'בושרא וסופי, מוסלמית ויהודייה - מתרבויות שונות ושונות בתוך תרבותן' (צילום: אילונה בריטבין)

במכללת עמק יזרעאל נפתחה תערוכת 'מצלמים קמפוס משותף' - כאקורד הסיום לקורס יוצא־דופן שהתקיים במכללה בסמסטר האחרון, ובו למדו סטודנטים ערבים ויהודים אלה על תרבותם של אלה באמצעות צילום הדדי.

ראשיתו של הפרויקט באירוע שהתרחש לפני למעלה משנתיים, באחת המכללות בצפון, כאשר סטודנטים ערבים הושעו מהלימודים לאחר שהתפללו בספרייה, בהיעדר מקום תפילה מסודר. בעקבות האירוע יזם 'בית יגאל אלון' בגינוסר - שאמון על הנצחת מורשת אלון, בעיקר באמצעות פעולות חינוך - קורס חדש בשתי מכללות בצפון, 'כנרת' ו'עמק יזרעאל', שמטרתו לקרב תרבותית בין סטודנטים יהודים וערבים.

"החזון שלנו ב'בית יגאל אלון' הוא לחולל שינוי חברתי מן היסוד", אמרה מידן בן־עמי כהן, מנהלת תחום חינוך לחיים משותפים ב'בית אלון'. "הקמפוסים מהווים כיום מקום מפגש מרכזי לצעירים ערבים ויהודים, אך המוסדות האקדמיים לא תמיד תופסים עצמם גם כמוסד בעל תפקיד חינוכי, ולסטודנטים משני עברי המתרס אין בדרך כלל כלים להיכרות ולשיח אמיתי".

במסגרת הקורס, שהקנה לכל סטודנט גם נקודות זכות אקדמיות, למדו הסטודנטים היהודים על תרבותם של עמיתיהם הערבים ולהפך, באמצעות תיעוד הדדי בצילום. סוף הקורס מצוין בתערוכת צילומים של הסטודנטים.

"בתואר הראשון שלי, כשלמדתי במכללה אחרת, לא היו לי כלל מפגשים כאלה", סיפר אוהד מלדסי (28) מעפולה, שלומד ב'יזרעאל' לתואר שני בפיתוח ייעוץ ארגוני. "בעיניי יש לפרויקט הזה ערך מוסף גדול מאוד. אנחנו קבוצה של כ־20 סטודנטים יהודים וערבים, ובמפגשים השבועיים היינו מעלים נושאים מאוד חשובים על סדר היום, שלפעמים האקדמיה מפספסת אותם.

"במסגרת הפרויקט נוצר לא פעם ולא פעמיים שיח חשוב מאוד בין סטודנטים שבאים מרקעים שונים ומתרבויות שונות. דיברנו על דברים דומים בין החברוֹת היהודית והערבית, וגם על הדברים שמפריעים ומרחיקים בין העמים, ושוחחנו על דרכים לקדם את זה ולעבור את הגבול מהמקום שבו אנחנו חברים רק בשיעור, למקום שבו אנחנו כבר חברים מעבר ללימוד הכיתתי".

שחקני הפועל נצרת עילית גיא דיין ואחמד קסום (צילום: אוהד מלדסי)

 מלדסי סיפר שבפרויקט האישי בחר להציג תמונה של שחקני קבוצת הכדורגל הפועל נצרת עילית, גיא דיין ואחמד קסום, המגיעים מתרבויות שונות. "שאלתי אותם כיצד הם, כדמויות מובילות בתוך הקהילה והקבוצה, מתמודדים עם הדברים", סיפר. "בתמונה אפשר לראות שהם מסתכלים זה על זה פנים אל פנים, בגובה העיניים, ולוחצים ידיים - ומבחינתי זה מסכם את הדברים, שהם רואים את עצמם ביחד ולא זה מול זה".

עוד סיפר מלדסי כי הקורס תרם לו הרבה ברמה האישית והקבוצתית גם יחד: "גם אצלי השתנו דברים בעקבות הקורס, וגם ברמה הקבוצתית עברנו תהליך שלמדנו בו הרבה וניישם בהמשך. תמיד האמנתי בדו־קיום ובאהבה בין העמים, אבל  בעקבות הקורס קיבלתי עוד כלים וידע איך ניתן להביא לשינוי הדברים".

לקבל את האחר

"אני מגיעה מבית ימני. אבא שלי היה איש אצ"ל, אבל כל הזמן הרגשתי שאני מחפשת משהו מעבר לפוליטיקה - מפגש עם האנשים. הקורס היה הזדמנות טובה להיכרות ולהבנה הדדית", אומרת נילי צרפתי מקיבוץ ניר דוד (47), אם לארבעה. "כעובדת סוציאלית לעתיד, חשוב לי לבוא ממקום קרוב ולא שופט, לא מאיים ולא מאוים. בקורס נחשפתי לכך שהסטודנטים הצעירים חולקים מעונות יחד - וכתוצאה מכך גם חיים משותפים, וזה בדיוק הנושא שבחרנו לתערוכה: להציג את המשותף שמתגלה כשחיים יחד".

סלאם היבי, סטודנטית לסיעוד שנה שלישית במכללת 'עמק יזרעאל', שלקחה אף היא חלק בלימודים, סיפרה כי הקורס גרם לפתיחות ולהרגשה נוחה יותר בין הסטודנטים. "זו היתה הפעם השנייה שאני לוקחת חלק במשהו משותף כזה בין יהודים וערבים, אבל הפעם זה היה שונה; כי לא דיברנו על הלימודים עצמם - אלא על החיים המשותפים, על הדעות שלנו, וזה מה ששונה מהפרויקטים האחרים", אמרה. "יצאנו לטיולים שבהם יכולנו לראות את החיים של החברה הערבית וגם של החברה היהודית. זה גרם לנו לקבל אלה את אלה ולראות את הדברים בצורה אחרת".

YES WE CAN, האלימות המגדרית היא נחלת כולנו, ללא הבדלי גזע, גיל, עדה או דת (צילום: סלאם היבי)

היבי אמרה שהקורס הוא מראָה למציאות, והוא מוכיח שאכן יכול לשרור שלום בין העמים. "באמצעות פרויקטים כאלה כל אחד מבטא את עצמו - ולא מוותר על הצד שלו בשביל לקבל את הצד השני. זה מה שיפה בפרויקט הזה; את עדיין נשארת עם הדעות ועם אורח החיים שלך, אבל יודעת לקבל את האחר כמו שהוא".

זו השנה השנייה לקיומו של הקורס הייחודי, שמעבירות במשותף יעל קלינסקי וחנאן חדאד, המעורבות בפרויקטים רבים לקירוב לבבות בין ערבים ליהודים. במכללת 'כנרת' נפתחה תערוכת הסיום לפני שבועיים, ובמכללת 'עמק יזרעאל' נפתחה ביום שלישי השבוע.

"המוסד שלנו מהווה מקום מפגש ועשייה משותפת לכל התרבויות, המגזרים והעדות, וזה שנים רבות אנחנו מקיימים פרויקטים חברתיים וקורסים אקדמיים שמטרתם הידברות וקירוב", אמר ד״ר חביאר סימנוביץ׳, דיקן הסטודנטים במכללת עמק יזרעאל. "פרויקט 'מצלמים קמפוס משותף' מייצר גשר חשוב בין הסטודנטים היהודים והערבים. שאיפתנו היא להמשיך ולהרחיב את העשייה המשותפת, ולהיות קמפוס פורץ־דרך בתחום הגיוון וההכלה".