  ולהתנדב ב"נירים". השבוע הוא הגיע עם חבריו הלוחמים למית"ר "נירים" בחדרה ויחד עם הנערים בנו בחצר פינת ישיבת שטח מפנקת. זהו גם פרויקט של מחזור סביבתי, הם בנו פינת ישיבה מגלגלים ישנים, בקבוקים מהמחזורית ומאבנים שנתרו מהשיפוץ של הבית, ובנו גם פינת פוייקה.

ניר קריצ'מן ורון אדרי לא נפגשו מעולם אבל יש ביניהם קשר עמוק ויש להם כל כך הרבה מן המשותף.. בעשייה, באכפתיות שלהם, בנתינה שלהם למדינה, לקהילה, לחברים ובעיקר לחניכים שלהם, הם משרטטים את קווי המתאר של הציונות בגרסת שנות האלפיים.

מית"ר "נירים" בחדרה הוא מרכז יום תומך רב תחומי – שממומן ע"י השרות לשיקום נוער במשרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים בשיתוף עם עיריית חדרה, השערים של מית"ר "נירים" פתוחים תמיד לרווחה בפני כל נער ונערה במצבי מצוקה ומשבר. בחדרה המרכז פועל בשילוב עמותת "נירים בשכונות". המרכז פתוח בכל יום (א' עד ה') בין שמונה בבוקר ועד שמונה בערב, רחוב התנאים 24 בשכונת אולגה, מנהל את המקום שלומי פורקוש החד פעמי, הוא והצוות המיוחד שאתו, דואגים שהבית והלב של מית"ר "נירים" יהיו פתוחים תמיד לכולם.

טל : 048454862

מייל Shlomi-f@hadera.muni.il